Politike

PËRFUNDIMTARE/ Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimin e PD-së, vendos për fletën e votimit me numra! BD ndryshon logon. Kaso: Truk nga Rama, do të fshehë kandidatët (Debatet e plota)

 • Kolegji Zgjedhor vendos për fletën e votimit: Do të jetë me numra!
 • Bindja Demokratike: Logon tonë po e bën PD-ja
 • Kolegji Zgjedhor vendosi që më 25 prill të jetë përfundimisht nje fletë votimi me numra. Vendimin e Kolegjit Zgjedhor, Ivi Kaso e ka komentuar si një truk të kryeministrit Edi Rama. Kolegji Zgjedhor ka vendosur gjithashtu që Bindja Demokratike të ndryshojë logon pasi e ka konstatuar të ngjashme me atë të Partisë Demokratike.
  Featured image of article: PËRFUNDIMTARE/ Kolegji Zgjedhor rrëzon ankimin e PD-së, vendos për fletën e votimit me numra! BD ndryshon logon. Kaso: Truk nga Rama, do të fshehë kandidatët (Debatet e plota) Foto nga mbledhja e Kolegjit Zgjedhor
  Përditësuar:

  TIRANË– Më 25 prill, të gjithë shqiptarët që do tu drejtohen kutive të votimit, do të kenë në duar një fletë me numra. Kolegji Zgjedhor, që është shkalla e fundit, rrëzoi sot padinë e ngritur nga Partia Demokratike, e cila kërkonte që në fletë të ishin të gjithë emrat përkatës të kandidatëve.

  Pasi dëgjoi të gjitha palët, përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Ivi Kaso, Eridian Salianjin, atë të Partisë Socialiste dhe Fabian Topollajn, përfaqësuesin e Bindjes Demokratike, Kolegji Zgjedhor vendosi që më 25 prill të jetë përfundimisht nje fletë votimi me numra.

  Bëhet fjalë dhe për letrën e votimit që shihni në foto. Trupa e përbërë nga Gentjan Medja, Alma Kolgjoka, Manjola Xhaxho, Esmeralda Xhili dhe Asim Vokshi është mbledhur në orën 16:00 dhe pas tërheqjes ka vendosur që fleta e votimit të jetë vetëm me numra. 

  Vendimin e Kolegjit Zgjedhor, Ivi Kaso e ka komentuar si një truk të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor, Kaso tha se është Rama ai që ka turp nga kandidatët e tij dhe kërkon t’i fshehë pas numrave.

  Kolegji Zgjedhor ka vendosur gjithashtu që Bindja Demokratike të ndryshojë logon pasi e ka konstatuar të ngjashme me atë të Partisë Demokratike, por që ende nuk dihet cila do të jetë logoja e BD-së.

  Por cilat janë debatet që u zhvilluan në mbledhje? 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Në sallë kanë marrë fjalën përfaqësuesit e partive, si dhe ka pasur debate mes tyre.   Ivi Kaso, përfaqësuesi i PD-së ka deklaruar se padia e tyre ka të bëjë me identifikimin e emrave të kandidatëve në fletët e votimit, pra, ata janë të mendimit që fleta e votimit të jetë me emra. Së dyti, sipas Kasos, padia ka të bëjë me logon e partisë Bindje Demokratike, e cila është mjaft e ngjashme me atë të Partisë Demokratike. Sipas Kasos, ngjashmëri ka modeli i shkronjave dhe ngjyra dhe se BD-së mund t’i hiqet fare logoja.

  Këtyre fjalëve u është përgjigjur Fabian Topollaj, përfaqësuesi i Bindjes Demokratike. Sipas Topollajt, logoja mund t’i hiqet PD-AN-së, pasi ata janë një subjekt zgjedhor më i ri se BD-ja. Tobollajt shtoi se janë bërë ndryshime dhe se fletët nuk janë të ngjashme. 

  Për fletën e votimit ka marrë fjalën edhe përfaqësuesi i Partisë Soicaliste, Eridian Salianji. Salianji tha se fleta e votimit me numra është e duhura pasi ajo me emra ka ngarkesë të madhe dhe ngjan me një gazetë.

  PD kërkoi anulimin e fletës së votimit me numra dhe rikthimin e fletës ku shënohen emrat e kandidatëve. Ankimimi i demokratëve erdhi pas vendimit të Komisionit të Ankimimit dhe Ankesave (KAS), që pranoi kërkesën e PS-së për fletë me numra, duke rrëzuar propozimin e PD-së që kishte marrë më parë “OK”-in në KQZ.

  Fleta e votimit me emra u propozua nga Ilirjan Celibashi, por më pas u ankimua nga 2 forcat kryesore politike. Në fletën e miratuar ishte parashikuar të shënuar emrat e kandidatëve për deputetë dhe jo me numra.

  (a.b;f.m/dosja.al)

  • 20:12

   Fleta e votimit me numra, Kaso: Truk nga Rama, ka turp nga kandidatët dhe kërkon tii fshehë

   Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Ivi Kaso e ka komentuar si një truk të kryeministrit Edi Rama vendimin e marrë nga Kolegjji Zgjedhor për fletën e votimit me numra. Në një dalje për mediat, pas mbledhjes dhe vendimit të marrë, Kaso tha se është Rama ai që ka turp nga kandidatët e tij dhe kërkon t’i fshehë pas numrave. “Jemi të keqardhur që kolegji mori këtë vendim pasi le të themi është Edi Rama ai i cili nuk ka patur asnjëherë vullnet që listat të cilat i cilësoi si të hapura nuk ishin. Është ai i cili ka turp nga kandidatët dhe kërkon ti fshehë me numra. Na vjen keq se koalicioni ka kandidatët më të mirë dhe na vjen keq se zgjedhësit sdo kenë mundësi ti shohin dhe identifikojnë me emra. Çfarëdolloj truku që u përdor nga mazhoranca ska për ta ndalur ndryshimin, një ndryshim i cili do të jetë pa Edi Ramën,”- tha Kaso. 

  • 19:26

   Kolegji Zgjedhor vendos për fletën e votimit: Do të jetë me numra!

   Kolegji Zgjedhor është tërhequr dhe ka marrë një vendim për fatin e Fletës së Votimit, për zgjedhjet e 25 prillit. Trupa e përbërë nga Gentjan Medja, Alma Kolgjoka, Manjola Xhaxho, Esmeralda Xhili dhe Asim Vokshi është mbledhur në orën 16:00 dhe pas tërheqjes ka vendosur që fleta e votimit të jetë vetëm me numra. 

  • 18:48

   “Tu hiqet logoja”/ Topollaj i përgjigjet Kasos: PD-AN është subjekt zgjedhor më i ri se BD, logot nuk janë të ngjashme

   Përfaqësuesi i Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj i është përgjigjur përfaqësuesit të Partisë Demokratike, Ivi Kaso, i cili kërkoi që BD të garojë pa logo pasi e ka të ngjashme me të tyre. I pranishëm në mbledhjen e Kolegjit Zgjedhor, Topollaj tha se logoja ka ndryshuar disa element dhe se nuk është e ngjashme me atë të PD-së. Madje Topollaj shtoi se logon duhet ta heqë koalicioni PD-AN, pasi ata janë më të rinj si subjekt.

   “Kemi ndryshuar 3 elementë. Janë ndryshuar tre elementë. Pas ndyshimit të logos, në faqen e KQZ pashë që në fletët e votimit të shfaqura, logoja e BD ishte krejtësisht ndryshe nga ajo e para. Nëse do të duhej të hiqej logoja e një partie, duhej të hiqej e PD dhe Aleanca për Ndryshim, sepse janë më të rinj se BD si subjekt zgjedhor. Askush nga organet kompetente për të përcaktuar ngjashmërinë nuk ka shprehur shqetësimin e ngjashmërisë së logos me logon e rikompozuar të BD. Askush.  Nëse ligji na jep të drjetë të ruajmë logon ashtu siç duam ta ruajmë dhe ne tërhiqemi nga kjo pjesë dhe i bëjmë një ristilizim logos kjo merret si dobësi,”– tha Topollaj.

  • 18:37

   Salianji kërkon fletën e votimit me numra: Njerëzit nuk vijnë të lexojnë gazeta

   Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në KQZ, Eridjan Salianji kërkoi që Kolegji Zgjedhor të lërë në fuqi vendimin e KAS për fletën e votimit. I pranishëm në mbledhjen e Kolegjit Zgjedhor, Salianji tha se fleta e votimit me numra është e duhura pasi ajo me  emra ka ngarkesë të madhe dhe ngjan me një gazetë.

   “Ligjvënësi thotë se dy emra duhet të jenë patjetër në fletë, i subjektit politik dhe kryetarit të Subjektit politik. Asnjë nga modelet e fletëve të votimit nuk është kundra ligjit, por në fletën e Tiranës kemi rreth 500 karaktere, ku nuk respektohet fakti që ka ngarkesë dhe është e paqartë. Fleta me emra sjell konfuzion në votim, krijohet radhë por problem është edhe numërimi i fletëve të votimit. Prandaj ne kërkojmë që Kolegji të lë në fuqi vendimin e KAS,”- tha Salianji.

  • 16:48

   Kolegji Zgjedhor, Kaso: Logoja e Bindjes Demokratike është e ngjashme me tonën, konfuzon zgjedhësit, në fleta duhen emrat, është më e pëlqyera

   Ivi Kaso, përfaqësuesi i Partisë Demokratike në Kolegjin Zgjedhor ka parashtruar argumentet etij për fletën e votimit. I pranishëm në mbledhje, Kaso tha se padia e tyre ka të bëjë me identifikimin e emrave të kandidatëve në fletët e votimit, pra, ata janë të mendimit që fleta e votimit duhet të jetë me emra. Së dyti, sipas Kasos, padia ka të bëjë me logon e partisë Bindje Demokratike, e cila është mjaft  ngjashme me atë të Partisë Demokratike. Sipas Kasos, ngjashmëri ka modeli i shkronjave dhe ngjyra.

   Formati me emra i orientuar vertikalisht përmbush më mirë parimin e qartësisë. Ne si palë paditëse e kemi ankimuar vendimin e KAS. E kemi cilësuar të drejtë propozimin e Komisionerit Shtetëror, sepse ishte pjesë e ligjit, por ne mendojmë se formati portret, dukshëm identifikonte më mirë subjektet zgjedhore dhe kandiaatët. Ka qenë vetë KQZ që ka nxjerrë në faqen zyrtare modele të fletëve të votimit dhe ishte një fletë që kishte marrë më shumë vota nga një sondazh i bërë. Kur thuhet votë parapëlqyese për kandidatin, duhet emri dhe mbiemri, kjo ka qenë qëndrimi ynë, i djeshëm, por edhe i sotëm. Prandaj kemi bërë dhe kontestimin.

   E dyta është edhe logoja e Bindjes Demokratike. Ajo është bërë e ditur më datë 31 mars 2021. Ky akt që na njohu me një logo të Bindjes Demokratike që është e ngjashme me logon e Partisë Demokratike. Kemi depozituar një kërkesë me shkrim Komisionerin Shtetëror të Shtetit. Ato ishim aq të ngjashme sa që shkaktonin konfuzion tek zgjedhësit, sepse ne e eksperimentuam tek zgjedhësit dhe rezultati ishte i dukshëm,”- tha Kaso ndër të tjera.

  • 16:21

   Ankimimi i PD për fletën e votimit, i bashkohet edhe LSI, Kolegji Zgjedhor pranon kërkesën

   Lëvizja Socialiste për Integrim i është bashkuar ankimimit të Partisë Demokratike për fletën e votimit. Mësohet se LSI-ja ka bërë kërkesë pranë Kolegjit Zgjedhor, i cili e ka pranuar këtë kërkesë. Mbledhja ka nisur dhe pala paditëse (PD-AN), po parashtron argumentet e saj.

  Shto Koment