LIVE UPDATES
Politike

Ambasadorët, MESAZH për 25 prillin: Grupet e armatosura nuk mund të mbrojnë votën, askush s’është mbi ligjin! Fushata s

22 Prill 2021, 08:54 Nga DOSJA
Ambasadorët, MESAZH për 25 prillin: Grupet e armatosura nuk mund

TIRANË– 72 orë na ndajnë nga dita e zgjedhjeve, dhe ndërkombëtarët kanë nisur me shpërndarjen e mesazheve të rëndësishme për politikën dhe popullin. Të gjithë ambasadorët e huaj në vend u kanë kërkuar qytetarëve që të mos e falin apo shesin votën e tyre dhe të vendosin vetë për të ardhmen e vendit.

Po ashtu ambasadorja Kim komentoi edhe masakrën e Elbasanit duke bërë thirrje për veprimin e institucioneve të drejtësisë, duke shtuar se askush s’është mbi ligjin! Në fjalën e saj për mediat, Kim foli për masakrën e Elbasanit që ndodhi një ditë më parë dhe bëri thirrje për ndëshkimin e autorëve duke shtuar se askush nuk është mbi ligjin.

Ambasadorja Kim shtoi se është totalisht e papranueshme që grupe të paautorizuara dhe të armatosura të mbrojnë votën e qytetarëve duke theksuar kështu se qëndrimi i SHBA-vë është kundër Strukturës për Mbrojtjen e Votës. Në fjalën e saj, Kim falenderoi kryeministrin Edi Rama dhe kryedemokratin Lulzim Basha për thirrjet e tyre për paqe, duke mos përmendur emrin e Presidentit Ilir Meta. 

Më pas ambasada amerikane shpërndau një paralajmërim për qytetarët duke u kërkuar që të qëndrojnë vigjilentë në vendet e votimit dhe të shmangin zonat ku ka demonstrata.

Ndërsa kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka zbardhur bisedën e zhvilluar sot me ambasadorët. Në një deklaratë për mediat, bashkë me ambasadorin e Bashkimit Europian, Luigi Soreca, thanë se kanë besim se gjithçka do të jetë gati për 25 prill. Soreca tha se Europa po vëzhgon të gjithë procesin dhe se rëndësishme është që në Shqipëri të shmanget dhuna gjatë fushatës zgjedhore dhe pas saj. 

Nga ana tjetër, prezenca e OSBE gjithashtu komentoi vrasjen e Elbasanit, ndërsa shtoi se fushata zgjedhore nuk duhet që të njolloset me gjak e dhunë, ndërsa u ka bërë thirrje autoriteteve që të hetojnë krimin e ndodhur. Ndërsa edhe kryeprokurori Olsian Çela ka përcjellë një mesazh për të gjithë vartësit e tij duke i paralajmëruar se zvarritjet e proceseve në lidhje me zgjedhjet nuk do të tolerohet, duke kërkuar marrjen e masave për të siguruar transparencë në përputhje me ligjin.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike ambasadoret ne shqiperi zgjedhjet 25 prill 2021 ambasadoret ne shqiperi zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!