LIVE UPDATES
Bota

Analizimi i të dhënave mjekësore të vaksinës Pfizer mund të zgjasë deri në 2096

9 Dhjetor 2021, 14:02 Nga DOSJA
Analizimi i të dhënave mjekësore të vaksinës Pfizer

SHBA – Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka bërë një kërkesë lidhur me ligjin për Lirinë e Informacionit për të dhënat klinike të lidhura me vaksinën Covid-19 të Pfizer, por mund të duhen 75 vjet për ta arritur këtë, qoftë edhe për një vlerësim paraprak.

FDA ka këmbëngulur se nuk mund të angazhohet për një lëshim më të shpejtë të të dhënave mjekësore që lidhen me miratimin e vaksinës së koronavirusit Pfizer-BioNTech, sipas një përmbledhjeje ligjore të paraqitur të martën në përgjigje të kërkesës së FOIA. Agjencia përsëriti se pas përpunimit të 12,000 faqeve në një periudhë rreth dy mujore, do të jetë në gjendje të përpunojë vetëm 500 faqe në muajt në vijim. Me dhjetëra mijëra dosje shtesë për shqyrtim, paditësit kanë frikë se procesi mund të zvarritet dy dekada më shumë se vlerësimi i mëparshëm 55-vjeçar.

Avokati Aaron Siri paditi FDA-në në emër të një grupi mjekësh që e quanin veten Profesionistë të Shëndetit Publik dhe Mjekësor për Transparencë, të cilët më parë ishin ankuar se FDA nuk po i jepte të dhënat që ata kishin kërkuar në kohën e duhur. Pasi vuri në dukje muajin e kaluar se FDA kishte shqyrtuar dokumentet e Pfizer në vetëm 108 ditë në mënyrë që të licenconte vaksinën, Siri vuri në dyshim pse agjencisë tani i kërkonte 20,000 ditë për t’i bërë publike të njëjtat dokumente.

Përafërsisht 451,000 faqe në lidhje me provat klinike për një vaksinë që miliona amerikanë janë të mandatuar të marrin, do të mbeten në harresë ligjore deri në 75 vjet, paralajmëroi Siri . Ai e quajti “distopike” që qeveria t’i paguajë Pfizer miliarda dollarë, ta mbrojë atë nga paditë dhe t’u kërkojë qytetarëve që të injektohen me produktin e saj, vetëm për të refuzuar aksesin në dokumentet e përdorura për dhënien e licencës së saj në radhë të parë.

FDA ka justifikuar orarin e pazakontë duke vënë në dukje Qendrën e saj për Vlerësimin dhe Kërkimin Biologjik  organi i ngarkuar me shqyrtimin e të dhënave  ka vetëm 10 punonjës, dy prej të cilëve janë “të rinj”. FDA gjithashtu u ankua se rritja e ritmit do të devijonte burime të rëndësishme larg përpunimit të kërkesave të tjera të FOIA që janë gjithashtu në proces gjyqësor.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota biontech/pfizer fda fda në shba foia biontech/pfizer fda fda në shba foia

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE