LIVE UPDATES
Bota

Simptomat e depresionit: Nga trishtimi dhe boshllëku, tek mendimet për vetëvrasje

9 Dhjetor 2021, 13:40 Nga DOSJA
Simptomat e depresionit: Nga trishtimi dhe boshllëku, tek mendimet për

Çfarë është depresioni, si i njohim simptomat dhe a është i shërueshëm? Këto janë vetëm disa nga pyetjet me të cilat përballen mjekët. Depresioni si fenomen nuk anashkalon askënd, madje as njerëzit e famshëm. Abraham Lincoln, Presidenti i Shteteve të Bashkuara vuante nga depresioni unipolar dhe Winston Churchill, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, vuante nga depresioni bipolar.

Çfarë është depresioni

Depresioni është një çrregullim mendor që ndikon në humor dhe sjell një sërë ndryshimesh apo simptomash qw e bwjnw jo vetwm personin por edhe familjen e tij  jofunksionale, pasive dhe joefektive. Megjithatw depresioni duhet të dallohet nga trishtimi normal dhe kalimtar.

Simptomat e depresionit
Humor, trishtim ose zbrazëti, humbja e interesit dhe kënaqësisë, ulje e energjisë dhe aktivitetit, rritje e lodhjes, dëmtimi i përqendrimit dhe vëmendjes, rënie e vetëbesimit, ndjenja e fajit dhe pavlefshmërisë si dhe një pamje e zymtë dhe pesimiste e së ardhmes.

Gjithashtu tek simptomat pwrfshihen idetë e vetëdëmtimit ose vetëvrasjes, çrregullimi i gjumit pra zgjimi në mëngjes dy orë para orës së zakonshme, çrregullim i oreksit – ulje e oreksit ose rritje e oreksit dhe humbja e libidos.
Sa i përhapur është depresioni

Depresioni është çrregullimi mendor më i zakonshëm në popullatën e përgjithshme, me 15-20% të të rriturve që vuajnë nga ai. Depresioni është shkaku i 75% të shtrimeve psikiatrike. Statistikat tregojnë se 10% e pacientëve me depresion kryejnë vetëvrasje. Gratë sëmuren më shpesh, dy herë më shpesh se meshkujt.

A ka shumë lloje depresioni?

Unipolar, vetëm një episod depresiv është i pranishëm, dhe depresioni bipolar, si pjesë e çrregullimit bipolar ose psikozës maniako-depresive

Depresioni psikotik – karakterizohet nga ide të çmendura, halucinacione, marramendje depresive

Depresioni endogjen ose trashëgues dhe reaktiv që shfaqet pas një situate ose ngjarjeje stresuese

Depresioni atipik karakterizohet nga nevoja e shtuar për gjumë, rritja e oreksit dhe peshës trupore, rritja e dëshirës për ëmbëlsirat.

Depresioni sezonal – shfaqet në të njëjtën kohë të vitit, zakonisht në vjeshtë ose dimër, më rrallë në verë.

Depresioni pas lindjes

Shkaqet e depresionit

Gjenetika, Kushtet e rritjes, humbja e prindit ose kujdestarit, neglizhimi si fëmijë, mungesa e mbështetjes sociale dhe mungesa afatgjatë e vetëvlerësimit, stresi psikosocial: humbja e një personi të dashur, puna, konfliktet dhe problemet ndërpersonale dhe çekuilibrimi hormonal.

Përdorimi i substancave psikoaktive: alkool, marihuanë, droga sintetike dhe jo sintetike, disa sëmundje fizike, si sëmundjet e tiroides, anemia, diabeti, tumoret e trurit apo sëmundje të tjera onkologjike.

A është i shërueshëm depresioni?

Me zhvillimin e shkencës, depresioni trajtohet me një kombinim të farmakologjisë dhe psikoterapisë. Ka barna efektive, të quajtur antidepresivë, që rregullojnë me sukses funksionin e neurotransmetuesve në sistemin nervor qendror, veçanërisht serotoninës dhe norepinefrinës. Episodet e patrajtuara zakonisht kalojnë brenda 3-6 muajsh, por shpesh kthehen, kështu që në 15-20% të pacientëve çrregullimi bëhet kronik. Vlerësohet se depresioni i trajtuar në mënyrë joadekuate mund të kthehet në 67% të rasteve, gjë që kërkon seriozitet në trajtimin dhe monitorimin e gjendjes së pacientit edhe pas ikjes së simptomave.

Marrë nga Blic.rs

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota depresioni depresioni dhe vetëvrasja depresioni pas lindjes depresioni stinor depresioni depresioni dhe vetëvrasja depresioni pas lindjes depresioni stinor

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE