LIVE UPDATES
Politike

Zbardhen debatet në mbledhje: PD nuk është as e Berishës dhe as e Bashës!

12 Dhjetor 2021, 16:23 Nga DOSJA
Zbardhen debatet në mbledhje: PD nuk është as e Berishës dhe

TIRANË– Demokratët kanë marrë fjalën dhe kanë diskutuar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Ferdinand Xhaferri tha se shumë prej tyre kanë qenë në dyshime të mëdha për faktin nëse kanë një kryetar apo dy në PD. Albert Abdyli tha se deputetët e anëtarët e keshilit kombëtar duhet të përqëndrohen në terren e të dalin të takojnë demokratët. Flutura Açka e konsideroi ish-kryeministrin Sali Berisha si një person që nuk është shëruar nga vetja. 

Pjesë nga debatet: 

Ferdinand Xhaferri: Ka zëra që thonë kryetari nuk bind. Po, e vertetë, sepse mes nesh ka qenë dyshimi a kemi nje kryetar apo kemi 2. Tani është koha qe kryetari të drejtojë pa dualitet dhe ne duhet ta ndjekim. Për rezolutën propozoj të përfshihet vizita e Eskobarit, pasi mesazhi që ai dha ishte nisja e vizitës nga PD. Në lidhje me 18, dua të them që gjatë kësaj kohe qeshën e kanë nbajtur kryetarët e degëve. Deri në 18 peshën duhet ta mbajmë të gjithë për një kuvend model.

Albert Avdyli: Kemi të gjithë të njëjtin shqetësim dhe dhimbjen për situatën e krijuar. Eshtë e vërtetë që kryetarëve e degëve kanë mbajtur peshën. Por dua të ndalen tek data 18. Na ka vënë përballë një vështirësie. Për shkak të thirrjes për referendum. Deputetët, anëtarë të keshilit kombëtar duhet të përqëndrohen në terren. Në takim dje ka patur demokratë, miqtë tanë. Është një marrëdhënie që do kujdes.

Flutura Açka: Kur kam ardhur në PD, mendova qe dija shumë, por në fakt e kam mësuar në bazë, me njerëz të ndershëm. Nuk është thjesht me kë je me Bashën a me Berishën. E kam votuar Berishën 30 vite, me kënaqësi mjaft që demokratët janë në pushtet. Berisha ka një plagë, ne duhet ta ndihmojmë të shërohet nga vetvetja. Dje tregoi që nuk e bën dot, sot na duhet ta bëjmë ne.

Nevila Xhindi- Në 9 shtator i thashë Bashës tani je kryetari i partisë. Ajo që dua të them është se në pushtet nuk të sjellin servilët. Stop! Duhet ndarë. Na jepni zë dhe ne, mos i mbaj të gjitha për vete. Në këtë rrugë do të duhen ca fytyra të mira, të papërfolura. Kam problem me përfaqësimin. Njerëzit jo zgjidhi, por të zgjedhim ata që do të na sjellin në pushtet.

Julian Beqiri: Jam arkitekt. E djathta sot është në një treg të hapur politik. Ka mundësi të zgjedhë PD. Është koha që t’u drejtohemi të gjithë shqiptarëve, jo vetëm demokratëve. Të përpiqemi të mendojmë si evropianë. Ka shumë shqiptarë që janë të ngopur me Ramën, por kurrsesi nuk shkojnë pas zotit Berisha. Kjo duhet shfrytëzuar.

Agron Kapllanaj: Në 97-ën u vranë mijëra për një njeri që nuk jepte dorëheqjen. Edhe kur e jep dorëheqjen, ai nuk ikën, në pritje që të të rrëshkasë këmba. Nuk jam inatçor. Kam patur disa detyra, por më shkarkuan mua që kam marrë 10 mijë ne qarkun e Fierit. E mora degën e Fierit në një moment të vështirë. U thashë njerëzve që atje nuk shkova për Lulzim Bashën, por për PD. Për demokratët që po ikin çdo ditë. Ne duhet të shkojmë me ta e të flasim. T’i bindim që rruga është kjo. PD është e demokratëve, është aset kombëtar, partia e shpresës se shqiptarëve. As e Berishës, as e Bashës, as e imja. Ky është moment historik. Nuk kam asgjë me ata demokratë që kanë rënë viktimë e manipulimit dhe dje ishin në stadium. Nuk pajtohem me ata që e organizuan, duke bërë shoë dhe duke shkarkuar ata që janë zgjedhur me votën e dmeokratëve. Jam rritur në PD, e di çfarë do të thotë të sakrifikosh, të kesh në krah burra e gra, mijëra demokratë që heshtin, nuk fyejnë, por na mbështesin. Në 18 ne duhet të mbështesim PD.

Gasper: Jam mirditor, shqiptaro amerikan. Kam ardhur nga SHBA jo per Berishën, jo për Bashën. Por për PD. I kam thënë Bashës je kryetar i PD pas 9 shtatorit.

LAJM KRYESOR: POST-KUVEND/ Berisha e shkarkoi, nis ‘hakmarrja’ e Bashës! Priten përjashtime

(f.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike keshilli i pd 12 dhjetor 2021 keshilli i pd 12 dhjetor 2021

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri