LIVE UPDATES
Aktualitet

“Washington Post” apel Brukselit: Po tradhtoni Ballkanin, hapni negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë

22 Maj 2019, 15:11 Nga DOSJA
“Washington Post” apel Brukselit: Po tradhtoni Ballkanin, hapni

Jasmin Mujanoviç, një specialiste e politikës ka shkruar një artikull për Ballkanin në “The Washington Post”. Në artikullin e saj, ajo i bën thirrje vendeve të BE-së që të çelin negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinsë.

Sipas saj, nëse një lëvizje e tillë nuk ndodh vendet e Balkanit Perëndimor janë gjithnjë e më shumë të predispozuar që të humbin besimin dhe t’i nënshtrohen ndikimit rus.

Artikulli i plotë:

Bashkimi Evropian është në greminë të një krize të madhe, e cila rrënjoset aq shumë në paaftësinë Brukselit, gjithashtu edhe në cinizëm dhe provincializmin e shteteve anëtare. Është një tregim i hidhur i tadhëtive, premtimeve të thyera dhe frikës, shkurt një histori rreth “triumfit të mungesës së vullnetit”.

Gjatë 16 viteve të fundit, Brukseli i ka premtuar shtetet e Ballkanit Perëndimor, rajonin më të prekshëm dhe të paqëndrueshëm të kontinentit, se “e ardhmja e Ballkanit është në Bashkimin Evropian”. Megjithatë, gjatë vitit të kaluar Brukseli ka hedhur tërësisht poshtë idenë e zgjerimit të mëtejshëm.

Ndërsa shtetet anëtare hyjnë në zgjedhjet e Parlamentit Europian, zgjerimi është zhdukur nga rendi i ditës. Në vitin 2018, Komisioni Europian pa asnjë pengesë e ka hedhur idenë së pas vitit 2025 mund të jetë data më e hershme për një raund të ri zgjerimi. Por në Paris, Emmanuel Macron është i qartë: Nuk do të ketë zgjerim, të paktën jo në të ardhmen e parashikueshme. Edhe në Berlin, gjatë Samitit të Ballkanit Perëndimor, ideja e BE-së për zgjerim u konsiderua politikisht toksik.

Për të qenë të qartë, askush nuk pretendonte se shtetet e rajonit – Bosnja, Mali i Zi, Serbia, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria – ishin kandidatë të mundshëm për anëtarësim në të ardhmen e afërt. Por premtimi i një “perspektive evropiane” ishte një pjesë integrale e strategjisë së Brukselit për mbajtjen e Ballkanit Perëndimor në rrugën e reformës politike dhe ekonomike dhe mbajtjen larg të rivalëve të saj gjeopolitikë – Rusia, Kina, Turqia dhe monarkitë e Gjirit Persik.

Kjo kthesë nuk mund të vinte në një moment më të keq. Vetëm në janar, Shkupi dhe Athina përfunduan mosmarrëveshjen e tyre rreth tre dekadëshe mbi “çështjen e emrit maqedonas”. Kjo arritje erdhi në si pasojë e një revolucioni dramatik të shoqërisë civile në atë që tani është Maqedonia e Veriut.

Maqedonasit u udhëhoqën nga diplomatët europianë duke duke ndryshuar emrin e vendit të tyre me premtimin se ajo ishte mënyra e vetme për përshpejtuar rrugën në BE dhe për t’u anëtarsuar në NATO. Kjo e fundit duket e sigurtë por ideja e anëtarsimit është gjithnjë e më pak e mundshme.

Më thjesht, BE ka gënjyer qeveritë dhe popujt në të gjithë rajonin.

Shtetet anëtare të tilla si Franca theksojnë se rajoni nuk është aspak i gatshëm për anëtarësim në bllokun politik dhe ekonomik. Por ky nuk është një informacion i ri. Dhe nuk është një plan për të kundërshtuar zhurmën e rritjes së zemërimit dhe indinjatës që trondit poshtë shtyllës kurrizore të Ballkanit.

Suksesi i dukshëm i BE-së në integrimin e vendve të Paktit të Varshavës ofron një precedent të tundues. Megjithatë, Ballkani Perëndimor nuk është i njëjtë me Evropën Lindore. Ndërsa Evropa Lindore jetonte me autoritarizmin, juglindja e kontinentit përjetoi dy dekada sundimin e një partie dhe më pas një sërë konfliktesh rajonale dhe të brendshme që çuan në vdekjen e rreth 150,000 njerëzve për vetëm 10 vite.

Shkurtimisht, lloji i ndërtimit të shtetit dhe promovimi i demokracisë që nevojitet për Ballkanin Perëndimor është  i durueshëm dhe i qëndrueshëm. Por ajo që mori Rajoni ishte modeli i pranimit të BE-së: një program teknikisht rigoroz, por politikisht joefektiv. Kjo qasje i lejoi elitat postkomuniste nga Balltikut deri në Adriatik të bënin ndryshime legjislative kozmetike duke i prerë lidhjet e tyre me krimin e organizuar ose duke luftuar korrupsionin në kuptimin me të plotë.

Tashmë në rajon, një pjesë e elitës ka shfryëzuar mundësitë për aleanca me Moskën, Pekinin dhe Ankaranë. Një grup tjetër, si fuqia separatiste serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, po rinovon ‘aventurat e stilit të viteve ’90 -të ose skemat e ndarjes megalomane.

Nëse Ballkani Perëndimor vërtet “rrëshqet”nga BE-ja, të vetmit fajtorë do të jenë krerët evropianë. Plotësisht e shkëputur nga premtimi i integrimit, politika e Ballkanit shpejt do të bëhet e dëshpëruar dhe e rrezikshme – veçanërisht për BE-në.

Mëgjithatë BE-ja ende mund të ndryshojë kursin. Ajo duhet të fillojë formalisht negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe t’i japë statusin e kanidatit Bosnjes. Kjo gjë do të stabilizonte përkohësisht anijen. Detyra e madhe tani është krijimi i një plani afatgjatë të qëndrueshëm për rajonin, i cili do të sjellë jo vetëm një angazhim të besueshëm ndaj normave dhe praktikave liberale-demokratike, por edhe një pengesë të fuqishme ndaj ndikimit rus në Europë.

Duke thënë thjesht “jo” për integrimin e Ballkanit Perëndimor mund të jetë një startegji që u shkon për shtat nativistëve europianë. Por një lëvizje e tillë nuk është gjë tjetër veçse një krizë e vonuar.

Marrë dhe përkthyer nga The Washington Post

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet hapja e negociata per shqiperine jasmin mujanoviç the washington post hapja e negociata per shqiperine jasmin mujanoviç the washington post

Sondazh

Poll

Aktualitet 22 Maj 2019, 13:08

FIER- Një 15-vjeçare është zhdukur pa lënë gjurmë një ditë më parë në pranë zonës së njohur si “Ura e Mbrostarit” në Fier.Kallëzimi është bërë në polici ...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave