LIVE UPDATES
Politike

Vuçiç:Më ka ardhur në majë të hundës të kërkojmë ndjesë atye që s’duan të jenë pjesë

21 Dhjetor 2021, 08:57 Nga DOSJA
Vuçiç:Më ka ardhur në majë të hundës

TIRANË – Në fjalën e tij në takimin e Ballkanit të Hapur që po zhvillon punimet në Tiranë, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic u shpreh se kjo është një iniciativë që do krijojë themelet e të ardhmes së fëmijëve tanë.

Ndër të tjera Vucic apeloi që edhe vendet jo-pjesëmarrëse të bëhen pjesë e kësaj nisme, ndërsa nuk nguroi të sulmonte të gjithë ata që i kërkonin llogari dhe justifikime për mbajtjen e kësaj nisme.

“Nuk kam shumë për të shtuar nga fjala e Kryeministrit Rama, por ajo që dua të them është se ne duhet të punojmë fort për tu ofruar fëmijëve tanë, brezave tanë të ardhshëm, të ardhmen që ata presin. Më ka ardhur pak në majë të hundës, që duhet të japim justifikime, thua se kemi bërë diçka të gabuar. Janë të mirëpritur nëse duan të bëhen pjesë, po s’kemi pse kërkojmë ndjesë, por një gjë është e sigurt, që herët e vonë ata do ta kuptojnë që nëse bëhen pjesë e Open Balkan kjo do të jetë më mirë për ta dhe për brezat e tyre të ardhshëm. Kjo iniciativë është shumë më e madhe se ne të tre bashkë. Objektivi ynë është që të lidhim qytetarët me njëri – tjetrin, të lidhim bizneset tona me njëra-tjetrën. Pasi gjatë vizitës time këtu, kam takuar dhe biseduar me shumë biznesmenë shqiptarë, të cilët kanë shprehur dëshirën e tyre për të investuar në Serbi apo Maqedoninë e Veriut. Po ashtu, edhe shumë biznesmenë nga Serbia duan që të investojnë këtu në Shqipëri apo edhe në Maqedoninë e Veriut. Po ashtu do të investojmë edhe në turizëm, ku ka pasur dhe do të ketë një interesim në rritje të vizitës së qytetarëve të vendeve tona drejt vendeve respektive. Ne do ta zgjerojmë tregun e punës, duke ofruar më shumë mundësi punësimi për qytetarët tanë. Ky është themeli, baza e zhvillimit ekonomik të vendeve tona. Qytetarët tanë duan rezultate të prekshme dhe ky është qëllimi ynë primar.”, deklaroi ndër të tjera në fjalën e tij në këtë samit, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

LAJMI KRYESOR: ‘Open Balkan’ zhvendoset në Tiranë!/ Dita e 2, marrëveshjet që pritet të nënshkruhen

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Politike Politike Aleksandër Vuçiç në Tiranë open balkan ne tirane Aleksandër Vuçiç në Tiranë open balkan ne tirane

Sondazh

Poll

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend