LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Open Balkan’ në Tiranë/ Varhelyi: Mbështesim nismën. Rama e Vuçiç: Epokë e re!

21 Dhjetor 2021, 06:51 Nga DOSJA
‘Open Balkan’ në Tiranë/ Varhelyi: Mbështesim

TIRANË– Pwrfundon samiti i ‘Open Balkan’! Që prej orës 09:00, kryeministri Edi Rama priti në Pallatin e Brigadave homologun maqedonas, Zoran Zaev dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiç, ndërkohë që me anë të një lidhjeje online pjesë e takimit është bërë edhe Komisioneri Europian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, i cili ka shprehur mbështetjen e tij ndaj nismës. Edhe pse kjo e fundit është kundër linjës zyrtare të BE-së dhe të ashtuquajturit Procesi i Berlinit. Madhe nxiti edhe pjesëmarrjen e vendeve të tjera.

Në nisje të takimit, në fjalën përshëndetëse, kryeministri Edi Rama vuri në dukje se sot nis një epokë e re me nënshkrimin e marrëveshjes, e cila do të bëjë bashkëpunimin mes tre vendeve, Shqipëri, Serbi dhe Maqedoni e Veriut. Ndërsa Presidenti serb Aleksandër Vuçiç pretendon se nuk do të japë më asnjë shpjegim, pasi i ka ardhur në “majë të hundës” justifikimi për nismën që kanë ndërmarrë. Ndërsa këmbëngul se nuk po bëjnë asgjë të keqe. Nga ana tjetër, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili vjen në Tiranë për herë të fundit me këtë post, la edhe një “amanet” për pasardhësit e tij, duke shtuar se duhet ruajtur pasi ndikon në integrimin drejt BE-së.

Pas diskutimeve publike, brenda në sallë kanë nisur diskutime për lidhur me marrëveshjes, ku e para që u nënshkrua është ajo për kushtet për akses të lirë në tregun e punës në Ballkanin Perëndimor. Një tjetër marrëveshje që u nënshkrua është për ndërlidhjen e skemave të identifikimit elektronik të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor. Tjetër marrëveshje e nënshkruar është ndërmjet Qeverisë së Republikës së Serbisë dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për njohjen reciproke të autorizimeve të operatorit ekonomik të autorizuar-siguri dhe siguri (AEOS).

Në këtë takim u diskutohen dhe miratuan pesë marrëveshje:

1-Një treg i përbashkët dhe i lirë pune mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

2-Ngritja e një skeme të përbashkët ndërlidhje elektronike identifikimi për qytetarët në Ballkanin Perëndimor.

3-Marrëveshje ndërqeveritare mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut për bashkëpunimin në fushën e veterinarisë, sigurisë ushqimore atë të fitosanitarisë në Ballkanin Perëndimor.

4-Marrëveshje Shqipëri-Serbi për njohje e ndërsjelltë të operatorit ekonomik për siguri (AEOS).

5-Marrëveshje Shqipëri-Maqedoni e Veriut për njohje e ndërsjelltë të operatorit ekonomik për siguri (AEOS).

Çfarë është arritur deri tani?

Në kuadër të kësaj nisme, është vendosur lëvizja e lirë e qytetarëve me letërnjoftim ndërmjet Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, është nënshkruar marrëveshja për bashkëpunim në parandalimin dhe eliminimin e pasojave të fatkeqësive natyrore. Po ashtu, janë nënshkruar marrëveshje për bashkëpunim në lehtësimin e importit, eksportit dhe lëvizjes së mallrave në Ballkanin Perëndimor, si dhe një Memorandum mirëkuptimi dhe bashkëpunimi për qasje të lirë në tregun e punës. Ndërmjet Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë është rënë dakord që kontrollet kufitare të hiqen nga 1 janari i vitit 2023. Po ashtu, është planifikuar që gradualisht të krijohet një treg i përbashkët për 12 milionë banorë, aq sa kanë banorë këto tri shtete së bashku – pra, të krijohet një “zonë e vetme ekonomike”.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

‘Open Balkan’/ Vuçiç: Serbinë shiheni si shtëpinë tuaj, gati të ulemi me Kosovën!

Rama: Në fund të shkurtit kemi takimin tjetër, jeta është e bukur në Ballkan

Forumi i Agrikulturës/ Rama: U hoqën pengesat, hapëm rrugën pa kufij

Vuçiç: Marrëveshja për bujqësinë garanton më shumë siguri për konsumatorët tanë

VD-Hutohet Ibrahimaj! Pasi nënshkrimit ‘harron’ të përshëndesë, Rama ‘e ndjek’ me sy

‘Open Balkan’! Nënshkruhen marrëveshjet mes 3 Qeverive

VD-Varhelyi: E kuptoj dëshpërimin e Zaev, koha për Konferencën e Parë Ndërqeveritare

VD-Komisioneri Varhelyi: Ne jemi pro “Ballkanit të Hapur”, jam me ju, ecni përpara!

VIDEO/ Thyhet gota gjatë Samitit, Rama ‘trembet’: Syri i keq, mora një goditje

‘Open Balkan’/ Zaev: Kjo do të jetë pjesëmarrja ime e fundit (MESAZHI)

Aleksandër Vuçiç: Nuk u kërkojmë ndjesë atyre që s’duan të bëhen pjesë e Open Balkan

Varhelyi pjesë e samitit! Rama e harron: Ndjesë, ekrani ishte i ngrirë, tani u shkri

Marrëveshjet!Rama: Në 2022 epokë e re, qytetarët nuk do kenë më dhimbje koke në kufi

LIVE- Nis samiti i ‘Open Balkan’! Rama: Jam i kënaqur t’ju pres sot në Tiranë

VD/ Me vonesë! Vuçiç dhe Zaev mbërrijnë në Pallatin e Brigadave, priten nga Rama

VD-Bën ecejake, ngroh duart! Rama pret me padurim ardhjen e Vuçiç dhe Zaev

Në Tiranë dogjën flamujt serb, Vuçiç: Kjo ndodhi dhe kur erdhi Rama, e papranueshme

Çfarë është nisma “Ballkani i Hapur”?

Nisma për bashkëpunimin rajonal, por që ka mbetur e tkurrur vetëm mes Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut lindi më tetor të vitit 2019. Fillimisht e pagëzuar si “Mini Schengen”, nisma ka si qëllim lëvizjen e lirë të kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe njerëzve midis tri vendeve. Por që prej korrikut të këtij vitit, në Forumin për Bashkëpunim Ekonomik Rajonal në Shkup, nisma ka marrë emrin e ri, “Ballkani i Hapur”. Deri më tani duket se Mali i Zi do të jetë vendi i radhës që pritet t’i bashkohet nismës, pasi sinjalet e para janë dhënë si nga kryeministri, po ashtu edhe nga zëvendësi i tij shqiptar, Dritan Abazoviç. Ndërsa Bosnje e Hercegovina dhe Kosova, janë shprehur se nuk do t’i bashkohen nismës. Nga Prishtina, kryeministri Albin Kurti pretendon se bashkëpunimi në rajon është detyrë e Procesit të Berlinit dhe se vendet nuk duhet që të diskutojnë pa pasur praninë e përfaqësive nga Bashkimi Europian.

(a.b/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike aleksander vucic aleksandër vuçiç në tiranë edi rama open balkan ne tirane aleksander vucic aleksandër vuçiç në tiranë edi rama open balkan ne tirane

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane