LIVE UPDATES
Bota

Vuçiç: Kosova dëbon këdo me ndihmën e Perëndimit, akoma nuk e kanë Pavarësinë

29 Nëntor 2021, 11:27 Nga DOSJA
Vuçiç: Kosova dëbon këdo me ndihmën e

SERBI – Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka thënë se është shumë i kënaqur me akademinë ceremoniale të mbrëmshme në Stark Arena dhe ka theksuar se numri i njerëzve ka qenë aq i madh sa nuk kanë mundur të hyjnë të gjithë. Ai shtoi se 10 vitet që kaloi në krye të partisë ishin të mjaftueshme.

Sipas Novosti, ai ka qënë i ftuar në Hit Tweet, së bashku me kolumnisten e “Nedeljnik”, Ljiljana Smajlovic dhe profesorin Rade Veljanovski, ku ka folur mbi një sërë temash të rëndësishme. Ai ka folur për atë çka duket si një largim i tij nga partia në pushtet teksa thotë se askush nuk është i pazëvendësueshëm dhe se shpesh thuhet se politika ka nevojë për njerëz të rinj, por nuk bëhet asgjë për këtë. Ai tha se masat janë respektuar ditën e djeshme dhe se është hipokrizi që ata që mbajnë tubime të bëjnë kritika për këtë gjë.

‘Të gjithë thonë vazhdimisht se kemi nevojë për të rinj dhe pastaj mendojnë se nuk vlen për ta. Zakonisht njerëzit janë të ngrirë për vite dhe nuk e kuptojnë se janë të zëvendësueshëm. Sa i përket masave epidemiologjike, të gjithëve u janë vënë maska ​​dhe numri i të infektuarve po bie. Tri herë e shtymë tubimin, për të mos folur për hipokrizinë e atyre që bënin thirrje për protesta çdo ditë. Sot kanë mbajtur dy tubime – tha Vuçiç.

Profesor Veljanovski më pas foli për situatën në Kosovë i dhe kujtoi tensionet separatiste të shqiptarëve në vitet e tetëdhjeta duke thënë se tensionet që mezi u qetësuan u rikthyen me Milosheviçin. Sipas profesorit ai e ndryshoi menjëherë politikën e majtë në një politikë mjaft nacionaliste. Ljiljana Smajlovic tha se i kujton edhe trazirat shqiptare të viteve tetëdhjetë dhe se nuk dëshiron t’i kthehet asaj. Vuçi tha se është e rëndësishme që të dëgjojmë njëri-tjetrin, edhe kur mendojmë ndryshe dhe se nuk ka qënë vetëm faji i Serbisë për atë çka ndodhi.

‘Kur e nisëm dialogun, të gjithë patën mundësi, ashtu si sot kanë mundësi të shprehin mendimin e tyre. E di që nuk kemi qenë “engjëj të bardhë”, por besoj se një faktor i jashtëm ka qenë kyç për shkatërrimin e Jugosllavisë. Dhe këtu jam dakord me Ljiljana Smajlovic. Është e papërgjegjshme që gjithçka t’ia kalojë Millosheviçit‘ – tha presidenti.

Presidenti i Serbisë tha se shqiptarët tregojnë qëndrueshmërinë e politikës së tyre dhe se duke lexuar tekstet historike e kuptoi se Serbia ka humbur gjithçka deri në vitin 1961. Ai tha se kosovarët dëbojnë këdo me ndihmën e Perëndimit dhe se nuk e kanë ende pavarësinë.

‘Në atë kohë në Kosovë kishte 28% serbë. Gjatë asaj kohe, ne arritëm ta çonim veten nën 10 përqind në fillim të viteve 1990. Ne kemi një qëndrim mitik për këtë dhe shqiptarët priren të dëbojnë atë që duan me ndihmën e Perëndimit. Shqiptarët (kosovarët) nuk mund t’i shpjegojnë vetes se e kanë pavarësinë, sepse sipas shumë prerogativave nuk e kanë ende’ – shprehet ai.

Vuçiç thotë se Serbia ka kushtetutën dhe rregulloren e vet dhe se asgjë nuk ka përfunduar ende.

‘I thashë sot zotit Pahor se asnjë instancë në nivel të BE-së nuk ka reaguar ndaj deklaratës së fundit të Albin Kurtit. Vetëm imagjinoni, dhe kjo përshkruan pozicionin e Serbisë, dhe përshkruan se nuk ka rëndësi se kush është në pushtet në Beograd,  imagjinoni që unë të thosha  se Serbia dhe RS duhet të bashkohen. Ata do të reagonin menjëherë. Ata do të na thoshin se ne jemi një barrë e së shkuarës.. Prandaj jam i sigurt se nuk duhet ta njohim pavarësinë e Kosovës dhe se duhet të luftojmë sa më shumë, ta ruajmë paqen dhe ta lëmë vendin tonë të ecë përpara’ – tha Vuçiç.

Rade Veljanovski i është kthyer temës për shpërbërjen e Jugosllavisë, i cili thotë se për shpërbërjen nuk është fajtor faktori i huaj, pasi edhe ata janë befasuar me shpërthimin e luftës. Ai tha se bllokada dhe protesta ishin paralajmëruar, por thotë se nuk ka përgjigje nëse ato janë planifikuar qëllimisht për ditën kur është mbajtur akademia solemne e SNS-së. Vuçiç iu përgjigj Veljanovskit se një faktor i huaj ka marrë pjesë në shkatërrimin e strukturës kombëtare serbe që nga vitet 1960, e cila kulmoi me kushtetutën e vitit 1971, bërthama e shpërbërjes së Jugosllavisë.

‘Edhe pas luftës, përkundër faktit se në territorin e Kroacisë kishte njësi krejtësisht të qarta me një shumicë të madhe serbe, serbët ishin të izoluar politikisht dhe pa të drejtë për të marrë provincën e tyre. Historia tregon se si fajin e kanë serbët në Kroaci, dhe për shkak të “revolucionit”, mos harroni se serbët atëherë thjesht donin të qëndronin dhe jetonin në të njëjtin vend, ndërsa disa të tjerë donin të shkëputeshin nga vendi që ishte i vetmi ent i njohur ndërkombëtarisht. Serbëve nuk u lejohej të shkruanin apo të thoshin asgjë. Ne nuk kishim rrugë të dedikuara për Jasenovac dhe Evropa është ende e heshtur në rrugët e Mile Budakut. Gjithmonë duhej të heshtnim, sepse pazari i Zagrebit me pardesy të rreme komuniste po përpiqej të jepte politikën këtu. Ata nuk mund ta harrojnë atë, ata jetojnë në atë kohë – thotë Vuçiç.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

diaspora diaspora aleksandar vucic aleksandwr vucic ceshtja kosove serbi lufta kosove serbi aleksandar vucic aleksandwr vucic ceshtja kosove serbi lufta kosove serbi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra