LIVE UPDATES
Bota

Fuqitë botërore u rikthehen bisedimeve për marrëveshjen bërthamore me Iranin

29 Nëntor 2021, 09:21 Nga DOSJA
Fuqitë botërore u rikthehen bisedimeve për marrëveshjen

IRANI – Më 29 nëntor pritet të rinisin bisedimet për ringjallje të marrëveshjes bërthamore që Irani ka nënshkruar me fuqitë botërore më 2015.

Bisedimet në mes të partnerëve që janë ende pjesë e marrëveshjes – Iranit, Kinës, Rusisë, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë – do të nisin pasditën e së hënës, ka thënë një diplomat evropian për agjencinë e lajmeve, AFP. Shtetet e Bashkuara janë tërhequr më 2018 nga kjo marrëveshje, mirëpo presidenti aktual amerikan, Joe Biden, është zotuar për t’u bërë pjesë e paktit sërish, nëse Irani e zbaton në tërësi marrëveshjen.

Për këtë arsye, një delegacion amerikan, i udhëhequr nga Rob Malley, i dërguari special i SHBA-së për Iranin, do të marrë pjesë në mënyrë jo të drejtpërdrejtë në takim. Bisedimet do të rinisin pas pesë muajve të bllokadës, pasi Perëndimi ka pasur shqetësime se Irani është duke u avancuar në çështje bërthamore.

Gjashtë raunde të bisedimeve që janë zhvilluar në Vjenë nga muaji prill, nuk kanë rezultuar me marrëveshje, dhe ato më pas janë ndalur në muajin qershor, pasi Irani ka zgjedhur presidentin e linjës së ashpër, Ebrahim Raisi. Temat kyçe të diskutimit kanë të bëjnë me kërkesat e Teheranit për heqje të sanksioneve amerikane dhe mënyrës sesi Teherani mund të zbatojë plotësisht marrëveshjen.

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë më 3 nëntor se Uashingtoni shpreson që Teherani është i gatshëm të negociojë dhe ka qëlim të mirë. Zëdhënësi i këtij Departamenti, Ned Price, ka thënë se Uashingtoni ende beson se është e mundshme arritja e pajtueshmërisë për zbatim të marrëveshjes.

Udhëheqësi i Këshillit Suprem për Siguri Kombëtare të Iranit, ka thënë se SHBA-ja duhet të garantojë se nuk do të braktisë më marrëveshjen, në mënyrë që të kenë sukses bisedimet. Marrëveshja bërthamore e vitit 2015 parasheh heqjen e sanksioneve ndaj Iranit, në këmbim të kufizimit të programit bërthamor.

Marrë nga REL

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota irani konflikti shba iran perplasja iran shba irani konflikti shba iran perplasja iran shba

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni