LIVE UPDATES
Bota

Varianti Omicron/Britania thërret takim urgjent të ministrave të shëndetësisë të G7

29 Nëntor 2021, 09:18 Nga DOSJA
Varianti Omicron/Britania thërret takim urgjent të ministrave të

MBRETËRI E BASHKUAR – Ministrat e shëndetësisë nga shtatë demokracitë më të pasura në botë do të mblidhen ditën e sotme për të diskutuar variantin e ri të shqetësimit të koronavirusit, Omicron.

Sipas Politico, njoftimi erdhi dje nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe takimi urgjent i G7, i thirrur nga presidenca e Mbretërisë së Bashkuar, do të diskutojë zhvillimet në lidhje me përhapjen e Omicron. G7 do të bashkojë ministrat e shëndetësisë nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara.

Deklarata e Mbretërisë së Bashkuar që njoftoi takimin konfirmoi gjithashtu se mbulimi i fytyrës në vend tani do të jetë i detyrueshëm në dyqane, banka, zyra postare, parukeri dhe në transportin publik duke filluar nga e marta. Departamenti i Arsimit “këshilloi fuqishëm” që nga e hëna, të gjithë nxënësit e shkollave të mesme, stafi dhe vizitorët duhet të mbajnë maska ​​​​për fytyrën.

Gjithashtu duke filluar nga e marta, të gjithë udhëtarët që kthehen në MB nga çdo vend do t’u kërkohet të bëjnë një test PCR pavarësisht nga statusi i vaksinimit, si dhe të izolohen derisa të rezultojnë negativ. Testet falas të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar nuk do të jenë të vlefshme për këtë qëllim; testet duhet të blihen nga ofruesit privatë.

Afrika e Jugut paralajmëroi botën për Omicron të premten pasi pa një rritje të mprehtë të rasteve gjatë një jave, ndoshta të lidhura me variantin e ri, i cili ka një numër të konsiderueshëm mutacionesh. Ekziston shqetësimi se këto mutacione do t’i bëjnë vaksinat aktuale më pak efektive. Vendet e BE-së, si dhe Britania e Madhe, Kanadaja dhe SHBA-ja, kanë kufizuar fluturimet nga shumë vende në Afrikën Jugore. Por raste të Omicron tashmë janë zbuluar në Evropën kontinentale dhe në Mbretërinë e Bashkuar, me Holandën që raporton të paktën 13 raste nga një fluturim nga Afrika e Jugut.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota kryesore g7 mblidhet g7 samii i g7 samiti i g7 ne angli g7 mblidhet g7 samii i g7 samiti i g7 ne angli

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni