LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja në Greqi! Çfarë i zbuloi Caroline për Babis, psikologia: Më tha dua të largohem…

6 Prill 2022, 05:30 Nga DOSJA
Vrasja në Greqi! Çfarë i zbuloi Caroline për Babis,

GREQI– Pak ditë para nisjes së gjyqit të Babis Anagnostopoulos për vrasjen e bashkëshortes së tij Caroline Crouch, psikologia Eleni Mylonopoulou, të cilën çifti e vizitonte muajt e fundit para natës tragjike, ka thyer heshtjen dhe ka folur për “protothema”. Dëshmitarja kryesore pritet të paraqitet në gjykatë në fundjavë për të dëshmuar se çfarë dinte për pilotin dhe gruan e tij 20-vjeçare, për të zbuluar aspekte të rëndësishme dhe të panjohura rreth çështjes. Mylonopoulou, tha për protothema.gr se çfarë pret të ndodhë kur të përballet me vrasësin e rrëfyer të Karolain në gjyq. ‘Do ta shikoj në sy, por a do të guxojë ai të më shikojë mua? Gjithçka që dua është që ai të përgjigjet dhe të thojë se më çfarë të drejte bëri një gjë të tillë.”- tha ajo.

Më pas psikolgia ka treguar se Caroline i kishte rrëfyer se donte të largohej nga Babis, se ai i merrte paratë e se nuk e linte që të ishte e lumtur.

PYETJE-PËRGJIGJE:

Pyetje: Kur i keni takuar?

“Babis mori fjalën për të shpjeguar qëllimin e vizitës, Caroline nuk fliste fare. Anagnostopoulos po përpiqej të më bindte se sa i lumtur ishte dhe se problemi i vetëm ishte një “depresioni i vogël i lindjes”. Më tregonte foto nga dasma, donte të më bindte se ata ishin të lumtur bashkë. Kur i thashë Babis që të na linte vetëm për të parë se çfarë donte të më thoshte Caroline, fjala e saj e parë ishte: Dua të largohem nga shtëpia. Unë nuk e dua atë, dua të marr fëmijën tim dhe të iki. Unë jam duke kërkuar për një shtëpi. Kisha kërkuar sërish në Chalandri, tani dua të kërkoj një shtëpi në Sintagma . Pse në Sintagma ? e pyeta. Sepse dua të nis një kurs pastiçerie.” Kush do t’ju ndihmojë financiarisht? E pyeta.

Më dërgon mami para, por tani Babis mi merr paratë që më dërgojnë prindërit. A keni njoftuar dikë tuajin për gjithçka që po më tregoni tani?” Jo, nuk dua të paralajmëroj”. “Pse nuk ia tregon nënës?” “Sepse nuk dua t’i them asaj, ta vendos në këtë situatë .” A mund ta bësh vetëm?”Po mundem. Unë do të përpiqem .” Dhe pastaj, ajo filloi të qajë. Ajo qau për një kohë të gjatë. Dua të largohem sepse nuk mund më me atë njeri.”

Pyetje: Pse i ndërprenë seancat?

“Caroline kishte filluar të më hapej shumë dhe të më tregonte çështje shumë delikate. Pikërisht atëherë papritmas mora një mesazh se do të ndalonim seancat.

Dhe çfarë të ka thënë Babis? Ai thoshte që Caroline nuk e donte atë.

Se nuk kishin më lidhje me njëri-tjetrin. Dhe kjo ishte e vërtetë, sepse e kisha dëgjuar nga Caroline. Megjithatë ajo më kishte thënë se ata flinin bashkë, se i mbështetej në gjoks kur shtrihej. Dhe për t’i qetësuar gjërat, i thashë: Qetësohu, ti je 32 vjeç, ajo është 20, duhet të bësh një hap prapa dhe të tregosh mirëkuptim . Madje aty e pyeta: “Pse e shtyve kaq shumë pas abortit që të mbetej sërish shtatzënë?”. Nuk mora asnjë përgjigje.”

Pyetje: Pse mendon se e bëri atë veprim Babis?

“Një mashkull që dëshiron gjithmonë të manipulojë partneren e tij krijon gjithmonë angazhime. Ajo ishte e izoluar, nuk kishte para dhe Babis e mbante pas vetes me pretekstin se “kishte përgjegjësinë e fëmijës. Jam e dashuruar me fytyrën, me pamjen, por e urrej atë, karakterin e tij. E urrej njeriun me të cilin jetoj, thoshte Karolain.”

Pyetje: Kishte frikë nga Babis?

“Në fund po. Më tha në janar. Deri atëherë nuk kishte thënë asgjë. Seancat vazhduan dhe çdo herë Caroline hapej edhe më shumë. Kështu filloi të thoshte disa gjëra për punën e Babis. Ai filloi të punonte edhe të dielave. Të dielën që do ta kalonin bashkë dhe ai do ta ndihmonte për fëmijën dhe u largua sepse kishte klientë që do t’i çonin diku. Kur ma tha këtë, u habita. Ai kishte vendosur një gjurmues në iPhone-in e saj për të ditur në çdo moment se ku ndodhej. Por kurrë nuk mund të flisja në telefon me Caroline.”

Caroline u vra më 11 maj të vitit të kaluar nga bashkëshorti i saj Babis Anagnostopoulos në dhomën e gjumit, ndërkohë e bija e tyre 11muajshe ishte gjithashtu në dhomë. 

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore rajoni babis anagnostopoulos caroline crouch babis anagnostopoulos caroline crouch

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra