LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasësi i Artan Cukut, klienti ‘i pakënaqur’ që nxorri zbuluar skandalin në Greqi

6 Dhjetor 2021, 12:09 Nga DOSJA
Vrasësi i Artan Cukut, klienti ‘i pakënaqur’ që

GREQI – Vetëm një ditë më parë u publikuan disa informacione, të cilat hodhën më shumë dritë në lidhje me skandalin e pajisjes së kriminelëve të superkërkuar shqiptarë, të cilët pajiseshin me ID false greke, në mënyrë që ti shpëtonin ekstradimit të tyre drejt vendit tonë. Në mes të informacioneve të nxjerra nga mediat greke, po dje u mësua se si pjesë e këtij grupi që ishte pajisur me këto dokumente identifikimi false ishte edhe porositësi i vrasjes së komisar Artan Cukut

Ky lajm është konfirmuar edhe nga një hetim i gjerë i institucioneve greke që përfshin shumë kriminelë të rrezikshëm, shumë krerë të organizatave mafioze që janë pajisur me identitet grek. Hetimet dhe skemën që ata përdornin e ka sjellë në një shkrim sot gazeta e madhe greke Kathemirini.

Në lidhje me këtë super-skandal, e përditshmja greke Kathimerini.gr ka publikuar një artikull të detajuar, ku jep edhe mënyrën se si funksiononte skema në fjalë, që doli zbuluar pikërisht nga vrasja e një tjetër shtetasi shqiptar, disa javë më parë në një karburant, e kua nga hetimet e mëvonshme doli që shqiptari i vrarë dispononte një identitet fals.

Sipas Kathimerinit, në prill të vitit 2020, një kriminel shqiptar me pseudonimin ‘Rikardo Muho’ dhe aktivitet kriminal në Spanjë dhe Greqi u soll në hetuesinë e Pireut, për të kërkuar falje për një rast të madh kontrabande cigaresh.

“Muho” ishte në atë kohë tashmë në një burg grek, i akuzuar si autori në vrasjen e ish-oficerit të policisë shqiptare Artan Cuku, tre vjet më parë në Tiranë. Ky i fundit kishte namin si i pakorruptueshëm, pasi në 20 vitet e shërbimit të tij çoi në burgim rreth 1000 kriminelë mizorë shqiptarë. Një prej tyre ishte “Muho”, i cili akuzohej nga autoritetet shqiptare se kishte urdhëruar shfarosjen e përndjekësit të tij në këmbim të një shpërblimi prej 20 mijë eurosh.

Deri në arrestimin e tij, në dhjetor 2018, ai fshihej në Athinë duke përdorur një letërnjoftim dhe pasaportë false nën informacionin “Christos Hamkidis”. Dokumentet e falsifikuara ishin blerë në vend të 35 mijë eurove nga institucionet greke, çështje e cila është çmontuar në mesjavë nga Shërbimi i Punëve të Brendshme të Policisë Helenike.

Ndonëse hetimi për të “Pa korruptuarit” ka nisur zyrtarisht në fillim të vitit 2021, nga 8000 faqet e dosjes, “K” zbulon se informacione kritike për funksionimin e grupit kriminal janë zbuluar, gati një vit më parë, nga “Ricardo Muho. “. Para hetuesit të Pireut, i cili e thirri për shpjegime, krimineli shqiptar në rolin e një klienti të pakënaqur nuk hezitoi të përmendte një nga anëtarët kryesorë të grupit kriminal, një 62-vjeçar emigrant nga Kazakistani, me një përfshirje të mëparshme në rastet e trafikimit, i cili edhe ky kishte falsifikuar identitetin.

Anëtarët kryesorë të organizatës kriminale janë dy kushërinj nga Kazakistani, të cilët sipas aktakuzës kishin filluar aktivitetet e tyre në vitin 2013. Madje, operatorët policorë të rastit konsiderojnë se organizata është vazhdimësi e një grupi të ngjashëm që është zbërthyer nga MPB. Si të përfshirë në rrjet akuzohen edhe 24 policë të tjerë dhe disa dhjetëra persona që janë përdorur si dëshmitarë identiteti gjatë procesit të identifikimit. Megjithatë, marrëdhënia e tyre me bërthamën e organizatës është mjaft e dobët dhe nuk i referohet një strukture të një organizate të mbyllur kriminale. Sa i përket metodologjisë së veprimit, drejtuesit e dyshuar gjetën klientë të mundshëm, në shumë raste kriminelë shqiptarë dhe rusë të etiketuar ose të ndjekur penalisht për vrasje dhe trafik droge.

Ata janë drejtuar në Repartet “bashkëpunuese” të Sigurimit të Atikës, ku së bashku me një dëshmitar identiteti kanë paraqitur kërkesën për një kartë të re identiteti. Për letërnjoftimet dhe pasaportat e reja false, ata përdorën kryesisht të dhënat e emigrantëve grekë nga vendet e ish-Bashkimit Sovjetik, të cilët ose nuk kishin lëshuar kurrë letërnjoftime ose kishin karta të tipit të vjetër. Ata i gjetën këto raste me ndihmën e një punonjëseje në një zyrë të gjendjes civile në Atikën Perëndimore. Në rastet e kriminelëve brutalë dokumentet e falsifikuara shiteshin për 30.000-35.000 euro, siç duket nga bisedat mes të akuzuarve që janë regjistruar gjatë hetimeve sekrete.

Një nga rastet tipike të kriminelëve që kanë marrë një identitet të rremë përmes grupit kriminal është ai i 37-vjeçarit shqiptar Marios Damadi, që merrej me trafik droge, i cili më 16 nëntor, në mes të një hetimi sekret, u vra në një karburant. Nga shkresat rezulton se disa vite më parë ai kishte siguruar dokumente të falsifikuara nën provat e “Stergios Maznevidis”. Ai ishte në kontakt me drejtuesin e unazës deri dy muaj para se të vritej gjakftohtësisht nga atentatorët.

Marrë nga kathimerini.gr

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet id false skandali ne greqi vrasja e artan cukut id false skandali ne greqi vrasja e artan cukut

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra