LIVE UPDATES
Aktualitet

Dogji barishtet, mori kazanin e rakisë! Si i moshuari dogji një kodër ullishte

6 Dhjetor 2021, 12:08 Nga DOSJA
Dogji barishtet, mori kazanin e rakisë! Si i moshuari dogji një

Zjarrvënia me qëllim për të pastruar tokën apo për të hapur kullotë ishte sërish gjatë kësaj vere një nga shqetësimet më të mëdha. Jo vetëm për autoritetet, por edhe për banorët të cilët rrezikuan pasuritë dhe në rastin me ekstrem fatkeq në Gjirokastër një çift humbi jetën.

Gjykata e kryeqytetit dënoi zjarrvënësin e parë duke i dhënë atij burgim me kushtin që në çdo rast të jetë i kujdesshëm edhe me zjarrin, ndërkohë që si rrethana kundër tij u përdor jo vetëm pohimi i tij por edhe llogaritë e dëmeve në mjedis dhe në ekonomi.

Në dosjen që uu tregua Gazetasi.al i moshuari me inicialet L.P në zonën e Kasharit shkrumboi nga pakujdesia një kodër me ullinj, fiq, shegë dhe shkurre.

Policia që numëroi dëmet shkroi gjatë kqyrjes së vendngjarjes: “Si rezultat i zjarrit janë djegur 56 rrënjë ullinj dhe 16 rrënjë fiq, në pronësi të familjeve të tre kushërinjve të tij”. Ky detaj më pas përdoret për llogaritë financiare të dëmeve që sipas detajeve që shton prokuroria në gjykatë, dëmi është mbi 1 milionë lekë dhe ndaj zjarrvënësi duhet të shpallet fajtor.

“Nga të dhënat operative, u vërtetua se autori i kësaj ngjarje është shtetasi L.P. I cili pranon se është autori i kësaj ngjarje “ tha prokurori në gjykatë , sipas të cilit me alarmin e zjarrvënies në këtë rast janë cenuar marrëdhëniet juridiko-civile.

I moshuari rrëfeu para gjykatës se e nisi ditën duke djegur disa barishte në tokën e tij , që e kishte të mbjellë me ullinj.

“Pasi i ka djegur, duke menduar se zjarri ishte shuar, është larguar dhe ka shkuar ne banesën e fqinjit të tij për të marrë një kazan rakie” tha prokurori i çështjes në gjykatë .

Gjatë kësaj kohe, i moshuari ka parë se si zjarri ka shpërthyer dhe ka avancuar fillimisht duke i gllabëruar shtëpinë e tij.

“L. është nisur menjëherë dhe kur është afruar te banesa e tij, ka vënë re se në vendin ku ai kishte djegur barërat, zjarri kishte përparuar, duke u shpërndarë në sipërfaqen e kodrës. Aty kanë qenë edhe banorë të tjerë, të cilët po mundoheshin të fiknin zjarrin, është bashkuar me ta dhe ka punuar për fikjen e tij” pohon prokurori që i referohet dëshmive të banorëve që u bënë bashkë për të vënë në administrim vatrat e zjarrit.

“Nga akt ekspertimi vlerësues, bërë me eksperte të fushës, ka rezultuar një vlerë dëmi prej 1520000 (një milion e pesëqind e njëzet mijë) lekësh”, përmendet më tej në fashikullin ndaj të moshuarit për të cilin akuza pranoi në gjykatë se ai e dëmtoi mjedisin me zjarr në formën e neglizhencës dhe të pakujdesisë.

“Zjarri që ka sjellë si pasojë shkatërrimin e pemëve (ullinj, pisha, shege e të tjera), ka ardhur si pasojë e veprimeve të të akuzuarit që ndezi zjarr për të djegur barishtet” shkruan në vendimin e fajësisë gjykata e Tiranës .

Por në dënimin me një vit kusht ndaj tij, gjykata vlerëson se duhet marrë parasysh se ky krim u krye nga neglizhenca dhe nga llogaritja jo e mirë e kohës.

“ I akuzuari është penduar, por ai është madhor dhe duhet të mbajë përgjegjësi” deklaroi prokurori dhe kjo kërkesë u pranua duke e dënuar atë me kushtin që të ketë kujdes dhe të mos kryejë asnjë shkelje. Madje këtë periudhë gjykata e vlerëson si kohë e mirë që do shërbejë për riedukimin e të moshuarit

“Për shkak të rrezikshmërisë së pakët të personit, moshës, kushteve shëndetësore apo mendore, mënyrës së jetesës apo nevojave, veçanërisht atyre që lidhen me familjen, shkollimin ose punën, rrethanave të kryerjes se veprës penale si dhe sjelljes pas kryerjes së veprës penale, gjykata kur jep dënimin me burg deri në pesë vjet mund të urdhërojë që i dënuari të mbaje kontakte me shërbimin e provës dhe të vihet në provë duke pezulluar ekzekutimin e dënimit me kusht që gjatë kohës së provës të mos kryeje vepër tjetër penale. Pezullimi i ekzekutimit të vendimit me burgim dhe vënia në prove e autorit të veprës penale përfshihet në kategorinë e alternativave të dënimit me burgim dhe synon të zgjeroje mundësitë e edukimit dhe rehabilitimit në shoqëri të personit që ka kryer veprën penale në forma të ndryshme nga ajo e kufizimit të lirisë së tij personale.”

Në rastin konkret, gjykata çmon se riedukimi i tij mund të realizohet pa qenë e nevojshme që ai të izolohet nga shoqëria” shkruhet në vendimin që ju vendos në dispozicion Gazetasi.al.

Marre nga Gazeta Si

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet zjarrevenie e qellimshme zjarrevenie e qellimshme

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra