LIVE UPDATES
Aktualitet

Vizita e Erdogan në Shqipëri/Gurra: Servilizmi dhe kritika e tepërt s’janë objektive

18 Janar 2022, 06:38 Nga DOSJA
Vizita e Erdogan në Shqipëri/Gurra: Servilizmi dhe kritika e

TIRANË – Gazetari Hysni Gurra ka reaguar në lidhje me vizitën e Presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan në vendin tonë. Me anë të një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, Gurra shprehet se, si në shumë raste të tjera, edhe këtë herë opinioni publik dhe mediat u ndanë në dy kahe, ata që kalojnë masën me servilizëm ndaj Erdogan dhe ata që kalojnë masën në kritikë.

Sipas Gurrës, e vetmja gjë e përbashkët që ka populli shqiptar dhe ai turk është historia e përbashkët shekullore dhe besimi, për ata që janë të besimit islam, ndërsa shton se servilizmi i tepërt dhe kritika e tepërt nuk janë objektive as njëra as tjetra.

Ai vijon më tej duke thënë se, gjykimi për një politikan shqiptar dhe për Erdoganin duhet të jetë mbi bazën e parimeve më të mira që ekzistojnë për të matur një lider politik bashkëkohor.

Postimi i plotë i Hysni Gurrës:

Lexim mbi vizitën e Presidentit të Turqisë Rexhep Taip Erdogan në Shqipëri

Opinioni publik dhe mediet, si në shumë raste të tjera janë ndarë dyshas; ata që kalojnë masën me servilizëm ndaj Erdogan dhe ata që kalojnë masën në kritikë.

Shqipëria është një vend gjeografikisht evropian dhe në 90% edhe në mentalitetin e masës së gjerë të popullsisë është gjithashtu evropian.

E vetmja gjë e përbashkët që ka populli shqiptar dhe ai turk është historia e përbashkët shekullore dhe besimi, për ata që janë të besimit islam.

Kushdo që të jetë drejtues shteti në Turqi apo në Shqipëri, këto dy vende janë të destinuara të kenë marrëdhënie miqësore, me ulje ngritjet e saj.

Sigurisht që duhet edhe të jetë miqësi e pakushtëzuar nga axhenda politike e secilit drejtues shteti.

Çështja është ndarë me kohë, Shqipëria është vend evropian, multifetar, dhe çdo orientim politik i saj është dhe do jetë vetëm Perëndimi.

Por, aleanca strategjike dhe marrëdhënia vëllazërore me Turqinë, ka qenë është dhe do të mbetet e tillë, për aq kohë sa Shqipëria do të jetë me një këmbë në BE dhe një tjetër në Turqi.

Servilizmi i tepërt dhe kritika e tepërt nuk janë objektive as njëra as tjetra.

Gjykimi për një politikan shqiptar dhe për Erdoganin duhet të jetë mbi bazën e parimeve më të mira që ekzistojnë për të matur një lider politik bashkëkohor.

Përshembull; Cili është raporti i Erdoganit dhe Edi Ramës me demokracinë, me lirinë, të drejtat e njeriut?

Sa janë Turqia dhe Shqipëria shtete të së drejtës dhe sa respektojnë “check and balance” gjatë ushtrimit të pushtetit nga Erdogan në Turqi dhe Ramës në Shqipëri.

Sa është rritur mirëqenia e qytetarëve turq nën udhëheqjen e Erdogan dhe sa ajo e qytetarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Ramës.

Ku janë këta në raport me votën e lirë, me median e lirë, me sistemin e drejtësisë?

Ku gjenden këto dy vende në barometrat botërore të matjes së nivelit të korrupsionit?

Ku ishin dhe ku janë raportet e Turqisë dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian, me vlerat e BE, e cili është sot për sot etaloni më i mirë që njohim për respektimin e parimeve të lirisë, barazisë dhe shtetit të së drejtës.

Është shumë e thjeshtë për t’u dhënë përgjigje këtyre pyetje rreth Taip Erdoganit dhe Edi Ramës.

Thjesht lexoni!

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike erdogan ne shqiperi hysni gurra erdogan ne shqiperi hysni gurra

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng