LIVE UPDATES
Aktualitet

Erdogan në Shqipëri, Berisha e injoron/ Miku i dikurshëm u shndërrua në armik

18 Janar 2022, 07:39 Nga DOSJA
Erdogan në Shqipëri, Berisha e injoron/ Miku i dikurshëm u

TIRANË– Ish-kryeministri Sali Berisha kishte paralajmëruar se ditën e djeshme do të rikthehej në Kuvend, ku mungon që prej shtatorit. Por pavarësisht se dha “fjalën”, sërish mungoi në sallë, ku gjatë seancës plenare mbajti një fjalim presidenti turk Recep Tajip Erdogan.

Mungesa e Berishës sipas sipas “Syri TV”, erdhi për shkak të ndërhyrjes së Erdogan në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit të vitit të shkuar. Por, në një intervistë, Berisha ka shtuar edhe më tej detaje të tjera. Gjatë intervistës së tij, Berisha zbuloi detaje nga krisja e tij me Erdoganin, duke shtuar se ky i fundit u soll në Kuvendin e Shqipërisë sikur vendin tonë Turqia ta kishte koloni/vilajet. Por nuk u ndal këtu!

Berisha tregoi edhe historinë e përplasjes me presidentin turk, që duket se ka nisur vite më parë, duke ndryshuar kështu ndoshta edhe rrjedhën e politikës shqiptare. Ai zbuloi se Erdogan i kishte kërkuar në mënyrë jodiplomatike që të ndryshonte votën e tij në OKB për çështjen e konfliktit mes Palestinës dhe Izraelit.

“Unë kam patur kontradikta të hapura me presidentin Erdogan në vitet e fundit të qeverisjes nga unë, ku nuk kam pranuar të ndjekë apo të votojnë në OKB rezolta që binin në kudnërshtim, në vlerësimin tim, me qëndrimet që mbanin SHBA dhe vendet e mëdha për çështjen e Palestinës. Shqipëria është nga ato të pakta vende që ka një ambasadë të Palestinës prej vitesh, por asnjëherë nuk u vendos në diskutim prania e saj në Tiranë. Rezoluta me të cilin u ndava me Erdogan ishte një përpjekje për të përjashtuar rolin e SHBA në zgjidhjen e krizës në Lindjen e Mesme. Ishte përpjekje për ta salduar edhe më tej atë krizë. Dy vite më pas, mu kërkua në mënyrë jodiplomatike që të ndryshoja votën, unë nuk e bëra,”-tha Berisha në fjalën e tij, duke shpjeguar kështu edhe nisjen e konfliktit.

Dyshohet se ishte pikërisht ky moment kur Erdogan u afrua më shumë me kryeministrin aktual, Edi Rama, që asokohe mbante vetëm postin e kreut të opozitës.

Por para Ramës, një vend të veçantë në zemrën e kreut të shtetit turk kishte Berisha. Por këta të fundit u panë bashkë, në krah të njëri-tjetrit më 25 qershor, 2009, gjatë inagurimit të autostradës Rrëshen-Kalimash. Asokohe kryeministër i Turqisë, Erdogan nuk “përtonte” që të mbërrinte në Shqipëri për të mbështetur mikun e tij, e jo pa qëllim. Edhe për shkak se firma amerikano-turke Behtel Enka, kishte punuar për të hapur tunelin Rrëshen-Kalimash, prej 61 km. Tuneli u hap, por marrëdhënia mes tyre u mbyll njëherë e mirë!

Duket se me çështjen e Palestinës më dhjetor të vitit 2012, edhe pse Shqipëria abstenoi, Rama fitoi aleatin që do ta ndihmonte në rrugën drejt pushtetit. Gati për të pasur aleanca me këto, ai u afrua me Erdogan, i cili e ndihmoi që të fitonte zgjedhjet. Tre herë rresht! Se çfarë është premtuar në këmbim, edhe nuk është thënë publikisht, por gjithë çfarë dihet është se pushteti kushton…

(k.m)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore berisha-erdogan erdogan ne shqiperi sali berisha berisha-erdogan erdogan ne shqiperi sali berisha

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra