LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Shkatërrohet banda në Greqi, arrestohen 4 persona, sekuestrohen armë

17 Janar 2022, 20:20 Nga DOSJA
VIDEO/ Shkatërrohet banda në Greqi, arrestohen 4 persona, sekuestrohen

GREQI- Një bandë është shkatërruar ditën e sotme në greqi. Europost.gr shkruan se anëtarët e saj janë katër persona, të njohur edhe më parë për autoritetet greke. Kjo pasi njëri prej të cilëve u arrestua korrikun e kaluar si anëtar i bandës që shpërtheu bankomatet, ndërsa i dyti ishte grabitës që në vitin 2010 pasi kishte goditur një bankë në Nea Anchialos.

Autorët e moshës 25, 39, 40 dhe 42 vjeç u arrestuan në orët e mëngjesit të 14 janarit, në kuadër të një operacioni të koordinuar në Acharnes dhe Ano Liossia. Ndaj tyre është ngritur procedim për veprat e herëpashershme të organizatës kriminale, vjedhje të dalluara, grabitje, falsifikim, falsifikim certifikatash dhe për shkelje të legjislacionit për armët dhe për fishekzjarrë e fishekzjarrë.

Sipas hetimeve, këta persona kishin krijuar dhe ishin anëtarësuar në një organizatë kriminale që kryente vjedhje të dalluara dhe posedonin armë të rënda. Nga kontrolli i kryer më herët, në një parking të mbyllur në Acharnes, i përdorur nga organizata si hapësirë ​​ruajtjeje dhe i marrë me qira me ID false, u gjetën dhe u konfiskuan:

-2 sulmues kallashnikov
– automatik
-2 pistoleta
– revolvera
– fishekë dhe gëzhoja
– maska ​​gome për fytyrën e plotë
– makinë e vjedhur me kuaj fuqi të lartë, me targa false

Nga kontrollet në shtëpitë e të akuzuarve janë gjetur dhe konfiskuar:

-3 pistoleta
– fishekë dhe gëzhoja
– thikë
– kamë
-2 intercom
-9 celularë
– laptop
– pajisje GPS
-2 krisur
– shumë vegla
– 1 palë doreza
-750 euro dhe 151 dollarë amerikanë.
-4 Ι.Χ.Ε. makina

Nga hetimet e deritanishme janë hetuar vjedhja e makinave, vjedhja e motoçikletës dhe tentativa për grabitje në një filial banke në qarkun e Magnezisë. Përveç kësaj, të pandehurit janë akuzuar në të kaluarën për një sërë veprash. Të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë Publike të Athinës, ndërsa hetimet për zbardhjen e plotë të aktivitetit të tyre kriminal vazhdojnë.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Rajoni Rajoni Greqi shkaterrohet banda ne greqi Greqi shkaterrohet banda ne greqi

Sondazh

Poll

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari