LIVE UPDATES
Bota

Dodik: Escobar ka potencial të urdhëroj likuidimin e dikujt, por ne nuk shqetësohemi

17 Janar 2022, 18:18 Nga DOSJA
Dodik: Escobar ka potencial të urdhëroj likuidimin e dikujt, por ne

BOSNJE & HERZEGOVINË- Anëtari i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Milorad Dodik, tha se përfaqësuesit e njësive të Republika Srpska (RS) do të marrnin pjesë në seancat institucionale të BiH vetëm kur gjykohet si e nevojshme.

“Ne do të kërkojmë që të hiqen arsyet pse përfaqësuesit serbë nuk marrin pjesë në punën e institucioneve të përbashkëta”, tha Dodik.

REL shkruan se Dodik vuri në dukje se konkluzionet e Asamblesë Kombëtare të RS nga korriku 2021 mbeten të vlefshme, se përfaqësuesit e RS nuk duhet të kthehen në institucionet e BiH derisa të hiqen ndryshimet në Kodin Penal të BiH të vendosura nga Valentin Inzko, ish-Përfaqësuesi i Lartë i BiH.

“Është e mundur që të ketë një propozim në të cilin ai do t’i referohet mënyrës se si janë bërë këto ndryshime dhe shtesa,” tha Dodik.

I pyetur në lidhje me shpalljen e sanksioneve të reja, të paralajmëruara nga i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, Dodik tha se ai ka potencial ta urdhërojë likuidimin e dikujt.

“Unë e njoh personalisht këtë Escobarin. Mendoj se ai ka potencial të urdhërojë likuidimin e dikujt. Në çdo rast, ne nuk duhet të shqetësohemi për këtë”, tha ai

Sa i përket Këshillit të Ministrave, Dodik tha se e njëjta gjë është bërë, duke përmendur si shembull vendimin e miratuar për financimin e përkohshëm të institucioneve të Bosnjë-Hercegovinës.

Dodik tha se ka gatishmëri për të mbështetur marrëveshjen për Ligjin Zgjedhor për zgjedhjen e një anëtari të Presidencës së BiH mes kroatëve dhe boshnjakëve. Dodik i quajti përsëri boshnjakët myslimanë, megjithëse Kushtetuta e BiH i përcakton boshnjakët si një nga popujt përbërës.

Zyrtarët e RS nuk kanë marrë pjesë në institucionet shtetërore që nga korriku, pasi ish-Përfaqësuesi i Lartë Valentin Inzko vendosi ndryshime në ligjet që ndalojnë mohimin e gjenocidit dhe lavdërojnë krimet e luftës. Dodik kritikoi sërish Shtetet e Bashkuara të Amerikës për listën e zgjeruar të sanksioneve, ku përfshihet edhe emri i tij. Me ton fyes Dodik foli sërish për Përfaqësuesin e Lartë aktual Christian Schmidt, duke thënë se nuk do të fliste me të sepse nuk është legjitim.

Në entitetin e Republikës Srpska, Schimdt nuk njihet si Përfaqësues i Lartë i zgjedhur në mënyrë legjitime, pasi emërimi i tij nuk është konfirmuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara.

Më 5 janar, Departamenti i Thesarit i SHBA përfshiu Milorad Dodik, një anëtar të Presidencës së BiH dhe kreun e Aleancës së Social Demokratëve të Pavarur (SNSD), në listën e sanksioneve për korrupsionin dhe përpjekjet për të transferuar në mënyrë jokushtetuese kompetencat nga BiH në Republika Srpska ( RS). Sanksione u vendosën edhe për Televizionin Alternativ, shtëpi mediatike nga Banja Luka për, siç thuhet, lidhje me Milorad Dodik.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni gabriel escobar milorad dodik gabriel escobar milorad dodik

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave