LIVE UPDATES
Aktualitet

Vendosi për fatin e emrave të njohur të drejtësisë, pezullimi i Luan Dacit ngrin 47 procese gjyqësore në KPA

26 Maj 2020, 10:27 Nga DOSJA
Vendosi për fatin e emrave të njohur të drejtësisë,

TIRANË- Gjykata e Posaçme la dy ditë më parë në fuqi pezullimin nga detyra për ish-gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci. Ky i fundit si pjesë e trupës së KPA, ka vendosur për fatin e shumë emrave të njohur, të cilët tashmë janë jashtë fushës së drejtësisë.

Në mesin e tyre janë edhe ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, apo ish-kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori. Gjithashtu 46 procese të tjera në KPA kanë ngrirë, deri në momentin që Gjykata e Posaçme e Apelit të vendosë për fatet e gjyqtarit. Gazetarja Klodiana Lala ka zbardhur emrat e njerëzve të drejtësisë që janë gjykuar apo pritet të gjykohen nga Daci.

Lista e plotë e 38 vendimeve ku ka qenë pjesë e trupit gjykues Luan Daci:
Mirela Fana
Adriatik Llalla
Sulejman Tola
Fatos Lulo
Besim Trezhnjeva
Fatmir Hoxha
Altin Xhoxhaj
Edmond Islamaj
Bashkim Dedja
Luan Kaloçi
Gentian Trenova
Alma Brati
Astrit Faqolli
Antoneta Sevdari
Adriatik Cama
Rovena Gashi
Admir Thanza
Xhezair Zaganjori
Gani Dizdari
Bledar Abdullai
Elsion Sadiku
Artan Broci
Gentjan Medja
Nertina Kosova
Bujar Hoti
Artur Malaj
Valbona Bala
Ahmet Jangulli
Sotiraq Lubonja
Arben Dollapaj
Alma Liçaj
Ramadan Troci
Entela Prifti
Artur Ylli
Arben Selmani
Fatos Qato
Izet Kadana
Besnik Cani

Lista e plotë e 47 çështjeve që ngrijnë për shkak se Luan Daci është pjesë e këtyre proceseve gjyqësore:
Alma Kolgjeka
Agron Valva
Arben Zefi
Alfred Gjoni
Ana Gollosha
Genci Sinjari
Artan Bajrami
Donika Prela
Hysni Demiraj
Dritna Peka
Arqile Koça
Fatmir Lushi
Çlirim Shahini
Irma Balli
Edison Ademi
Dritan Seci
Albina Spaha
Ferdinand Elezi
Roland Jaupaj
Aleksandër Muskaj
Idriz Mulkurti
Evelina Qirjako
Eugen Beci
Shkëlzen Cena
Manjola Kajana
Enkelejdi Hajro
Kastriot Selita
Gurali Brahimllari
Arben Pasho
Ramiz Lala
Regleta Panajoti
Petrit Cano
Alfred Agolli
Artan Madani
Adrian Ylli
Elvin Gokaj
Ilir Mustafaj
Hysni Vata
Luan Hasnezi
Dhurata Haveri
Përparim Kulluri
Brunilda Malo
Astrit Haxhialushi
Arben Vrioni
Agim Bendo
Marjana Velçani

Ditën e sotme, Luan Daci ka ankimuar vendimin e Gjykatës së Posaçme për pezullimin e tij nga detyra . Më 20 maj, SPAK, (Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion), pas disa muajsh hetime pezulloi nga detyra gjyqtarin Luan Daci.  Ai u denoncua publikisht nga “viktima” e tij. Ishte ish-prokurorja Antoneta Sevdari që akuzoi Dacin se kishte mashtruar institucionet shqiptare. Siç provoi edhe SPAK, Luan Daci nuk u largua vetë nga sistemi, por sipas dokumenteve zyrtare ai u shkarkua në vitin 1997 për paaftësi në punën e tij.

(g.sh./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet luan daci pezullohet luan daci luan daci pezullohet luan daci

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Maj 2020, 09:55

TIRANË- Mjeku Tritan Kalo në një intervistë për Abc e Mëngjesit është shprehur se tashmë kurba e koronavirusi tështë në rënie në të gjithë botën dhe jo vet...

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM