LIVE UPDATES
Bota

Vendimi për shtrëngimin e kriptove panikos entuziastët e Bitcoin në Kosovë

17 Janar 2022, 08:04 Nga DOSJA

KOSOVË- Në një kohë kur spekulatorët nxitojnë të shesin produktin e tyre, Kosova shpall një shtrëngim të kriptove për të lehtësuar krizën e energjisë elektrike. Për entuziastët e Bitcoin në Kosovë me një qëndrim të freskët ndaj rrezikut, ka qenë një javë e mirë për të arritur një marrëveshje për pajisjet kompjuterike që mund të krijojnë, ose “të minojnë” kriptomonedhën.

Nga Facebook në Telegram, postimet e reja në grupet e kripto-kriptove në internet të rajonit u dominuan nga kosovarët e tronditur që përpiqeshin të shesin pajisjet e tyre të minierave, shpesh me çmime të ulëta.

“Ka shumë panik dhe ata po e shesin ose po përpiqen ta zhvendosin në vendet fqinje,” tha cryptoKapo, një investitor kripto dhe administrator i disa prej komuniteteve më të mëdha të kriptove në internet në rajon.

Veprimi i furishëm i mediave sociale vjen pas një njoftimi në fund të vitit nga qeveria e Kosovës për një ndalim të menjëhershëm, megjithëse të përkohshëm, të të gjitha aktiviteteve të minierave të kriptove, si pjesë e masave emergjente për të lehtësuar një krizë të dëmshme energjetike.

Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera krijohen ose “minohen” nga kompjuterë me fuqi të lartë që konkurrojnë për të zgjidhur enigmat komplekse matematikore në atë që është një proces shumë intensiv i energjisë që shpërblen njerëzit bazuar në sasinë e fuqisë kompjuterike që ata ofrojnë.

Nxitja për të hyrë në lojën e minierave në Kosovë, një nga vendet më të varfra të Evropës, është e qartë. Kriptomonedha aktualisht tregtohet me më shumë se 31,500 £ për bitcoin, ndërsa Kosova ka çmimet më të lira të energjisë në Evropë pjesërisht për shkak të më shumë se 90% të prodhimit vendas të energjisë që vjen nga djegia e rezervave të pasura të vendit të linjitit, një qymyr me cilësi të ulët. dhe faturat e karburantit që subvencionohen nga qeveria. Minierat më të mëdha të kriptove mendohet se po ndodhin në veri të vendit, ku popullsia me shumicë serbe refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe rrjedhimisht nuk ka paguar energjinë elektrike për më shumë se dy dekada.

Por kohët e mira duket se kanë mbaruar, të paktën tani për tani dhe zhvillimet në Kosovë nxjerrin në pah një nga pyetjet e mëdha për të ardhmen e bitcoin dhe monedhave të tjera të tilla dixhitale.

Ndërkohë, kosovarët i kaluan ditët e fundit të vitit 2021 në errësirë ​​pasi faktorët vendas dhe ndërkombëtarë u kombinuan për të shkaktuar mungesë të energjisë dhe ndërprerje të vazhdueshme të energjisë në të gjithë vendin. Në kulmin e krizës së fundit, një mbyllje e paparashikuar në një nga dy termocentralet e saj të vjetruara bëri që Kosova të importonte rreth 40% të energjisë së saj në tregjet ndërkombëtare, ku çmimet janë rritur dhe qeveria u detyrua të jepte një subvencion emergjent për të ndihmuar në përmbushjen e shpenzimet.

Marrë nga theguardian.com

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni bitcoin kriptomonedhat ne kosove bitcoin kriptomonedhat ne kosove

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni