LIVE UPDATES
Politike

Veliaj i bundur për shembjen e godinës: Nisim ndërtimin e teatrit të ri në fillim të vitit 2020

4 Nëntor 2019, 13:31 Nga DOSJA
Veliaj i bundur për shembjen e godinës: Nisim ndërtimin e teatrit

TIRANË- Kryebashkiaku Erion Veliaj ka deklaruar se ndërtimi i Teatrit të ri Kombëtar do të fillojë në fillim të 2020-ës. Në një intervistë për gazetarin Daniel McLaughlin nga Irish Times, Veliaj tha: “I dua shumë debatet. Por gjithashtu e kuptoj se ka një moment për të marrë një vendim dhe për të ecur më tej … Mendoj se me shumë mundësi do të fillojmë ndërtimin e teatrit të ri në fillim të vitit të ardhshëm.”

Veliaj akuzoi dhe opozitën se duke mbrojtur Teatrin Kombëtar, po përpiqet të pengojë zhvillimin e qytetit: “Ky [Teatri Kombëtar] është beteja e fundit për ta. Kur ta humbasin atë, do të hyjnë në histori si ata që nuk bënë asgjë kur kishin qytetin dhe që u përpoqën të ndalonin gjithçka kur të tjerët kishin drejtimin e qytetit.”

Në fakt, shembjen e Teatrit Kombëtar dhe dhënien e tokës publike në qendër të qytetit një kompanie private për ndërtimin e disa kullave, prej gati 20 muajsh po kundërshtohet nga artistë, aktivistë e qytetarë jo vetëm shqiptarë por dhe të huaj, si dhe nga opozita. Ish-ministrja e Arsimit Mirela Karabina deklaroi për Irish Times: “Kjo është protesta e parë e këtij lloji dhe përmase në Shqipëri. Ne jemi këtu për të ndërtuar demokracinë tonë dhe për t’u treguar qytetarëve shqiptarë se nëse diçka nuk është në rregull, duhet të veprojmë.”

Veliaj i quajti debatin publik e kundërshtitë e qytetarëve si “argëtues”, ndërsa ndërtimet gjithnjë e në rritje në Tiranë dhe zhvillimin plot drithije të qytetit si “fazë eksperimentuese”.

Gazetari McLaughlin shkruan në Bashkimi Europian ka shprehur shqetësimet e tij për krimin dhe korrupsionin në Shqipëri dhe nuk pranoi të hapë negociatat për anëtarësimin e vendit në BE.

Për më tepër, duke shfrytëzuar mungesën e Gjykatës Kushtetuese, qeveria Rama miratoi një ‘ligj special’ për të lehtësuar procedurën për kalimin e pronës publike tek kompania private. Kompania Fusha shpk, e cila pritet të fitojë tenderin, fituesi i të cilit nuk është shpallur ende në shkelje të afateve, ka paguar kohët e fundit për udhëtimin luksoz të  nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku.

Por Veliaj këmbëngul se si “projekti për teatrin, ashtu dhe projekte të tjera në qytet janë të pastra dhe do t’i rezistojnë kundërshtimeve të armiqve politikë”.

(Marrë nga Exit.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike erion veliaj protesta te teatri kombëtar shembja e teatrit kombëtar erion veliaj protesta te teatri kombëtar shembja e teatrit kombëtar

Sondazh

Poll
Politike 4 Nëntor 2019, 12:20

Turqia do të kthejë militantët gjermanë të IS-it

Turqia është e vendosur të kthejë në Gjermani 20 anëtarë të milicëve terroristë të “Shtetit Islamik, (IS). Këtë e bëri të ditur drejtori i komunikimit të presid...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh