LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO- Basha: Asgjë s’ndodh më 5 janar, grupi ‘na bashkoi Non-Grata’ do zgjerohet

30 Dhjetor 2021, 16:19 Nga DOSJA
VIDEO- Basha: Asgjë s’ndodh më 5 janar, grupi ‘na bashkoi

TIRANË– “Nuk ndodh asgjë!” Kështu iu përgjigj Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ultimatumit të ish-kryeministrit Sali Berisha, i cili kërkon që zyrat e selisë blu të lirohen më datë 5 janar. Përballë gazetarëve, në konferencën e fundit dhe përshëndetëse për vitin 2021, Basha tha se ai dhe grupi i Partsë Demokratike janë të përgatitur për çdo situatë, duke paralajmëruar dhe një përballje me liderin historik të Partisë Demokratike.

Në të njëjtën mënyrë, Basha tha se do të përballojnë edhe datën 8 janar, kur ish-kryeministri Berisha ka paralajmëruar një protestë. Të shpallurit ‘non-grata’ sipas Bashës do të shtohen por nuk do të arrijnë dot të damkosin Partinë Demokratike, gjë të cilën kryedemokrati tha se kryeministri Edi Rama, e kishte ëndërr.

Deklaratës së këtij të fundit se nuk kishte me kë të komunikonte në Partinë Demokratike, Basha iu kthye me fjalët se përgjigjen ia kishte dhënë më 9 shtator, kur vendosi përjashtimin e ish-kryeministrit Berisha nga grupi parlamentar i PD-së.

Publikimi i listës së pagave Basha e kometnoi si një skandal që nxorri në pah dhe evazionin fiskal që kanë kryer një sërë kompanish. Ai tha se kjo gjë tregon se sa i mirë është propozimi i Partisë Demokratike dhe jo ‘taksa Rama’.

Pjesë nga fjala e kryedemokratit Lulzim Basha: 

Kam kënaqësinë të mirëpres shumicën prej jush, se një pjesë të kolegëve tuaj që nuk i kemi në këtë sallë dhe t’iu falënderoj për punën e jashtëzakonshme që keni zhvilluar gjatë një viti, plotë me ngjarje. Sot, një ditë para vigjiljes së vitit të ardhëshm jemi përsëri bashkë me qëllim që me ju dhe përmes jush me të gjithë qytetarët shqiptarë, të bëjmë një komunikim i cili sido që të jetë nuk mund të prek gjithçka kemi përjetuar këtë vit të mbushur me ngjarje. Por e rëndësishme është të prek atë që është thelbësore për njerëzit. Të vërtetat siç i kanë përjetuar shqiptarët, siç i kanë përjetuar familjet shqiptare, problemet sepse në fund të fundit, problemet dhe hallet e vërteta të njerëzve janë arsyeja e ekzistencës së instrumenteve politikë, qeverisjes, opozitës e çdo instrumenti tjetër politik dhe natyrisht të ndajmë edhe shpresën, edhe besimin, edhe urimin se ky vit kaq i mbrapsht për shumicën dërrmuese të bashkëqytetarëve tanë të mbetet mbrapa dhe bashkë me vitin e ri të nis një rrugë dhe një shpresë e re për çdo shqiptarë. Nuk kam ndërmend të bëjë një kronologji të vitit. E para jam i sigurt që shumica e shqiptarëve e kanë të gdhendur jo thjesht në mendje, por në lëkurën e tyre kronologjinë e këtij viti. Për fat të keq shumica e shqiptarëve e kanë të gdhendur e do ta kenë të gdhendur edhe në tavolinat, xhepat e tyre dhe kontot e tyre bankare. Vetëm një javë para arrestimit të Lefter Kokës, në Partinë Demokratike mbërritën kallëzime nga njerëz që sot janë në kërkim, kundër drejtuesve të Partisë Demokratike, kundër meje personalisht dhe katër drejtuesve të tjerë të Partisë Demokratike. Pra, duket qartë që në këtë aferë nuk kemi të bëjmë me një njeri të vetëm, Lefter Kokën që është sot i prangosur. Nuk kemi të bëjmë as me ata 2, 3 që janë në kërkim, por kemi të bëjmë me të gjithë trupën qeveritare, me në krye Edi Ramën. Arrestimi i një ministri të Edi Ramës, është nga njëra anë provë e drejtësisë së qëndrimeve tona, e qëndresës tonë gjatë gjithë këtyre muajve dhe viteve për të mbrojtur një kauz që ka të bëjë me jo pak por mbi 400 milionë euro të shqiptarëve. Para të cilat sot mungojnë në xheçpat e baballarëve dhe nënave që nuk mund t’i shpenzojnë as për të blerë më shumë fruta për fëmijët e tyre apo një dhuratë për vitin e ri për vitin e tyre sepse i kanë përpirë një grusht njerëzish që përbëhen nga dy kategori: politikanë të korruptuar me në krye kryeministrin dhe të ashtuquajtur biznesmenë, sepse dhe media s’di çfarë nofke t’i vejë, por në fakt janë mafiozë të cilët janë njerëzit që e kanë jetësuar, e kanë vënë në zbatim këtë skemë kriminale.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Komisioni i Rithemelimit i përgjigjet Bashës: E ardhmja do jetë fitore, s’ka humbje

Basha uron Ramën: Pleqëri të mbarë, mos i ardhtë kurrë Shqipërisë një si ai

Basha: Shqipëria nuk mund të bëjë përpara pa kaluar në veting 200 politikanë

PARALAJMËRIMI! Basha: Rama dhe grupi na bashkoi non grata do zgjerohet shumë shpejt

Basha: Ëndrra e Edi Ramës për të pasur përballë një PD të damkosur mori fund

Do lirojë zyrën? Basha: Asgjë nuk ndodh më 5 janar!

3 HAPAT/ Basha tregon aksionin e vitit 2022: Do pastrojmë politikën shqiptare

Basha: Skandali i pagave na tregoi se kemi këshilltarë me precedentë penalë

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore kryesore lulzim basha lulzim basha 30 dhjetor 2021 partia demokratike lulzim basha lulzim basha 30 dhjetor 2021 partia demokratike

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE