LIVE UPDATES
Aktualitet

Reportazh-tragjedi! Aksidentohet në Munellë gazetari Alfred Lela, vdes alpinisti

30 Dhjetor 2021, 18:11 Nga DOSJA
Reportazh-tragjedi! Aksidentohet në Munellë gazetari Alfred Lela, vdes

PUKË– Filmimet e një reportazhi për malin e Munellës janë kthyer në një tragjedi, pasi alpinisti 60-vjeçar Ndoc Mula, specialist i turizmit në Shqipëri ra në greminë dhe ndërroi jetë. Dosja.al ka mësuar se Mula shoqëronte gazetarin Alfred Lela së bashku me 3 persona të tjerë: operatori Gisel Dollani, përfaqësues i shoqatës për Mbrojtjen e Rreqebullit të Ballkanit Ilir Shyti dhe Dorian Malaj për të realizuar reportazhin.

Gjithçka ka shkuar mirë deri në momentin që gazetari Lela dhe miqtë e tij nisën të ngjisnin malin. Era e fortë dhe dëbora e madhe bëri që Lela, Sula dhe Mulaj të rrëshqisnin. Gazetari u mbajt nga një trung peme, ndërsa Sula dhe alpinisti Mulaj ranë në humnerë.

Gazetari arriti të bashkohej me kolegët e tij, por Shyti e Mula nuk po dukeshin gjëkundi. Pas 2 orësh kërkime, zjarrfikësit arritën të binin ne kontakt me përfaqësuesin e Shoqatës për Mbrojtjen e Rrëqebullit në Ballkan Ilir Shyti, i cili u dërgua në spital dhe ndodhet në gjendje të rëndë. Pas 6 orësh kërkime të shumta, mundi të gjendej dhe alpinisti Ndoc Mula.

Ai kishte rënë në humnerë dhe u transportua në spital, por për fat të keq, plagët e rënda në kokë i morën jetën. Gazetari Lela tregoi të gjithë ngjarjen e tmerrshme për “Neës 24”. Ai tha se në momentin kur filloi era e fortë, grupi tentoi të kthehej mbrapsht me idenë se do të orentoheshin nga gjurmët e tyre të mbetura në dëborë, por era i kishte mbuluar ato. Lela tregoi se ishin dëshpëruar dhe kishin menduar se dita e sotme do të ishte dhe e fundit e jetës së tyre, por këtë fat pati vetëm specialisti Mula.

Njoftimi i policisë:

Sot rreth orës 16:10, jemi njoftuar nga shtetasi A. L., se ka qënë duke eksploruar në Malin e Munellës së bashku me 4 alpinistë amatorë. Gjatë lëvizjes në këmbë 2 prej tyre, shtetasit N. M., rreth 60 vjeç dhe I. Sh., rreth 30 vjeç, kanë rrëshkitur duke rënë në humnerë. Menjëherë kanë nisur kërkimet nga shërbimet e Policisë, shërbimet e zjarrëfikses, pjestarë të shoqatës së alpinistëve Pukë të cilët janë ndihmuar dhe nga banorë të zonës. Pas 2 orëve kërkimesh në një terren shumë të vështirë është bërë e mundur gjetja e shtetasit I. Sh., i cili po transportohet në spital për ndihmë mjekësore si dhe vazhdojnë kërkimet për gjetjen e shtetasit N. M.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Alpinisti Mulaj vdiq pasi ra në humnerë, Policia: Po nxjerrim trupin e tij

Lela rrëfen tmerrin në malin e Munellës: Mendoja se e kisha mbyllur me këtë botë

FOTOJA/ Ky është Ndoc Mula, alpinisti që ra në greminë

Gjendet pas 6 orësh alpinisti i humbur, në gjendje të rëndë (EMRI)

 

S’ishte aksident me makinë! Lela dhe alpinistët ranë teksa ngjiteshin në mal

U aksidentua, flet Alfred Lela: U dëmtova në këmbë, një alpinist është plagosur

VIDEO- Në mes të borës! Si po kërkohet alpinisti që u zhduk pas aksidentit me Lelën

EMRAT/ Gazetari Alfred Lela ishte me 3 persona në makinë, identifikohen 2 prej tyre

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet aksident ne puke aksidentohet alfred lela Alfred Lela zhduket alpinisti ne puke aksident ne puke aksidentohet alfred lela Alfred Lela zhduket alpinisti ne puke

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos