LIVE UPDATES
Bota

Zjarr dhe furi/ Izraeli nis luftën me Palestinës, OKB paralajmëron masa ndërsa Hamasi thotë ‘NE JEMI GATI’ për konflik

12 Maj 2021, 08:38 Nga DOSJA
Zjarr dhe furi/ Izraeli nis luftën me Palestinës, OKB

PALESTINË- Numri i viktimave në luftën mes Izraelit dhe Palestinës është gjithnjë e në rritje. Deri tani rreth 40 persona kanë humbur jetën nga konfontime raketa, ku nga 40 persona rreth 5 janë izraelit, ndërsa pjesa dërrmuese janë palestinezë. Pas javësh dhune të ashpër në Jeruzalem, Hamas, grupi islamik që sundon brenda Gazas, lëshoi ​​një breshëri raketash drejt qytetit të shenjtë të hënën në mbrëmje. Hera e parë në më shumë se 7 vite.

Izraeli tha se po dërgonte trupa përforcues në kufirin e Gazës dhe po mobilizonte 5,000 ushtarë rezervë, duke shtuar frikën për konfrontim më të gjerë. Shpërthimet e mëparshme kanë zgjatur disa ditë, me rezoluta të ndërmjetësuara përmes bisedimeve indirekte. Ndërsa në javët e fundit, ka pasur një përshkallëzim të mprehtë të zemërimit për okupimin gjysmë shekullor të Izraelit dhe kontrollin e tij mbi Palestinën.

Të hënën në mëngjes, përkundër thirrjeve për qetësi nga SHBA, Evropa dhe gjetkë, oficerët hynë në xhaminë al-Aksa – vendi i tretë më i shenjtë në Islam – dhe u përballën me adhuruesit që po faleshin. Hamasi kërcënoi me aksione dhe filloi të qëllonte me raketa të hënën në mbrëmje.

Më parë, ministri i mbrojtjes, Benny Gantz, tha “ky është vetëm fillimi” i sulmeve të Izraelit, ndërsa udhëheqësi i Hamasit, Ismail Haniyeh u zotua nga ana tjetër se “nëse Izraeli dëshiron të përshkallëzohet, ne jemi gati për të”.

I dërguari i OKB, Tor Wennesland tha se udhëheqësit e të gjitha palëve duhet të marrin përgjegjësinë e përshkallëzimit, ose në ndryshe situata do të përshkallëzohët në një pikë ku nuk do ketë kthim mbrapsht. Për të ndaluar luftën mes dy vendeve ka bërë thirrje edhe organizata “Save the Children”, e cila ka thënë se fëmijet janë ata që e pësojnë më shumë nga kjo luftë. Kryeministri britanik gjithashtu u kërkoi dy vendeve që të ndalonin luftën mes njëri-tjetrit.  

Në shkëmbimet e fundit të dhunshme herët të Mërkurën, sirenat që paralajmëruan për zjarrin e raketave hyrëse u ndezën në Tel Aviv dhe disa shpërthime u dëgjuan, pasi Hamas tha se kishte qëlluar 110 raketa drejt qytetit bregdetar në përgjigje të sulmeve ajrore izraelite në Gaza. Forcat e Mbrojtjes së Izraelit thanë në një deklaratë se kishin goditur një numër “shënjestrash të rëndësishme terrori dhe operativësh terroristë në Rripin e Gazës” në përgjigje të “qindra” raketave.

Në gjendje të jashtëzakonshme është shpallur qyteti Lod, në të cilin u raportua se i vunë flakën shkollave hebreje, pasi lufta e brendshme e Izraelit kërcënohej të të jetë më destabilizuese se sulmet me raketa nga Gaza.

Izraeli dhe Hamasi kanë zhvilluar tre luftëra, të cilat kryesisht janë parë si dështime për të dy palët. Armiqtë janë përfshirë në beteja të rregullta dhe pas çdo raundi, të dy palët pretendojnë se kanë shënuar pikë mbi tjetrin dhe më pas rivendoset një status quo “jo e qetë”. Jeruzalemi ka qenë prej kohësh qendra e krizës izraelito-palestineze, me vendet e tij fetare të nderuara nga të krishterët, hebrenjtë dhe myslimanët. Xhamia Al-Aksa është ndërtuar mbi një kompleks që konsiderohet si vendi më i shenjtë në Judaizëm, i njohur për hebrenjtë si Mali i tempullit.

PËRGJIGJE PËR TË GJITHA PIKËPYETJET:

Çfarë po ndodh në Izrael dhe Palestinë?

Jeruzalemi ka përjetuar trazirën e tij më të keqe në vite, me qindra protestues palestinezë të plagosur në përleshjet me policinë izraelite. Më shumë se 20 njerëz janë vrarë në Gaza pas luftimeve midis militantëve dhe Izraelit, dhuna është rritur në Bregun Perëndimor të okupuar dhe komunitetet arabe brenda Izraelit kanë mbajtur demonstrata.

Çfarë e ka shkaktuar rritjen e dhunës?

E gjitha lidhet me pushtimin ushtarak gjysmë shekullor të Izraelit dhe kontrollin e tij gjithnjë e më të madhe mbi jetën palestineze. Zemërimi ka shpërthyer sepse një seri ngjarjesh kanë konverguar duke arritur pikën më të lartë të hënën.

Cili është sfondi i ngjarjeve?

Një muaj më parë, filloi muaji i shenjtë mysliman i Ramazanit dhe palestinezët janë ankuar për ato që ata thonë se janë kufizime të ashpra të panevojshme nga policia izraelite, e cila i pengoi ata të mblidheshin në shkallët jashtë Qytetit të Vjetër – një traditë jozyrtare pas lutjeve të mbrëmjes. Mes tensioneve, pati rritje të dhunës. Në fund të Prillit qindra izraelitë të ekstremit të djathtë marshuan nëpër rrugët e qytetit duke brohoritur “vdekje për Arabët” dhe u përballën me palestinezët.

Si u përshkallëzua gjatë javës së kaluar?

Zemërimi kapi pikun përpara një vendimi të gjykatës izraelite, i cili pritej të jepej të hënën, nëse autoritetet do të dëbojnë dhjetëra palestinezë nga lagja me shumicë arabe e Jeruzalemit Lindor. Në të njëjtën ditë, mijëra nacionalistë izraelitë tundnin flamurë dhe do të marshonin nëpër lagjet myslimane në Qytetin e Vjetër duke krijuar një paradë provokuese.

Cila është historia e gjyqit?

Familjet hebreje pretendojnë se ata humbën tokë në Sheikh Jarrah gjatë një lufte që solli krijimin e Izraelit në 1948, një konflikt në të cilin qindra mijëra palestinezë u zhvendosën. Dy dekada më vonë, Izraeli pushtoi Jeruzalemin Lindor me ndihmën e forcave jordaneze në luftën e 1967 dhe më vonë e aneksoi. Sipas ligjit izraelit, hebrenjtë që mund të provojnë titullin e pronësisë para vitit 1948 mund të kërkojnë kthimin e pronave të tyre në Jeruzalem. Asnjë ligj i ngjashëm nuk ekziston për palestinezët që humbën shtëpitë në Jeruzalemin Perëndimor.

Pse është Jeruzalemi një pikë e tillë e ndezur?

Jeruzalemi ka qenë gjithmonë qendra e krizës izraelito-palestineze, me vendet e tij të shenjta të nderuara nga hebrenjtë dhe myslimanët. Nuk ka pasur kurrë një kohë kur ka pasur qetësi të plotë në Izrael dhe Palestinë, kështu që është e vështirë të krahasosh episodet e dhunës. Sidoqoftë, ngjarja e fundit e ngjashme që u theksua ndodhi në 2017, kur zemërimi për lëvizjet e Izraelit për të instaluar detektorë metali jashtë kompleksit të xhamisë al-Aqsa shkaktoi gjakderdhjeje që vijuan për javë të tëra.

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota benny gantz ismail haniyeh lufta izrael-palestine tor wennesland benny gantz ismail haniyeh lufta izrael-palestine tor wennesland

Sondazh

Poll

Bota 12 Maj 2021, 05:45

Ka filluar afrimi i Arabisë Saudite me Iranin?

Pasi heshti një kohë të gjatë, Irani ka konfirmuar për herë të parë njoftimet e mediave për zhvillimin e bisedimeve direkte me rivalin rajonal, Arabinë Saudite....

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra