LIVE UPDATES
Bota

Një mbrojtës të dhënash nga Hamburgu kërkon të ndalojë Facebook-un

12 Maj 2021, 06:41 Nga DOSJA
Një mbrojtës të dhënash nga Hamburgu kërkon të

Një mbrojtës të dhënash nga Hamburgu i ka dërguar një urdhëresë Facebook-ut, ku i kërkon gjigandit të internetit që të mos marrë të dhëna nga shërbimi messenger, Whatsapp. Kjo duhet të fillojë që ditën e shtunë (15.05).

Johannes Caspar, mbrojtës të dhënash nga Hamburgu i Gjermanisë i ka kërkuar Facebook-ut, të mos përdorë të dhënat personale që ai ka në shërbimin messenger, Whatsapp. Sepse që ta bëjë këtë duhet të ketë bazë të mjaftueshme juridike, bëri të ditur ditën e martë (11.05) zyra që është përgjegjëse për Facebook-un në Gjermani. Konkretisht bëhet fjalë për aktualizimin e kushteve të përdorimit të Whatsapp-it.

Kushtet e reja do hyjnë në fuqi të shtunën e ardhshme (15. maj).  Ato i mundësojnë shërbimit messenger ndarjen e të dhënave me Facebook-un dhe aktorët e tjerë të koncernit, si për shembull Instagramin. Kush nuk e jep pëlqimin për këtë nuk mund ta përdorë më

Whatsapp-in as për afat të shkurtër, as për afat të gjatë. Kundër kësaj gjëje ka dërguar urdhëresën i ngarkuari me mbrojtjen e të dhënave në Hamburg, Johannes Caspar.

“Keqkuptim themelor”

Caspar paralajmëron ndër të tjera se me kushtet e reja të përdorimit mundësohet përdorimi i të dhënave për t’u lidhur me produktet e kompanisë së Facebook-ut. Marrëveshja që bazohet në rregulloren bazë për mbrojtjen e të dhënave vlen për maksimalisht tre muaj. Meqenëse përgjegjëse për Facebook-un në Europë është zyra irlandeze e mbrojtjes së të dhënave, Caspar do që të fusë në lojë Komisionin Europian për mbrojtjen e të dhënave, (EDSA) në mënyrë që të merret një vendim në nivel europian, siç bëri ai të ditur (11.05).

Një zëdhënës i Whatsapp-it tha se urdhëresa bazohet në një “keqkuptim themelor”, për qëllimin e kushteve të reja të përdorimit prandaj ajo nuk ka „bazë legjitime”. Kështu që nuk do të ketë ndryshime në realizimin e kushteve të reja të përdorimit. 

Shkëputje graduale

Whatsapp ka në Gjermani gati 60 milionë përdorues. Në muajin janar Whatsapp-i njoftoi ndryshimet që do bëhen duke marrë kritika të shumta nga e gjithë bota. Që nga ajo kohë rivalët e Messengerit, si Signali dhe Telegrami kanë shënuar rritje të madhe të popularitetit. Prandaj Whatsapp e shtyu për në muajin maj aplikimin e rregullave të reja dhe ndryshe nga njoftimet e bëra më parë, tha se përdoruesit që nuk e aprovojnë aktualizimin e ri do të kenë mundësi ta përdorin pa kufizim shërbimin e chatit. Disa javë më vonë filloi reduktimi hap pas hapi i funksioneve të përgjithshme. Fillimisht përdoruesve iu bllokua lista e chatit, siç bëri të ditur Whatsapp në një artikull blogu. Por telefonatat audio dhe video do vazhdojnë të jenë në përdorim, si dhe dhënia e përgjigjeve me Chat kur merren mesazhe. Disa javë më vonë Whatsapp nuk dërgonte më tek smartphonet e përdoruesve as telefonata as lajme. Gjatë gjithë kësaj kohe, përdoruesve u kujtohej se duhet të aprovojnë ndryshimet e bëra.

Pse ndodh kjo e gjitha? 

Rrjeti më i madh online në botë Facebook pati blerë në vitin 2014 Whatsapp-in me rreth 22 miliardë dollarë. Me këtë çmim blerjeje Facebook-u largoi nga tregu një nga rivalët më potencialë, por Whatsapp-i nuk ka sjellë ndërkohë ndonjë kontribut në fitimet e koncernit. Nëpërmjet reklamave u njoftua njëherë që Whatsapp-i mund të përdorej në sektorin narrativ, ku përdoruesit mund t’u shpërndanin kontakteve të tyre fotografi dhe video për një vit. Por ideja nuk gjeti përkrahje. Plani aktual është që të fitohen para, kur firmat të komunikojnë me klientët e tyre nëpërmjet Whatsapp-it, dhe kushti kryesor që të arrihet kjo është ndryshimi i rregullave të përdorimit.

DW

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota facebook hamburg johannes caspar whatsapp facebook hamburg johannes caspar whatsapp

Sondazh

Poll

Bota 12 Maj 2021, 05:45

Ka filluar afrimi i Arabisë Saudite me Iranin?

Pasi heshti një kohë të gjatë, Irani ka konfirmuar për herë të parë njoftimet e mediave për zhvillimin e bisedimeve direkte me rivalin rajonal, Arabinë Saudite....

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE