LIVE UPDATES
Aktualitet

Vaksinimi i DETYRUESHËM/ 13 mijë mësues dhe pedagogë ende nuk kanë marrë dozën e parë, të dyjëzuar: Me qef nuk e kam,

1 Shtator 2021, 09:31 Nga DOSJA
Vaksinimi i DETYRUESHËM/ 13 mijë mësues dhe pedagogë ende

“Nuk e kam dashur ta bëj vaksinën asnjëherë dhe nuk dua. As për prindërit nuk kam dashur ta bëjnë po u detyruan, siç po detyrohem unë tani. Kam dëgjuar se mund të humbas vendin e punës dhe prandaj do detyrohem ta marr, po me qejf nuk e kam,” tregon për Gazetasi.al Rajmonda. D, një mësuese e ciklit nëntë vjeçar në një nga shkollat e qytetit te Durrësit.

Mësuesja thotë se në fillim nuk ka dashur të bëjë vaksinën që u përcaktua për ta, që ishte AstraZeneca, por tani që e ka menduar më mirë dhe ka dëgjuar shumë raste ku të vaksinuarit kanë pasur probleme shëndetësore, mendon se asnjë vaksinë nuk është efikase.

“Kur u bënë vaksinat për 1 vit. Të gjitha vaksinat që kemi marrë më parë janë studiuar për më shumë se 10 vjet. Efikasitetin e kësaj nuk kam si ta besoj”shton më tej ajo. Refuzimi i vaksinimit nga shumë njerëz është kthyer në problem edhe në Shqipëri. Nisur nga kjo dhe nga mbulesa e ulët vaksinale në vend, Ministria e Shëndetësisë vendosi të hënën se tre kategori do të ishin të detyruara për të bërë vaksinën. Ministrja Ogerta Manastiliu tha se rreth 60% e mësuesve në vendin tonë (numri total 33.000) janë të vaksinuar. Rreth 13 mijë mësues dhe pedagogë nuk e kanë bërë ende vaksinën e Covid-19.

Erdisa.D një mësuese e ciklit të mesëm në Tiranë e cila është në moshë të re tha për Gazetasi.al se vaksinimi me detyrim është shkelje e të drejtave të njeriut

“Si duhet të bëj një gjë që nuk dua ta bëj. Unë jam kundër vaksinimit dhe nuk kam pse të bëj vaksinë. Nuk e besoj efikasitetin e saj dhe as faktin se duhet të prevalojë e drejta e shëndetit publik. Për mua është një mashtrim shumë i madh” shton 36-vjeçarja.

Më tej mësuesja shpjegon se disa shoqe të saj që i ka edhe kolege i kanë treguar se pësuan një sërë ndryshimesh pasi bënë vaksinën, gjë që e ka shtyrë edhe më shumë për të mos e konsideruar vaksinimin.

Por mes dyzimit të vaksinimit dhe vazhdimit të punës gjenden edhe mjekët e personeli shëndetësor. Në total në vendin tonë ka rreth 23.000 personel shëndetësor. Për numrin e të pa vaksinuarve Gazetasi.al kontaktoi Ministrinë e Shëndetësisë, por nuk arriti të konfirmojë numrin e të pa vaksinuarve. Ndërkaq në këtë kategori ka persona që e refuzojnë vaksinimin dhe deri më tani kanë gjetur forma të ndryshme për ta shmangur.
“Kur u hap fushata për mjekët në fillim unë isha e sëmurë me Covid-19 dhe fatmirësisht nuk e bëra vaksinën. Kurrsesi nuk do ta bëja po të mos vendosej kusht, por do mbaj vendin e punës,” thotë S.L një mjeke e përgjithshme në një nga qendrat shëndetësore në kryeqytet.

Mjekja shpjegon se deri më tani ka gjetur një sërë justifikimesh për të mos e bërë vaksinën sepse nuk e beson dhe ka frikë të fusë në trup një lëndë për të cilën thotë “nuk i dihet se çfarë ka”.

Përveç rasteve kur mjekët refuzojnë të mos vaksinohen vetë, ka edhe nga ata që janë pjesë e personelit shëndetësor që këshillojnë mos marrjen e vaksinës.

“Deri më tani pacientët që më kanë ardhur për vizitë i kam këshilluar të mos e bëjnë vaksinën. Ose nëse iu është dashur të bëjnë iu kam këshilluar të bëjnë Sinovac sepse është deri diku e ngjashme në teknologji me të gjitha vaksinat që kemi përdorur deri tani në Shqipëri. Po erdhi puna edhe vetë atë do bëj, nuk i dua të tjerat,” shton një tjetër mjek në periferi të Tiranës, i cili do të fshehë identitetin e tij më qëllim mbajtjen e vendit të punës.

Mjeku mendon se vaksinat e tjera si Pfizer dhe AstraZeneca nuk i konsideron fare për shkak se teknologjia e përdorur në to është e re dhe e pa provuar më parë. E siç shprehet ai “nuk pranon të bëhet kavje vaksinash”.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha të hënën se qëllimi parësor i ekspertëve dhe Ministrisë nuk është pezullimi nga puna apo nga shkolla e kategorive të sipërpërmendura, por një nxitje për të kryer vaksinën.

Gjatë mbledhjes së Komitetit Teknik të Ekspertëve të Hënën u tha se personat e kategorive të përcaktuar që nuk bëjnë vaksinën “do të duhet të paraqesin periodikisht PCR që nuk janë të infektuar”. Lidhur me këtë burime të sigurta në ISHP për Gazetasi.al konfirmuan se ata që nuk vaksinohen duhet të paraqesin pranë autoriteteve shëndetësore çdo javë testin PCR.

Testi PCR kushton 65 mijë lekë të vjetra dhe kështu mësueseve dhe personelit shëndetësor do t’u duhet të zgjedhin midis shpenzimit të një shume të konsiderueshme në muaj (minimalisht 260 000 mijë të vjetra) dhe vaksinimit tashmë të detyruar.

Marre nga Gazeta Si

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet vaksinimi i detyrueshem vaksinimi i detyrueshem

Sondazh

Poll
Aktualitet 1 Shtator 2021, 09:01

TIRANË– Një djalë i ri në moshë ka vjedhur disa biçikleta që ndodheshin në parkingun e një pallati. ‘Balkanweb’ ka siguruar videon e të riut i cili ...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq