KRYESORET
Bota

Ukrainë-Rusi/ Gjermania bllokon aleatin e NATO-s të japë mbështetje ushtarake

21 Janar 2022, 22:16 Nga DOSJA
Ukrainë-Rusi/ Gjermania bllokon aleatin e NATO-s të japë

GJERMANI- Gjermania po bllokon Estoninë, aleatin e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut, që t’i japë mbështetje ushtarake Ukrainës duke refuzuar të lëshojë leje për armët me origjinë gjermane që do të eksportohen në Kiev, ndërsa ajo përgatitet për një pushtim të mundshëm rus. WSJ shkruan se ndryshe nga SHBA, Britania, Polonia dhe aleatët e tjerë, qeveria gjermane ka refuzuar të eksportojë armë vdekjeprurëse drejtpërdrejt në Ukrainë.

Në rastin e Estonisë, një vend i vogël në kufirin verior të Rusisë, Berlini gjithashtu po refuzon të lejojë një vend të tretë të dërgojë artileri në Ukrainë, sepse armatimi e kishte origjinën në Gjermani. Çështja po shihet nga specialistët perëndimorë të sigurisë dhe Ukraina si një provë e politikës së Berlinit për transferimin e armëve gjatë një krize në rritje në Evropë dhe tregon vështirësitë me të cilat po përballen SHBA dhe aleatët e saj evropianë për të krijuar një përgjigje të përbashkët ndaj ngritjes ushtarake të Rusisë pranë Ukrainës. dhe kërkesat.

“Gjermania, ata kanë shumë hezitim për të na dhënë neve”, tha ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov.

Zyrtarët gjermanë thanë se ngërçi rezulton nga një politikë e gjatë në lidhje me eksportet e armëve në rajone të tensionuara.

“Parimi që rregullon eksportet e armëve është gjithmonë i njëjtë – qofshin ato drejtpërdrejt nga Gjermania apo nga vende të treta – dhe asnjë leje nuk është dhënë në këtë fazë”, tha një zëdhënës i qeverisë gjermane. “Nuk është e mundur të vlerësohet rezultati i procesit në këtë moment,” shtoi ai.

Një zyrtar i qeverisë estoneze tha se qeveria e tij ende po përpiqet të bindë Gjermaninë të ndryshojë mendje.

“Shpresojmë se do të marrim miratimin nga Gjermania,” tha Kristo Enn Vaga, këshilltar i ministrit të mbrojtjes së Estonisë. Estonia ka treguar se ne duam të ndihmojmë Ukrainën në aspektin praktik në çdo mënyrë që mundemi.

Zyrtarët ukrainas thanë se çdo armë nevojitet dëshpërimisht dhe se lejimi i Estonisë për të dërguar artileri mund të jetë precedent për dërgimin e sistemeve shtesë me origjinë gjermane nga vende të tjera. Ndërsa armët estoneze nuk do të ndryshonin dinamikën në fushën e betejës, refuzimi i Gjermanisë mund të lexohet nga Moska si një tjetër shenjë e ndarjes në radhët e Perëndimit.

Tensione më të gjera brenda aleancës perëndimore janë shfaqur javët e fundit mbi mënyrën se si të ndihmohet Ukrainë dhe çfarë të përfshihet në gjobat e rënda ekonomike që zyrtarët e SHBA dhe evropianë kanë thënë se do të vendosen nëse Rusia sulmon Ukrainën. Presidenti francez Emmanuel Macron në fillim të kësaj jave propozoi që Bashkimi Evropian të formulojë një politikë të veçantë ndaj Rusisë për t’u koordinuar me NATO-n.

SHBA ka kërkuar gjithashtu një angazhim gjerman për të mos lejuar Nord Stream 2, një tubacion gazi natyror i ndërtuar nga Rusia, të funksionojë në rast të agresionit rus. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se do të ketë një kosto të lartë për Moskën në rast të agresionit ushtarak, por nuk është angazhuar fort për ndalimin e tubacionit.

Problemi me Estoninë janë eksportet e D-30, një obus që lëshon një predhë 122 mm rreth 20 kilometra. Howitzers, të prodhuara fillimisht në Bashkimin Sovjetik, ishin vendosur në ish-Gjermaninë Lindore. Pas ribashkimit të Gjermanisë, Berlini i eksportoi armët në Finlandë në vitet 1990, e cila më pas i kaloi në Estoni në vitin 2009, thanë zyrtarët estonezë, finlandezë dhe gjermanë.

“Ky është një test i hershëm për kancelarin e ri për të treguar se koalicioni i tij mund t’i përgjigjet një krize ndërkombëtare,” tha Michael O’Hanlon nga Instituti Brookings, një qendër kërkimore e politikave në Uashington. “Nëse ai nuk mund të bëjë këtë lloj ndryshimi modest në ligj, kjo vë në pikëpyetje aftësitë e tij drejtuese në politikën e jashtme”.

Estonia në javët e fundit ka kërkuar leje nga Berlini për të dërguar njësitë e artilerisë në Ukrainë, gjë që kërkohet sipas ligjeve të eksportit të Gjermanisë, thanë zyrtarët gjermanë dhe estonezë. Finlandës, e cila nuk është anëtare e NATO-s, kërkohet gjithashtu të autorizojë dorëzimin e armëve me marrëveshje me Gjermaninë. Një zëdhënës i qeverisë finlandeze tha se procedura ishte thjesht një formalitet i palidhur me situatën aktuale në Ukrainë.

Gjermania është një nga eksportuesit më të mëdhenj të armëve në botë dhe dërgon armë në vendet joaleate si Egjipti apo Pakistani. Zyrtarët gjermanë kanë thënë megjithatë se eksportimi i armëve në Ukrainë është i padiskutueshëm për shkak të tensioneve aktuale dhe për shkak të rolit të Gjermanisë në fillimin e Luftës së Dytë Botërore dhe mizorive naziste të kryera në rajon.

“Pozicioni ynë kufizues është i mirënjohur dhe i ka rrënjët në histori,” tha Annalena Baerbock, ministrja e Jashtme e Gjermanisë, të hënën në Kiev teksa qëndronte përkrah homologes së saj ukrainase.

Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm i Ukrainës, u përpoq të zvogëlojë mosmarrëveshjen, duke thënë se “dialogu i vendit të tij me Gjermaninë për këtë çështje do të vazhdojë”. Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Andrij Melnyk, ishte më i hapur: “Kjo përgjegjësi duhet të jetë ndaj popullit ukrainas, i cili humbi të paktën 8 milionë jetë gjatë pushtimit nazist të Ukrainës”.

Si kombe të vogla me industrinë e tyre të vogël të armëve, Estonia dhe shtetet e tjera baltike kanë kërkuar të ndihmojnë Ukrainën duke transferuar armët që i kanë marrë nga aleatët e NATO-s. Në fillim të kësaj jave, SHBA autorizoi vendet baltike për të dërguar armë të prodhuara nga Amerika në Ukrainë. Me miratimin e SHBA-së, Estonia do të sigurojë raketa kundër armaturës Javelin, ndërsa Letonia dhe Lituania do të ofrojnë raketa kundërajrore Stinger dhe pajisje të tjera për të forcuar aftësitë ushtarake mbrojtëse të Ukrainës, thanë zyrtarët nga ato vende.

Estonia po jep gjithashtu mbështetje thelbësore për mbrojtjen kibernetike për forcat e armatosura ukrainase, të cilat janë shënjestruar nga sulmet kibernetike ruse, tha zoti Vaga, këshilltari estonez. Specialistët estonezë, të cilët janë ndër më me përvojë të NATO-s në trajtimin e agresionit kibernetik rus, tani po ofrojnë njohuri për homologët e tyre ukrainas, tha ai. Estonia po siguron gjithashtu një spital fushor për Ukrainën në mars, tha zoti Vaga. Estonia do të ofrojë gjithashtu trajnime për përdorimin e spitalit për forcat e armatosura ukrainase.

“Bllokimi i eksporteve të armëve në një kohë kur Ukraina po përballet me pushtimin nuk është një politikë e mirë”, tha Gustav Gressel, një bashkëpunëtor i lartë me qendër në Berlin me Këshillin Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, një institut mendimi pan-evropian.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…