LIVE UPDATES
Art&Argëtim

U njohën 30.000 m në qiell, historia e bukur e dashurisë së Anës dhe Seanit

10 Gusht 2019, 16:21 Nga DOSJA
U njohën 30.000 m në qiell, historia e bukur e dashurisë së

PORTUGALI- Historia më e bukur e dashurisë që keni dëgjuar ndonjëherë do të jetë kjo që do të lexoni më poshtë.  Anna Gorga dhe Sean Kavanagh janë takuar rastësisht gjatë një fluturmi me avion. Ku mund të ketë takim më të bukur se, të takosh njeriun e jetës mbi 30,000 metra nga toka.

Katër vjet më parë Anna dje Sean po fluturonin drejt Lindjes së Mesme për të dhënë mësim në kampe verore. Por më parë ato u ndalën në arkipelagun e Azores në Portugali për të parë festimet e demëve.

Kavanagh ra në dashuri me këto ishujt mahnitës Portugez, kulturën dhe kuzhinën e tyre të jashtëzakonshme, për të mos përmendur grykat e pjerrëta, shkëmbinjtë e thepisur dhe detet me ujin e kristaltë.

Ndërkohë, 27-vjeçarja Anna Gorga kishte marrë pushimet dhe kishte zgjedhur po këtë vend ku u ndal dhe Sean.

“Unë isha duke vrapuar nga demat dhe ajo po kalëronte me kuajt. Ne nuk u tuakuam atje njëri-tjetrin, por u njohëm në pasi fluturuam më pas për në Lisbonë.”- tregon Kavanagh për CNN Travel.

Asnjëri prej tyre nuk e dinte as nuk e mendonte se mund të gjente dashurinë e jetës në këtë fluturim.

“Kur mendoj sesi u takuam, duket e pamundur,” thotë ajo. “Ishte rastësi e pastër, vetëm një takim me fat,” thotë Kavanagh.

Gorga ishte ulur nga dritarja kur Kavanagh hipi në aeroplan. Ata nuk i folën njëri-tjetrit, ata mezi arritën ta shikonin njëri-tjetrin për shkak të një pasagjeri tjetër të ulur mes tyre.

“Por pas largimit, gruaja pranë meje pyeti nëse do të kalonim, sepse ajo me të vërtetë dëshironte të shikonte nga dritarja,” thotë Kavanagh.

Ai ishte dakort dhe papritur u gjend i ulur Anës. Të dy vunë re të qeshurën e njëri-tjetrit .

“Më kujtohet menjëherë, padyshim, duke menduar se ai ishte shumë i lezetshëm dhe shumë i ëmbël”, thotë ajo.

Dy të huajt filluan të bisedojnë. Ata u befasuan edhe vet sesi nisën të bisedojnë kaq papritur.

Kur avioni u ul në Lisbonë, biseda vazhdoi edhe gjatë kohës kur u ulën duke pirë një kafe në aeroport. Të dy e kuptuan se kjo rastësi do t’i bashkonte shumë shpjet e nuk do të përfundonte kaq shpejt.

Ata u ndanë bashkë si miq, por Gorga, e cila thotë se është një realiste e egër, mendoi se nuk do ta shihte më kurrë këtë burrë. Ata jetuan në kontinente të ndryshme.

Megjithatë, dy të rinjtë i  lanë mundësi njëri-tjetrit të flsinin edhe pasi u ndanë.

“Unë thuajse me shaka i thashë: ‘Po, nëse kaloni pranë Cyrihut, vetëm më njoftoni, ne mund të pimë një kafe,” kujton Gorga. “Dhe pastaj ai e mori në fakt shumë seriozisht.”

Para se të mbaronte vera, Kavanagh kishte udhëtuar drejt Cyrihut  dhe ishte takuar për diçka serioze me Anën, si martesa.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

kuriozitete kuriozitete anna cifti njihet ne avion sean anna cifti njihet ne avion sean

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh