LIVE UPDATES
Aktualitet

Tritoli në banesën e kreut të FSHF, Agron Duka: Veliaj negociata me të fortët

25 Janar 2022, 17:55 Nga DOSJA
Tritoli në banesën e kreut të FSHF, Agron Duka: Veliaj negociata

TIRANË – Deputeti Agron Duka reagoi i shqetësuar lidhur me shpërthimin me tritol në banesën e vëllait të tij, Armandit, president i Federatës Shqiptare të Futbollit. Në studion e “Ora Neës”, deputeti i opozitës deklaroi se kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj negocion me njerëz të fortë, i cili është angazhuar hapur kundër Armand Dukë për t’u rizgjedhur në krye të FSHF.

Më tej, Agron Duka tregon se e ndiente që diçka e rrezikshme mund të ndodhte pas sulmeve të ashpra të Veliajt ndaj kreut të FSHF. Megjithatë, Agron Duka nuk e konsideron kryetarin e Bashkisë së Tiranës si porositësin e vendosjes së tritolit në shtëpinë e vëllait të tij. Në fund, ai bëri thirrje nga shteti që të marrë masa për mbrojtjen e familjeve të tyre.

Mënyra e komunikimit të Veliajt për të zaptuar patjetër atë që kishte ngelur. E ndjeja që mund të ndodhte një gjë, e kisha thënë në intervistë që ndihemi të kërcënuar. Bashkëshortja dhe djali i Armandos ndodheshin në shtëpi dhe ishin të frikësuar. Çfarë faj kanë atë që Veliaj do të vendosë një person të vetin në FSHF?  Vajtja në atë biznes cënon jo vetëm atë biznes por të gjitha bizneset. Unë nuk besoj që Veliaj ka marrë guximin që të çojë një person që të vendos tritol, dhe të kërcënoj Armandon që të tërhiqet nga zgjedhjet, por jam i sigurt që ka bërë negociata me të fortët që  më pas është e vështirë t’i menaxhosh. Tatimorët janë ushtarë, kanë marrë urdhër që të vijnë. Deri në momentin që është e hapur kjo garë, deri në momentin që të zhvillohen zgjedhjet nuk dihet se çfarë do të ndodh. Shteti duhet të marrë masa për familjet tona. Nëse shteti bashkëpunon me krimin atëherë çfarë nuk mund të ndodh”, u shpreh Agron Duka në “Ora Neës”.

Dita e djeshme shënoi një përplasje të ashpër mes kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe presidentit të FSHF-së Armand Duka. FSHF publikoi një audio të mbledhjes së dy ditëve më parë të disa anëtarëve të shoqatave sportive të Tiranës me Veliajn, ku ky i fundit trysnonte anëtarët e saj me fjalor banal që të pengonin zgjedhjen e kandidatëve të FSHF në krye të shoqatës rajonale të futbollit “Tirana”. Mes polemikave të kandidatit Eduard Prodani se listat e delegatëve ishin manipuluar, asambleja e djeshme zgjodhi me 44 vota pro Krenar Alimehmetin si kryetarin e ri të SHRF “Tirana”.

Më pas, Veliaj me disa kryetarë të shoqatave sportive të Tiranës deklaroi se do të padisë sekretarin e Përgjithshëm të FSHF-së Ilir Shulkun dhe sekretarin e SHRF “Tirana” për zgjedhjen e Krenar Alimehmetit.

Rreth orës 22:00, një sasi tritoli e vendosur poshtë portës së banesës së familjes së Armand Dukës në Durrës shpërtheu duke shkaktuar vetëm dëme materiale. Kamerat e sigurisë treguan se një person me kapuç dhe rroba të zeza ishte autori i vendosjes së lëndës shpërthyese. Në lidhje direkte me emisionin “Opinion”, Armand Duka tregoi mesazhin kërcënues të ardhur në adresë të tij nga një person me emrin Sabian Rrapushi, i cili i kërkonte të dorëhiqej nga posti i presidentit të FSHF ose do të ekzekutohej me 60 plumba në kokë. Armand Duka tha se ka bërë verifikime dhe numri që i ka dërguar mesazhin është përdorur vetëm një herë, ndërsa ka rreth 1 mijë numra me emrin Sabian Rrapushi. Lidhur me kandidimin për president të FSHF në 2 mars, Duka deklaroi se nëse shpërthimi me tritol është paralajmërim, ai do të tërhiqej nga gara, në të kundërt do ta mendonte rikandidimin.

Sot, UEFA dënoi ngjarjen në banesën e Armand Dukës.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet agron duka armand duka erion veliaj tritol ne shtepine e armand dukes agron duka armand duka erion veliaj tritol ne shtepine e armand dukes

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra