LIVE UPDATES
Insights

Transformimi i Rilindasve, si humbi ‘pikë’ Basha me shembjen e Teatrit? Shpresa vetëm tek vota e emigrantëve…

29 Maj 2020, 06:30 Nga DOSJA
Transformimi i Rilindasve, si humbi ‘pikë’ Basha me shembjen e

Me pushkë e penë për Mëmëdhenë! Kjo qe simbioza e Rilindasve tanë të ndritur. Edhe politikanët tanë kërkojnë shumë të hiqen si rilindas. Madje për të fituar simpatinë popullore PS-ja e Ramës u prezantua para elektoratit si Rilindja e Shqipërisë. P.sh, Rama si Ismail Qemali, Taulanti si Petro Nini dhe Gramozi si Çerçizi. Mirëpo pas 7 vitesh qeverisje, po t’i ballafaqosh me premtimet, llogaria nuk del gjëkundi. Pena rilindase e mjekësisë falas eshte zëvendësuar me PPP-të e Vilmës, që ta mat kokën me spango edhe kur nuk bën fare teste. Lëmoshat për të vobektët priten e hiqen nga listat e asistencës, mirëpo mbushen xhepat e oligarkëve, që duhet t’i pagush sa herë ngrenë traun e Rrugës së Kombit. Qershia mbi tortën rilindase, Ligji Fusha.

Firma Fusha që me bujari ofron një teatër në këmbim të disa kodrave – kulla që do ishin spektatorët që do duartrokisnin vdekjen e teatrit 80 vjeçar. Ne asnjë parlament të botës, madje as ne North Korea nuk do gjesh një ligj të tillë si Ligji Fusha, që mori bekimin rilindas. Për ta bërë realitet këtë ligj duke ecur në gjurmët e rilindasve tanë, rilindasit socialist në vend të pushkës përdorën rruspën, pasi pena e shkresat nuk mjaftuan. Teatri i kombit dha shpirt nën rruspat e rilidjes, ndrërsa Europa Nostra këtë kasapanë e krahasoi me Erdoganin e Turqisë, që shkatëroi qytetin e lashtë Hasankeyf. Për të ngjarë më shumë me rilindasin Ismail Bej Vlora edhe rilindasi yne u bë deputet i Vlorës, madje la edhe mjeker të bardhë. Vetëm se ngjashmëria mbeti vetëm te mjekra, pasi nga akti barbar mbi teatrin ngjason me “rilindasin” Ismail Kuçi, që për të ndërtuar burgun në kalanë e Gjirokastrës, prishi dantellat e kalasë dhe ujesjellësin, se i duheshin gurët.

Policia Rilindase.
Sa herë që ndrohet pushteti, aq herë ndryshojnë edhe drejtuesit, madje deri te policët e thjeshtë. Politikanët e shohin policinë si polici të partisë, jo si polici të ligjit. Po të shohësh ndërhyrjen brutale te teatri ku u dhunuan artistë e qytetarë, madje edhe gazetarë, bindesh se kjo nuk është policia që duam dhe e paguajmë me taksat tona. Dikur ministri Tahiri kërkoi që edhe Byroja e Hetimit te varej nga ai…ndërsa gjenerali i sotëm i policisë kërkon nga qeveriparlamenti kopetenca si hetimi dhe përgjimi, që me ligj i ka Prokuroria. Edhe vetë prokuroria speciale “SPAK”, është kundër. Po kush pyet? Rasti i teatrit tregoi që kur rilindja jep fjalën, “therr edhe djalën” pa pyetur për ligj e Kushtetutë.

Opozita e Lulit perballë Rilindjes…

Nuk isha unë dezhurn sot: tha Monika kur e pyetën pse nuk e mbrojti me trup teatrin, duke ja lënë Lulit dezhurnin në derë. Nga 17 Maji I marëveshjes pas çadrës, te 17 Maji kur la dezhurnin për mbrojtjen e teatrit, z.Basha zhgënjeu edhe një herë mbështetësit e vetë. A mund ta mbronte Basha teatrin nga shembja? Sigurisht që jo, por do tregonte se është koseguent për fjalën e dhënë. Për më tepër, do fitonte mjaft simpati në popull, pasi po mbronte një kauz të drejtë. As edhe asin nën mëngë që Meta i dha me demaskimin e reformës, pas dokumentit tronditës që publikoi, ai e refuzoi.

Që Luli i madh i opozitës, mos mbetet Luli i vocërr i Migjenit që pret lëmoshën e rradhës nga ndërkombëtarët, i duhet të burrërohet politikisht. I duhet të hapi partinë edhe për “kundërshtarët”, të ndryshojë sistemin zgjedhor në maxhoritar ose lista të hapura, si dhe të kërkojë me forcë votën e emigrantëve. Vetëm vota e emigranteve që nuk e shesin atë për një vënd pune, një thesë me miell apo tender, do të nxjerrë në krye të vendit Rilindasit e Vërtetë!

Dua ta djeg trupn’ e kretë
për atë zotn’ e vërtetë
me zjarr ta djeg mushkrinë
e të digjem për njerinë

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

blog blog ilir gjini naim frasheri ilir gjini naim frasheri

Sondazh

Poll

Insights 28 Maj 2020, 12:02

Ky ishte Teatri, i cili mund të ishte restauruar

Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një vit më parë ia kam studiuar projektet e vjetra ndërsa po kërkoja temën e ...

Insights 27 Maj 2020, 14:07

Ujqit e vërtetë të Izraelit

IZRAEL– Të dielën kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu doli para gjyqit. Ai akuzohet për korrupsion dhe poshtërsi të tjera. Netanjahu u përpoq ta prezanto...

Insights 21 Maj 2020, 05:08

Arsyeja e pathënë për izolimet

Pandemia e COVID-19 është kriza e parë e madhe globale në historinë njerëzore që trajtohet si një problem matematikor, me qeveritë që konsiderojnë politikën si ...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE