AktualitetRajoni

TË DHËNAT/ Si i fitoi kompania e përgjimeve të Ndragheta-s 80 tendera publikë në Shqipëri, ‘Open Data’ ngriti flamurin e kuq por askush se dëgjoi

 • Nis marrja në pyetje e personave të përfshirë në aferën prej 250 mln € në Itali
 • Sipas të dhënave, kompania e përgjimeve të Ndragheta-s ka përfituar 80 tendera publikë në Shqipëri. Të gjitha në shëndetësi! Siç lexohet në dokument, numri i tenderave të fituar është 80.
  Featured image of article: TË DHËNAT/ Si i fitoi kompania e përgjimeve të Ndragheta-s 80 tendera publikë në Shqipëri, ‘Open Data’ ngriti flamurin e kuq por askush se dëgjoi Besnik Halili, Luneda Halili, Kompania GTS

  ITALI– Garancia e Princit të Ndragheta-s, Antonio Gallos për të kryer korruptimin e qeverisë shqiptare dyshohet se është presidenti i grupit ‘Sol’ në Shqipëri, Besnik Halili! Kompania e cila njihet në vendin tonë dhe me emrin “GTS-Gazra Teknike Shqiptare shpk”, është tashmë në ‘lupën’ e autoriteteve pasi dyshohet se merrej edhe me pastrimin e parave. Sipas të dhënave nga ‘Open Data’ kompania e përgjimeve të Ndragheta-s ka përfituar 80 tendera publikë në Shqipëri. Të gjitha në shëndetësi! Siç lexohet në dokument, numri i tenderave të fituar është 80.

  Tenderat e fituara janë të gjitha në fushën e shëndetësisë. Dosja.al sjell dhe dokumentin ku shihet skema e numrit total te tenderave sipas autoriteteve tenderuese.

  ‘Flamurin e kuq’ për këtë rast e ka ngritur ‘Open Data’ e cila është një platformë e hapur që shërben për katalogimin e të dhënave nga institucionet qeveritare. Në një dokument të bërë publik shihej qartë se kompania ‘GTS.SHPK’ ka përfituar tender në spitalin universitar ‘Shefqet Ndroqi’. Në të gjithë tenderat e zhvilluar nga Ministria e Shëndetësisë dhe strukturat vartëse, përfshirë Qendrën Spitalore Universitare Tiranë, për oksigjenin spitalor, fitues shpallet “GTS”.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  U desh që autoritetet italiane të kryenin megaoperacionin në mënyrë që të zbulohej se në Shqipëri është një kompani që kryen pastrim parash dhe mbi të gjitha kryen lidhjen mes qeverisë shqiptare dhe figurave të grupeve mafioze!

  Besnik Halili së bashku me figura të tjera të njohura në shtetin italian kanë dalë në dritë pas përgjimeve që u nisën nga finalizimit i megaoperacionit italian. Falë aksionit policor u vuri në pranga 50 persona, biznesmenë, e anëtarë të klanit Ndrangheta që kishin lidhje me qeveritarë e biznesmenë në Shqipëri. Të gjithë akuzohen se janë pjesë e një afere korruptive prej 250 milionë eurosh.

  (A.B)/Dosja.al

  6 Komente në “TË DHËNAT/ Si i fitoi kompania e përgjimeve të Ndragheta-s 80 tendera publikë në Shqipëri, ‘Open Data’ ngriti flamurin e kuq por askush se dëgjoi

  1. Asgje nuk i gjen, Manasterliu doli e lare nga SPAK…do ta hane te vegjlit. Peshku i madh do shpetoje si gjithmone.

   • SPAKKKKKKKKK
    Ku dreqin jeni
    Keto pergjime ulerijne
    Ska nevoje per interpretime
    Po me ke te flasesh…prokurori Fusha app zagaret e there
    Zotin ju kemi kene
    CT, USA

  2. Mjere ky popull me keta”bandita”!

  3. c’do popull meriton qevisjen qe ka.mos mallkoni veten po doren

  4. Kir u be mafioz pupazzi i ramsesit dhe i biri mamit qe i ben dasmen,,,ne p.s.vafshin te gjithe…ata eshte pak ti fusesh ne burg te gjith…Ambasadorja po nxjerr goma ska kohe te merret me keta qe po grabisin shqiptaret

  5. Po justifikohen se bizn.i pergjuem ka vec nje dyqan rrobash.Publiku nuk e harron recepsionistin 26 vjecar qe mori tender 22 miljon euro.Per shtetin tone e bani golin por fale medias u pengue e megjithate drejtesia e mbylli.

  Shto Koment