LIVE UPDATES

vota e emigrantëve

Politike 6 Maj 2019, 18:35

Rama: Emigrantët do të përfshihen në vendimarrje

Pas prezantimit të platformës online “Ambasada ime”, Rama foli edhe për emigrantët dhe rëndësinë e tyre që kanë për ekonominë shqiptare.Ai tha se ndonëse nga kj...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Biba: Listat e hapura pamundësojnë koalicionet aktuale, vota e emigrantëve e pamundur për zgjedhjet e 2021 - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Biba: Listat e hapura pamundësojnë koalicionet aktuale, vota e emigrantëve e pamundur për zgjedhjet e 2021

22 Korrik 2020, 19:08 Nga DOSJA
Biba: Listat e hapura pamundësojnë koalicionet aktuale, vota e

Miratimi i listave të hapura do të kërkojë patjetër ndryshime në kodin zgjedhor. Nënkryetar i KQZ aktuale Denar Biba në një intervistë për Ora News thotë se ndryshimet kushtetuese nuk pengon koalicionet por kurrësesi ato nuk mund të jenë në formulën aktuale dhe se do të duhet të garojnë në një listë të përbashkët.

Biba: Nëse shkohet drejt listave të hapura nuk përputhen me koalicionet me mënyrën sesi funksionojnë sot. Nëse çdo parti do të vinte me listën e vet të hapur atëherë nuk do të kishim zgjedhje, fleta e votimit do të ishte kilometrike. Në zgjedhjet tona hyjnë rreth 60 parti me nga 140 deputetë, fleta e votimit do të ishte si një libër. Praktikisht do të ishte e pamundur.Nëse mazhoranca po shkon drejt listave të hapura, të ciat i japin qytetarëve mundësinë që përveç forcës politike të zgjedhin edhe kandidatin e dëshiruar dhe kjo është kërkuar nga shoqëria civile, patjetër nuk mund të kemi koalicione siç janë sot. Koalicionet nuk pengohen, mjafton që të dalë me një listë të veten. Do të ketë patjetër ndryshime në kodin zgjedhor që do të reflektojnë dhe listat e hapura.

E ndërsa opozita po akuzon mazhorancën për ndryshime të njëanshme, në fund duket se do të vendosë forca e kartonit.

Biba: E udhës është të ketë një gjithëpërfshirje për çështje të kësaj rëndësie por është vendimarrja e mazhorancës përsa kohë ka marrë votën. Nëse numrat janë me deputetë që janë aty të anatemuar apo jo mesa duket do të ndodhë dhe do të kemi lista të hapura.

Vetë ai personalisht thotë se preferon sistemin mazhoritar.

Biba: Për mua është sistemi më i thjeshtë dhe më i ndershëm.Natyrisht ka problematikat e veta, nuk ka sistem perfekt.

Sa i takon identifikimit biometrik, Biba thotë se humbet shumë kohë por nënvizon se realizimi është i mundshëm nëse ecet me hapa të përshpejtuar.

Biba: Kjo kërkon dhe procedura prokurimi. Ligji shqiptar njeh edhe procedura të përshpejtuara dhe tani janë të pashmangshme me kohën që ikën. KQZ-së së ardhshëm do ti mbetet që në momentin e parë që të konstituohet të nisë procedurat emergjente. Mendoj se mund të realizohet. Nëse Komisioni konsituohet në tetor, procedurat nisin menjëherë, edhe buxheti i shtetit duhet të shprehë vullnetin për fondin, mund të realizohet.

Mundësimin e votës së emigrantëve i është lënë detyrë KQZ-së për ta realizuar, por Biba thotë se është skeptik që kjo do të ndodhë në zgjedhjet e 2021.

Marrë nga OraNews

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike denar biba ndalimi i koalicioneve denar biba ndalimi i koalicioneve

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE