LIVE UPDATES

variantet e koronavirusit

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Nga ai anglez, tek ai italian/ Cilat janë të gjitha variantet e koronavirusit - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Nga ai anglez, tek ai italian/ Cilat janë të gjitha variantet e koronavirusit

4 Janar 2021, 12:52 Nga DOSJA
Nga ai anglez, tek ai italian/ Cilat janë të gjitha variantet e

Në fillim të pandemisë, e quanim atë koronavirusi i Uhanit, ndërsa sot kemi kaluar në shprehje të tilla si “variant anglez”, që vetëm disa ditë më parë shkaktoi panik në të gjithë Evropën, dhe tani edhe tek “varianti italian”, i cili sapo u zbulua në Breshia, dhe që duket se është i ngjashëm me atë anglez.

Por çfarë nënkuptohet saktësisht me variantin e koronavirusit, dhe përse ka pak kuptim ta lidhën atë me një komb të veçantë? Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, pse nuk duhet të shqetësohemi për efektivitetin e vaksinës anti-Covid?

Mutacionet e koronavirusit

Ashtu si shumë viruse të tjerë të ARN-së , edhe koronavirusi pëson mutacione, ndryshime,  dhe do të vazhdojë që ta bëjë këtë. Kjo është nënvizuar nga disa studime, sipas të cilave nuk ka një shtam të vetëm themelor të koronavirusit, por një mori mutacionesh më pak të rëndësishme, të cilat gjenerohen dhe përhapen.

Për shembull, studimi i kryer nga Spitali Metodist i Hjustonit në Teksas, SHBA dhe i botuar në nëntor, zbuloi se që nga fillimi i pandemisë Sars-Cov-2 ka grumbulluar qindra mutacione. Në fakt, duke e analizuar gjenomin e tij në mbi 5 mijë pacientë pozitivë, studiuesit vunë re 285 pika ndryshimi krahasuar me koronavirusin fillestar, atë që ishte përhapur në qytetin kinez të Vuhan.

Megjithatë, shumica e mutacioneve të identifikuara nga ekipi amerikan i kërkimit, nuk janë më të rrezikshme se i pari, përveç një lloji të vetëm, D614G , i cili është më infektues, por jo më vdekjeprurës.

Varianti italian

Është shumë i ngjashëm me atë anglez, dhe ka qarkulluar në Itali që nga fillimi i gushtit. Ky është “varianti italian”, i sapo zbuluar në Breshia. Arnaldo Caruso, presidenti i Shoqatës Italiane të Virologjisë, thotë se bëhet fjalë për një variant të mëparshëm, me atë që u shfaq në fund të shtatorit në Britaninë e Madhe.

Siç na tregon eksperti, ky variant ka disa pika mutacioni në proteinën e jashtme që rrethon virusin, që është edhe çelësi që virusi përdor për të hyrë në qelizat njerëzore. Në veçanti, varianti ka një mutacion në pozicionin 501, pika themelore në bashkëveprimin midis proteinës dhe receptorit qelizor, dhe në pozicionin 493, një mutacion që në këtë rast e bën proteinën pak më ndryshe nga versioni bazik, pra ai që njohim që nga fillimi i pandemisë.

Pse s’ka kuptim që mutacionet të lidhen me një vend të caktuar

Koronavirusi kinez, anglez dhe tani edhe italian. Një zakon, ai i lidhjes së koronavirusit dhe varianteve të tij me një komb specifik, që nuk ka shumë kuptim. Për shembull, siç ju thamë varianti anglez ka qenë i pranishëm prej disa muajsh, dhe nuk është aspak e sigurt që e ka origjinën pikërisht tek ky vend.

Pra ajo që ka rëndësi, është fakti që në Britaninë e Madhe, ky variant ka qarkulluar në të vërtet më shumë, dhe është identifikuar se e ka origjinën atje. Por kjo nuk do të thotë se është domosdoshmërisht kështu.

Efektiviteti i vaksinave anti-Covid

Tani për tani, si për variantin anglez ashtu edhe atë italian, nuk ka asnjë shqetësim se vaksina anti-Covid mund të mos jetë efektive. Në fakt siç thonë ekspertët, vaksina aktivizon një përgjigje ndaj shumë zonave të proteinës që vesh virusin.

“Edhe sikur të kishte disa antitrupa, që nuk ishin në gjendje të njihnin një zonë që ka pësuar mutacion, si ajo në pozicionin 501 ose 493, sigurisht që nuk do të kishte të tjerë në gjendje të lidheshin me pjesë të proteinës që nuk kanë pësuar mutacion”-shpjegon Karuso për Adnkronos.

Lidhja e tyre do të ishte e mjaftueshme, për të parandaluar bashkëveprimin midis proteinës dhe receptorit qelizor, qoftë edhe vetëm për një lloj pengese që antitrupat do të krijonin në sipërfaqen e virusit. Gjithsesi, për një kohë të shkurtër ne do të kemi një përgjigje të caktuar për këtë pyetje”- thekson ai.

Marrë nga Bota.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota mutacioni angelz mutacioni italian variantet e koronavirusit mutacioni angelz mutacioni italian variantet e koronavirusit

Sondazh

Poll
Bota 4 Janar 2021, 11:43

SHBA-Aktorja Julia Roberts, e cila është konsideruar dekadave të fundit, si aktorja më e bukur, ka deklaruar se nuk ka bërë asnjëherë botox dhe se nuk ka ndërme...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë