LIVE UPDATES

transport publik

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Përdorte transport publik, s’kishte telefon! Mediat kolumbiane ndërtojnë PROFILIN e Agim Çermës, “Jimy” nga L - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Përdorte transport publik, s’kishte telefon! Mediat kolumbiane ndërtojnë PROFILIN e Agim Çermës, “Jimy” nga L

26 Korrik 2021, 15:08 Nga DOSJA
Përdorte transport publik, s’kishte telefon! Mediat kolumbiane

KOLUMBI– Agim Çerma që u arrestua nga DEA, ka jetuar si një qytetar i thjeshtë në Kolumbi. Mediat kolumbiane i kanë bërë profilin të njohurit si “Jymi”,  mënyrën se si ka shkuar në Kolumbi në vitin 2014 bashkë me të shoqen dhe ka marrë një shtëpi me qira, duke jetuar si një qytetar më shumë në Barranquilla.

Edhe pse në Shqipëri, Çerma rezulton i dënuar me burg të përjetshë, për vrasjen e Gezim Liçit dhe plagosjen e efektivëve të policisë si dhe dëmtimin e makinave të tyre, ngjarje e ndodhur në vitin 1998, në Kolumbi ai nuk përdorte as makinë dhe as celularë. Çerma shihej që qarkullonte me transport publik kur kishte për të lëvizur në qytet në mënyrë që të mos binte në sy të autoriteteve. Madje hiqej si inxhinier civil.

Por shqiptari nuk kishte zgjedhur të jetonte rastësisisht në veri të Barranquilla, ku kishte afër portet kryesore dhe do të ishte më i lehtë trafikimi i kokainës në SHBA apo shtetet europiane. Ai kishte zgjedhur të përdorte edhe aeroportin ndërkombëtar ‘’Alfonso Bonilla Aragón’’ dhe së bashku me disa zyrtarë të tjerë mundësonte transportin e kokainës me charter.

Çerma ka bashkëpunuar edhe me kartele, një prej tyre “Clan del Golfo”, që konsiderohet si një nga organizatat më të fuqishme kriminale në Kolumbi dhe ka rreth 3 mijë anëtarë në rrethin e ngushtë të organizatës në 2016. Burimi kryesor i tyre i të ardhurave është trafikimi i drogës. Njerëzit e besuar të Cermës ishin William Cruz Pérez , Pedro Antonio Penagos Londoño, Jairo Fernando Cardona López dhe Edwin Durlandy Montilla González. Sipas mediave kolumbani. Edhe një natë para arrestimit, Jimy kishte fjetur në një hotel modest dhe kishte zgjedhur përsëri transport publik.

Shkrimi i plotë:

Pavarësisht se përfitoi 2 miliardë dollarë në muaj për kartelin ballkanik, ‘Jimy’ nuk kishte makina apo celularë, jetonte me qira, pretendonte të ishte një inxhinier civil dhe udhëtonte vetëm në linjat ajrore dhe automjetet e shërbimit publik. Para shtatë vitesh, Agim Cerma, një shtetas shqiptar, mbërriti në Kolumbi dhe mori këtë mënyrë jetese, sipas autoriteteve, në mënyrë që ata të mos zbulonin se çfarë ishte në të vërtetë: lidhja e organizatës kriminale evropiane me ‘ Clan del Golfo’.

Në vitin 2014, shqiptari mbërriti me gruan e tij dhe njerkun në vend. Ai mori me qira një shtëpi në veri të Barranquilla dhe prej andej filloi rrjetin e tij kriminal. ‘La Arenosa’, sipas hetimeve, i dukej atij dhe bandës, vendi ideal, pasi afërsia e tij me portet kryesore do të lehtësonte dërgimin e klorhidratit të kokainës me anijet motorike në Shtetet e Bashkuara dhe destinacionet evropiane. Për të mos përmendur që në brendësi të Kolumbisë, saktësisht në departamentin e Valle del Cauca, ‘Jimmy’, me sa duket, koordinonte fluturimet charter me drogë. Dërgesat ishin gjithnjë e më shumë, dhe me këtë Çerma gjithashtu duhej të mendonte se si paratë nga droga do të hynin në Kolumbi. Hetimet zbuluan se këto të ardhura u futën përmes ndërmjetësve financiarë.

Me të ardhurat, pak nga pak lidhja midis grupeve kriminale kolumbiane dhe kartelit ballkanik u forcua dhe kjo nënkuptonte që ‘Jimmy’, gjoja investitori kryesor në këtë manovër të paligjshme, duhej të rriste prodhimin. Kjo është mënyra se si, sipas hetuesve që e gjurmuan atë deri në ditën e kapjes së tij, ai do të jepte ryshfet shuma të mëdha parash tek zyrtarët e lartë për të kontrolluar fluturimet në vend për të lehtësuar dërgesat e drogës.

“Gjatë hetimit u përcaktua se ai ishte duke përdorur Aeroportin Ndërkombëtar Alfonso Bonilla Aragón, në komunën e Palmira, Valle del Cauca, në bashkëpunim me disa zyrtarë civilë që punuan atje,”- tha një burim gjyqësor i lidhur me çështjen.

Fuqia ishte gjithnjë e më e dukshme dhe për t’u kujdesur për ‘biznesin’ shqiptari, nga kryeqyteti i Atlantikut, artikuloi lëvizjet me katër pjesë që, me sa duket, ishin të përgjegjshme para tij dhe siguronin që gjithçka të shkonte në mënyrë të përsosur. William Cruz Pérez , Pedro Antonio Penagos Londoño, Jairo Fernando Cardona López dhe Edwin Durlandy Montilla González, sipas autoriteteve, u bënë njerëzit e tij të besuar.

Cardona López, dyshohet se ka punuar si mbikëqyrëse për kontrollorët e trafikut ajror; Penagos Londoño do të kishte qenë përgjegjës për logjistikën dhe transportimin e lëndës narkotike; Montilla González, dyshohet se kishte laboratorë për prodhimin e klorhidratit të kokainës në Kaukën veriore; dhe Cruz Pérez, me sa duket, ishte koordinatori dhe konsiderohej dora e djathtë e “Jimy”. Të gjithë këta që u përmendën, të cilët u kapën gjatë bastisjeve në Santander de Qulichao, Tuluá dhe Cali, kanë një urdhër ekstradimi në Shtetet e Bashkuara për trafik droge.

Agim Cerma u arrestua në qytetin e Montería ndërsa udhëtonte nga Barranquilla në Urabá, kur ai pretendohej se do të mblidhej me ‘Clan del Golfo’ për të dërguar një dërgesë droge me skaf. Informatorët treguan se droga do të vinte nga fshatrat Zapata dhe Uveros.

“Ai e kaloi natën në një hotel modest në Montería dhe bëri sikur shkoi me transport publik në Apartadó. Në mëngjes ai u kap nga agjentët në terminalin e transportit të qytetit të lartpërmendur. Ai nuk mbante me vete elementë të rëndësishëm,”- shtoi studiuesi. 

Në atë kohë, Gjeneral Majori Herman Alejandro Bustamante, Drejtori i Anti-Narkotikëve në Polici, tha se “kapja për qëllime ekstradimi të pesë anëtarëve të një organizate kriminale ndërkombëtare kushtuar trafikimit të narkotikëve, veçanërisht hidrokloridit të kokainës, është arritur. Kjo organizatë kriminale drejtohej nga Z. Agim Cerma, me kombësi shqiptare, dhe njihej me pseudonimin Jimy, i cili kërkohet nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara për krimin e trafikut të drogës. Njeriu i arrestuar ka një rekord penal për vrasje në Shqipëri. Gjithashtu në Hollandë, ku u kap për trafik droge”. Gjatë bastisjeve, Drejtoria Kundër Narkotikëve kapi 1,500 milion pesos dhe 332 kilogramë klorhidrat kokaine nga organizata, me vlerë rreth 17 milion euro.

Këto arrestime vijnë pasi SH.B.A. zbulun se zona kushtuar kultivimit të paligjshëm të kokainës në Kolumbi u rrit me rreth 15% gjatë vitit 2020, nga 212,000 hektarë në 2019 në 245,000 vitin e kaluar. Po kështu, ata detajuan se potenciali i prodhimit të pastës së kokainës u rrit, nga 936 në 1,010 tonë. Tentakulat e kartelit ballkanik, vitet e fundit, janë përhapur në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut. Kështu, deri në vitin 2019, sipas shifrave nga autoritetet, 112 shtetas me origjinë ballkanike ishin vendosur në Kolumbi. Sidoqoftë, nuk mund të konfirmohet se ata janë të përfshirë në mafiet e Evropës Lindore ose që punojnë vetë në trafikun e paligjshëm të substancave narkotike, sepse përgjithësisht kriminelët nuk vulosin pasaportat e tyre, pasi vijnë me dokumente të rreme. Aktualisht, kjo organizatë ndërkombëtare merret me pjesën më të madhe të trafikut të drogës në planet, me 40% të totalit, sipas Raportit Botëror të Drogës të Kombeve të Bashkuara (KB).

(F.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet agim cerma agim cerma

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave