LIVE UPDATES

shtyrja e zgjedhjeve

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kokëdhima në zyrën e Metës: Vetëm shtyrja e zgjedhjeve nuk mjafton - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Kokëdhima në zyrën e Metës: Vetëm shtyrja e zgjedhjeve nuk mjafton

13 Qershor 2019, 17:37 Nga DOSJA
Kokëdhima në zyrën e Metës: Vetëm shtyrja e zgjedhjeve

Në vazhdën e takimeve të Presidentit me partitë e vogla lidhur me një datë të re për zgjedhjet lokale, Meta ka pritur edhe kreu ne partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima.

Lajmi është bërë i ditur nga partia ZGJIDHJA, e cila në një njoftim për shtyp shprehet se vetëm shtyrja e zgjedhjeve nuk mjafton. Sipas Kokëdhimës duhet nisur urgjentisht një reformë e thellë kushtetuese dhe elektorale që vendi të dalë nga krizat ciklike dhe që Shqipëria të mbajë zgjedhje të lira dhe me standarde.

Njoftim për shtyp i partisë ‘Zgjidhja’

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, zhvilloi sot në mesditë një takim në selinë e Presidencës me presidentin e Republikës, z.Ilir Meta. Takimi ishte në vazhdën e konsultimeve mes kreut të shtetit dhe faktorëve politikë në vend, me synim zgjidhjen e krizës politike, pas dekretit presidencial të tri ditëve më parë që anulon zgjedhjet vendore të parashikuara më 30 qershor.
Në fjalën e tij, kreu i shtetit, z. Meta tha se vendimi i marrë ishte konform kushtetutës si dhe sqaroi motivet që e shtynë të zhdekretonte zgjedhjet e 30 qershorit. Ai u shpreh se ky vendim synon të shmangë konfrontimin social me pasoja të paparishikueshme për vendin, pas vendimit të opozitës për të mos marrë pjesë në zgjedhje dhe Partisë Socialiste për të zhvilluar zgjedhjet e vetme, pa kundërshtarë. Nga ana tjetër, z.Meta deklaroi se shtyrja e ditës së zgjedhjeve, duhet të jetë kontribut në kohë që vendi të marrë një “po’ nga vendet anëtare të BE-së për çeljen e negociatave në fund të muajit qershor, duke eliminuar një vendim negativ që do ta ndante Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut, çka do të sillte pasoja të paparishikueshme në rajonin e Ballkanit Perëndimor.
Në fjalën e tij, z. Koço Kokëdhima, deklaroi se partia ‘Zgjidhja’ e përshëndeti menjëherë vendimin e presidentit për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit, si një vendim në kohë, sepse në kushtet e tanishme nuk mund të zhvillohen zgjedhje demokratike dhe gjithëpërfshirëse.
Duke iu referuar takimeve të nisura nga kreu i shtetit me drejtuesit e partive politike për caktimin e një date të re për zgjedhjet, z. Kokëdhima tha vetëm shtyrja e zgjedhjeve nuk mjafton. Ai deklaroi se duhet nisur urgjentisht një reformë e thellë kushtetuese dhe elektorale që vendi të dalë nga krizat ciklike dhe që Shqipëria të mbajë zgjedhje të lira dhe me standarde.
Duke përfituar nga takimi, z.Kokëdhima i kërkoi kreut të shtetit që të përdorë pozitën e lartë shtetërore, që të ndikojë mbi palët, me qëllim arritjen e një Pakti të madh Kombëtar, përmes të cilit do të reformohet sistemi politik dhe zgjedhjet në Shqipëri.
Presidenti i Republikës, z.Ilir Meta dhe kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, z.Koço Kokëdhima, ranë dakort që të bashkëbisedojnë sërish në ditët e ardhshme.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike koço kokëdhima kokëdhima takon metën shtyrja e zgjedhjeve koço kokëdhima kokëdhima takon metën shtyrja e zgjedhjeve

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit