LIVE UPDATES

shqiptaret e arrestuar

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 mijë euro për ‘kokën’ e avokatit grek/ Shqiptarët e arrestuar flasin në gjykatë, ia hedhin fajin të ndjer - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

100 mijë euro për ‘kokën’ e avokatit grek/ Shqiptarët e arrestuar flasin në gjykatë, ia hedhin fajin të ndjer

4 Shtator 2019, 17:00 Nga DOSJA
100 mijë euro për ‘kokën’ e avokatit grek/

GREQI– Shqiptarët e akuzuar për vrasjen e avokatit grek Michalis Zafeiropoulos, Klodian Lekocaj dhe Dulce Oldi kanë mohuar çdo akuzë që peshon ndaj tyre. 

Në seancën e tyre dëgjimore para Gjykatës së Qarkut të Përbashkët të Athinës, ata dhe bashkëpandehuri i tjetër Ibrahim Brahimai pohuan se autori i krimit ishte i ndjeri Albert Bako.

Qiell i pastër, nuk jam. Por për atë që kam bërë jam dënuar. Nuk kam asnjë lidhje me vrasjen e Zafiropulos. Bako tha emrin tim pas shpinës. Ai e udhëzoi Brahimajn që të shkonte tek Zafiropoulos për ta trembur atë. Ishte fat i keq që plumbi e kapi në mëlçi dhe vdiq. Ata donin të merrnin para nga Floros përmes Zafiropoulos. Kërkonin të merrnin informacion nga avokati se ku po qëndronte Floros, ” tha Lekocaj.

Sa i përket tentativës së vrasjes së avokatit George Antonopoulos, i cili është dëshmitar i Lekocajt, ai pretendoi se Albert Baku e kishte treguar se urdhrin për vrasjen e kishte dhënë A. Floro.

“Baku më tha që kishin rënë dakord për 100 mijë euro,”-tha ai, duke shtuar: “Floro kishte dhënë porosinë. Për shkak se puna nuk ishte bërë, ata nuk morën para.”

“Është mirë për mua që të dalë e vërteta. Njoftojeni familjen pse dhe si ndodhi. Jo për mua. Unë tashmë jam i dënuar. Baku më ka shkatërruar jetën; Për të afërmit e tij, le ta gjejnë të vërtetën. Unë jam i fundit që e di se çfarë ndodhi. Por familja e tij duhet të mësojë të vërtetën. Është turp”.

Në fund, i akuzuari si autor i vrasjes së avokatit, Ibrahim Brahimaj, pohoi se ai nuk kishte ndërmend të vriste shkencëtarin e njohur mjeko-ligjor, por vetëm ta plagoste atë për të trembur dhe për t’i dhënë mesazhin.

Unë doja ta plagosja atë dhe ta frikësoja për t’i dhënë mesazhin”, tha ai. Brahimaj pohoi se Lekocaj dhe Dulce nuk kanë asnjë lidhje me çështjen dhe se ai vetë mori urdhrin për të sulmuar kriminelin e paprovuar nga Arbër Baku.

Gjyqi për shqiptarët do të rifillojë më 10 tetor.

Biznesmeni i njohur u vra më 18 dhjetor 2017 pranë shtëpisë së tij dhe u gjet duke pëshpëritur: “Më vranë…”. Ndërsa Albert Bako u vra më 14 janar 2019 në burgun e Koridhalosit nga një grup kriminal, për të cilët Ministria greke e Drejtësisë tha se autorët ishin shqiptarë.

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet albert bako klodian lekocaj michalis zafeiropoulos vrasja e albert bakos albert bako klodian lekocaj michalis zafeiropoulos vrasja e albert bakos

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra