LIVE UPDATES
Aktualitet

Luks dhe drogë/Ky është italiani që strehoi 3 vëllezërit Hoxha të arrestuar dje

2 Dhjetor 2021, 10:56 Nga DOSJA

ITALI – ‘Guardia di Finanza’ e Katanias, në bashkëpunim me atë të Raguzës dhe autoritete të tjera ligjzbatuese italiane, ekzekutuan ditën e djeshme gjatë një superaksioni policor, 16 mandat-arreste të lëshuara nga gjykata në dy rajone (Siçili e Kalabri) e katër provinca (Katania, Raguza, Sirakuza e Reggio Calabria) për persona të përfshirë në mënyrë aktive në trafikun e drogës.

Sipas asaj që raportojnë mediat italiane, katër prej të arrestuarve janë shqiptarë, të tjerët italianë e maltezë, të cilët trafikonin kokainë, hashash e marijuana, të cilat bliheshin në Shqipëri, Puglia e Katania e shiteshin në Sicili, Lombardi e Maltë.

Katër janë shqiptarët e arrestuar: Eriseld, Ledi e Emiljano Hoxhaj dhe Fatjon Cuca, të cilët akuzohen si furnizues me marijuanë që vinte nga Shqipëria dhe ia dorëzonin njërit prej italianëve të arrestuar dhe një maltezi.

Po ditën e djeshme në emisioni “Zona Zero”, gazetari Thimi Samarxhiu në bashkëpunim me gazetën italiane “Meridio News”, kanë siguruar dosjen e plotë mbi këtë trafik të drogës.

Si kryhej transportimi i kokainës dhe marijuanës:

Transportim i kokainës dhe marijuanës bëhej në çdo mënyrë dhe me çdo mjet, përfshirë tubetat e ‘Baci Perugina’ ose kutitë e dhuratave të parfumeve.

Tre vëllezër shqiptarë Eriseld, Emiljano dhe Ledi Hoxhaj, të cilët ndiqeshin nga agjentët, rreth orës 13:00 të datës 8 mars 2018 që kishin mbërritur në Katania një natë më pare, udhëtuan për në provincën e Barit. Bënë vetëm tre minuta ndalesë në Pulja, përpara se të niseshin për në Ispica. Tre shqiptarët i priti Rosario Amico. Ata hyjnë në shtëpinë e këtij të fundit dhe dorëzuan një çantë aq të rëndë, sa duheshin dy persona për ta lëvizur.

Nga ato lëvizje të çuditshme në atë pasdite të 2018-ës, hetuesit bashkuan pjesët e hetimit të La Vallette dhe mbyllën operacionin me 22 persona nën hetim, 15 prej të cilëve përfunduan pas hekurave.

Po kush është njeriu që u hapi dyert e shtëpisë, tre vëllezërve shqiptarë Hoxhaj?

Hetuesit e njohin dosjen e tij kriminale për trafik droge, por dinë edhe se ai është një adhurues i makinave luksoze, të cilat i ndryshon shpesh, si dhe  udhëton shpesh jashtë vendit, veçanërisht në Maltë. Në Ispicë njihet si Saro, i punësuar në sektorin e mirëmbajtjes së Bashkisë, kurse në vitin 2015 tentoi edhe aventurën e tij në politikë duke kandiduar në Këshillin Bashkiak me Partinë Socialiste.

Por ka edhe më shumë. Për hetuesit, ai është njeriu në krye të një grupi ndërkombëtar të trafikantëve të kokainës dhe marijuanës. Ai ka kontakte jo vetëm me tre vëllezërit shqiptarë, por edhe me agjentin e dyshuar të drogës John Spiteri. Në Kalabri, nga ana tjetër, ai lëvizte me mbështetjen themelore të Pietro Sessa, tregtari historik i makinave të Rosolini-t, i cili në vitin 2018 përfundoi në ‘Le Iene’ për të treguar historinë e tij si viktimë e fajdeve.

Droga e importuar nga Ballkani do t’i shërbente tregut vendas, veçanërisht midis provincave të Raguzës dhe Sirakuzës dhe asaj të Lombardisë, falë lidhjeve të supozuara me bashkëqytetarin Roberto Melfi. Në shkresat e hetimit janë rindërtuar lëvizjet, teknikat për fshehjen e drogës, si dhe rrëmbimet. Një Fiat Ducato u bllokua me 50 kilogramë marijuanë në kabinat e pagesës së autostradës San Gregorio, më 19 qershor 2018.

Rreth 11 ditë më vonë, policia malteze, sekuestroi 84 kilogramë hashash. Droga udhëtoi brenda disa mobiljeve të ngarkuara në një furgon që u largua nga Pozzallo. Shoferi, Fabian Catania, në vend që të mohonte se e dinte se çfarë kishte brenda mobiljeve tregon marrësin e ngarkesës. “Duhet të heqim qafe atë, o budallenj. Ai që hapi gojën dhe që drejtoi kamionin”, i tha Amico-s trafikanti i dyshuar maltez John Spiteri.

“Nëse ai vdes – vazhdoi ai – do të jetë vetëm ngaqë spiunoi”. Gjatë kësaj përballjeje, italiani ka zgjeruar dhe kontaktet e tij shqiptare: “Në Shqipëri kanë miliona, vëlla”.

Korrierët

Për të kapërcyer problemin, duhej të gjejë korrierë të besueshëm. Një detyrë delikate. Në një përgjim, zgjidhja e mundshme, sipas rikonstruksionit të prokurorisë, u propozua nga Amico, duke treguar mundësinë që udhëtimi t’u besohej dy grave nga Ispica.

“Kanë një makinë – i tha burri Ledi Hoxhajt – Një mijë euro secili, kanë fëmijë”. Një nga dy gratë është identifikuar nga hetuesit si Lucia Armenia. Emri i saj është vendosur bardh e zi mbi 200 herë në faqet e urdhëresës, falë një roli, sipas rindërtimit të akuzës, të “bashkëpunëtorit të ngushtë dhe dinamik” të Amico.

Armenia merrej me menaxhimin e një biznesi autonom të shpërndarjes së drogës. “Unë jam i interesuar për të” – tha ai, me sa duket duke iu referuar kokainës. Ekzistonte edhe frika e përgjimit, siç nënvizoi gruaja pasi mori disa mesazhe nga një karabiniere: “Ai vjen dhe më thotë: je shumë gjëra… të puth”, tha ajo. “Duke parë dhe duke pasur parasysh që je karabiniere, e di mirë që një grua nuk shqetësohet pasi të thotë se bisedat e tua nuk janë të mirëseardhura”, u përgjigj ai. Por si e mori numrin?

Ajo më tha të kem kujdes se e ka marrë nga regjistrat, ata e bëjnë këtë dreq gjëje. Unë e kam telefonin tim nën kontroll.

Droga nga Shqipëria

Vështirësitë në furnizimin me drogë nga Shqipëria duket edhe në kronikën e ngjarjeve që përmbajnë dokumentet. Nuk ishin vetëm rrëmbimet që rëndonin mbi furnizimet. Më 22 shtator 2018, Amico theksoi presionin e klientëve të tij të supozuar ndaj trafikantëve shqiptarë.

“Nuk mund të pres më, duhet të lëvizim. Kam marrë shumë telefonata”, shpjegoi ai. Dy ditë më parë ishin shqiptarët ata që u përballën me problemet e sigurimit të drogës nga kontaktet në Ballkan.

“Situata me ne është përkeqësuar – lexojmë në një dialog të përgjuar – pasi ata kanë marrë njëzet mijë rrënjë (bimë kanabis). Ata mbjellin njëqind mijë në një vend, njëqind mijë në një vend tjetër”.

“Ata” janë tregtarët me shumicë aktive në Shqipëri, por emrat nuk tregohen.

Marrë nga Meridionews.it

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet aksioni ne itali kokaine dhe marijuane shqiptaret e arrestuar aksioni ne itali kokaine dhe marijuane shqiptaret e arrestuar

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal