LIVE UPDATES

shperthim ne tirane

Aktualitet 7 Nëntor 2021, 23:22

Shpërthim pranë një ‘exchange’ në Yzberish

TIRANË– Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në “Misto Mane” mbëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur pranë një pike shkëmbimi valutor, por ende nuk dihen ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Atentat me tritol vëllait të Armando Gjinit, ish-efektivi i Gardës, pre e hakmarrjes, gjymtohet në trup e fytyrë, shpërthi - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Atentat me tritol vëllait të Armando Gjinit, ish-efektivi i Gardës, pre e hakmarrjes, gjymtohet në trup e fytyrë, shpërthi

15 Shtator 2020, 17:00 Nga DOSJA
Atentat me tritol vëllait të Armando Gjinit, ish-efektivi i

TIRANË– Vëllai i Armando (Tonin) Gjinit, ish-ushtari i Met Kananit që u ekzekutua në Rrëshen, ka rënë pre e një atentati me tritol, që e ka lënë të plagosur rëndë. Preng Gjini, ish-efektiv në Gardën e Republikës, po udhëtonte pranë Urës së Nisharakut me një automjet të llojit “A Class”, ngjyrë gri, kur makina ka shpëthyer. 

Poshtë sediljes së shoferit, ku ndodhej edhe Gjini, ishte vendosur 300 gramë tritol C4, e cila ka shpërthyer me telekomandë. Si pasojë e shpërthimit, 50-vjeçari Gjini ka mbetur i plagosur rëndë dhe aktualisht është dërguar në spitalin e Traumës, ku edhe po i nënshtrohet një operacioni në bark. Deri më tani në mjekët bëjnë me dije se 50-vjeçari ka dëmtime të shumta në trup për shkak të shpërthimit, dhe se po fokusohen që t’i shpëtojnë jetën.

Për mediat nga vendngjarja ka folur shefi i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj. Ai ka pranuar se një nga pistat kryesore është hakmarrja dhe se efektivët po përgatiten për aksion në disa rrethe të vendit, por nuk ka dhënë detaje të tjera. Më tej, Jaupaj është shpehur se bashkë me Gjinin, i plagosur nga shpërthimi ka mbetur një shtetas italian dhe një i mitur, të cilët po kalonin në zonë në momentur kur makina u hodh në ajër. 

Burime të Dosja.al nga grupi hetimor bëjnë me dije se 50-vjeçari e njihte autorin e shpërthimit të sotëm. Mësohet se pak para se të shkonte në “Vasil Shanto”, Gjini ishte në një qendër tregtare tek “Zogu i Zi” duke konsumuar një pije me autorin e atentatit të tij. Pasi janë çuar, autori e ka ndjekur viktimën e tij deri në momentin e shpërthimit, sapo makina hipi mbi urë dhe më pas u largua me urgjencë nga vendngjarja.

Por kush është Preng Gjini?

Preng Gjini, i riu që ra sot pre e atentatit ka shërbyer si efektiv pranë Gardës së Republikës. Ai nuk është një emër i panjohur. Preng Gjini është një person me precedent penalë, pasi është përfshirë në aktivitetet e jashtëligjshme të Gasper Reçit, i cili u ekzekutua në Romë, në muajin prill të vitit 2017. Dosja.al ka mësuar se Preng Gjini, ka qenë pjesë e grupit të Met Kananit, i cili është cilësuar si “baron i madh i drogës” pasi deri para arrestimit në muajin mars të vitit 2018, kontrollonte rrugët kyçe të trafikut të kanabisit, heroinës dhe kokainës përmes Turqisë me destinacion vendet e BE. Gjini është dënuar për trafik droge dhe shfrytëzim prostitucioni në Itali, ku dyshohet se ishte përfshirë në ‘bizneset’ e Gasper Reçit. 

Preng Gjini është edhe vëllai i Armando Gjinit, i cili njihet edhe me emrin Tonin, dhe si ushtari i Met Kananit. Armando Gjini, u ekzekutua përballë kishës në Rrëshen, në muajin gusht të vitit të shkuar.

Atentati i sotëm, dyshohet të ketë lidhje me kalvarin e vrasjeve në Mirditë, që datojnë prej vitit 2016. Para katër vitesh, u ekzekutua ish-drejtori i OSHEE-së Sajmir Jaku. Më pas në hakmarrje të Jakut dyshohet se është kryer edhe atentati i Gasper Reçit, në muajin prill të vitit 2017. Vrasja e vitit 2017 erdhi pasi dyshohej se autori i vrasjes së Sajmir Jakut ishte Kastriot Reçi (biznesmeni që do të ekzekutohej me snajper në janar të këtij viti).

Por seritë nuk janë ndalur këtu. Po në muajin shtator të vitit 2017, vjen një tjetër vrasje. Bëhet fjalë për ekzekutimin e Kreshnik Gjinit, shqiptarit që punonte si kamarier në Belgjikë dhe njihej edhe si Niko K.. Vrasja e Gjinit dyshohet të jetë bërë si hakmarrje për atë të Gasperit. Gjithsesi pala tjetër nuk ka qëndruar e qetë.

Në janar të këtij viti erdhi edhe vrasja e Kastriot Reçit. Kastriot Reçi, pronari i televizionit, “Media Plus-Tv”, u ekzekutua pranë lokalit të tij më snajper. Për vrasjen e tij, grupi hetimor ‘hodhi dytë’ nga familja Gjini, por nuk pati asnjë të arrestuar. Sot, nëntë muaj më vonë, vjen një tjetër atentat që la të plagosur Preng Gjinin. Vetë Rebani Jaupi, konfirmoi përballë mediave, se pista ku po hetohet për atentatin e sotëm është hakmarrja, dhe lidhet pikërisht me kalvarin e ekzekutimeve në Mirditë.

(k.m.f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet armando gjini kastriot reci preng gjini shperthim me tritol tek ura e nisharakut armando gjini kastriot reci preng gjini shperthim me tritol tek ura e nisharakut

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra