LIVE UPDATES

priti patel

Bota 28 Shkurt 2022, 16:41

Anglia: Do të pezullojmë Rusinë nga Interpoli

ANGLI- Britania do të kërkojë të pezullojë Rusinë nga organi ndërkombëtar i policisë Interpol. Reuters shkruan se këtë gjë e ka bërë të ditur Sekretarja e Brend...

Bota 3 Nëntor 2020, 16:34

BRITANI- Pas sulmit  në Vjenë që ndodhi mbrëmjen e djeshme kërcënimet për një sulm terrorist janë rritur edhe në Briatni. Sekretarja e Brendshme Priti Patel, pa...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kampe azilantësh në Shqipëri/ Debat në Londër pas përgënjeshtrimit nga qeveria shqiptare, Priti Patel nën presion - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

Kampe azilantësh në Shqipëri/ Debat në Londër pas përgënjeshtrimit nga qeveria shqiptare, Priti Patel nën presion

4 Tetor 2021, 21:15 Nga DOSJA
Kampe azilantësh në Shqipëri/ Debat në Londër pas

Lajmi i dhënë të dielën nga disa tabloid dhe gazeta britanike ku citohej Ministrja e Brendshme britanike Priti Patel për negociata mes Shqipërisë dhe Britanisë për ata refugjatë nga e gjithë boa që kalojnë kanalin e La Manshit ilegalisht drejt Anglisë, është pasuar me një heshtje totale mediatike dhe zyrtare bë Londër pas mohimit të tij nga zyrtarë të lartë të qeverisë shqiptare.

Top Channel në Londër ka kontaktuar tabloidin The Sun, i cili ka nxjerrë lajmin duke cituar burime qeveritare. Kohëzgjatja e habisë dhe ngazëllimit për një plan si as nën mëngë e Ministres së Brendshme britanike Priti Patel, e cila ndodhet nën presion të madh politik për të luftuar emmigrimin ilegal drejt Britanisë nuk zgjati shumë, pasi ideja e negociatave mes Britanisë dhe Shqipërisë për ngritjen e një qendre në Shqipëri, ku Britania do sillte në Shqipëri të gjithë ata persona nga e gjithë bota që kalojnë ilegalisht kanalin e La Manshit mes Francës dhe Anglisë për tu shqyrtuar kërkesat e t6yre të azilit, u hodh poshtë nga zyrtarët mjë të lartë të qeverisë shqiptare si një lajm absolutisht i pavërtetë.

Deri më tani si The Sun ashtu dhe Home Office nuk ka pasur asnjë reagim pas përgënjeshtrimit shqiptar. Këto ditë konservatorët e Boris Johnson juanë mbledhur në konferencën e tyre vjetore të partisë në Manchester dhe qëllon shpesh në politik në kësi eventesh të ketë lajme sensacionale apo dhe groposje të tyre në rast se ato janë të pakëndshme për qeverinë.

Top Channel kontaktoi tabloidin The Sun për vërtetësinë e këtij lajmi dhe reagimet e shumta nga burimet qeveritare por ende stafi i gazetës nuk ka komentuar më tej, pasi kjo gazetë është vënë nën presion për mënyrën e nxjerrjes së këtij lajmi edhe pse4 ajo citonte burim të lartë të kabinetit kryeministrin Boris Johnson.

Ciladoqoftsë e vërteta e këtij lajmi sensacional, njëra palë gënjen dhe transparenca ndaj publikut është esenciale për të hequr vello e sekretit që mbulon këtë zhvillim, nëse ka qoftë edhe një grimcë vërtetësie ose jo. Topi është sërish në palën britanike të sqarojë nëse ka pasur ose jo negociata sic ka pretenduar ose citohet të ketë thënë.

E vërteta e madhe mbetet se si Londra ashtu edhe Tirana janë nën presion të madh nga publiku ndaj pranisë së të huajve në vendet e tyre respektive. Sipas shtypit vendsas vetëm këtë fundjavë e kaluan ilegalisht nga Franca drejt Anglisë rreth 700 emigrantë.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet kampi i emigranteve ne shqiperi kampi i emigranteve ne shqiperi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN