LIVE UPDATES

diego armando maradona

Bota 27 Nëntor 2020, 14:56

TIRANË– Videoja që po shikoni tregon përshëndetjen e fundit që dha ‘djali i artë’ para se të largohej nga kjo botë. Siç shihet edhe në videon e publ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Bëmat” sportive të legjendës së futbollit botëror, Diego Armando Maradona - Sport
LIVE UPDATES
Sport

“Bëmat” sportive të legjendës së futbollit botëror, Diego Armando Maradona

25 Nëntor 2020, 17:44 Nga DOSJA

ARGJENTINE – Ylli dhe legjenda e futbollit botëror, Diego Armando Maradona, lindi më 30 tetor të vitit 1960 në Villa Fiorito, sot Partido Lomas de Zamora, pranë kryeqytetit të Buenos Airesit në Argjentinë. I njohur edhe si “El pibe de oro” (fëmija i artë), ai mendohet nga shumica e tifozëve edhe si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Në vitin 1986, me skuadrën kombëtare të Argjentinës, me Maradonën kapiten, fitoi Kupën e Botës, ndërsa në vitin 1990 “çelestët” ishin nënkampionë të botës. Në vitin 1989, futbollisti argjentinas Maradona, kaloi në radhët e skuadrës së Napolit, me të cilën shkëlqeu, duke fituar Kupën e UEFA-s dhe në vitet 1987 dhe 1990, u shpall kampion i Italisë.

Më 20 tetor 1976, Diego Armando Maradona bëri debutimin si profesionist me skuadrën Argentinos Juniors, dhjetë ditë para ditëlindjes së tij të gjashtëmbëdhjetë. Ai luajti atje në mes 1976 dhe 1981, para transferimit të tij te Boca Juniors, me të cilën u aktivizua deri më 1982 dhe siguroi medaljen e të pare të kampionit të Argjentinës.

Pas Kupës së Botës më 1982, në qershor Maradona u transferua te Barcelona në Spanjë për një shifër record prej 5 milionë paundsh. Në vitin 1983, sipas trajnerit Çezar Luis Menoti, Barcelona dhe Maradona fitoi “Copa del Rey” (Kupa e Spanjës), duke mposhtur Real Madrid dhe Superkupën e Spanjës, duke mposhtur Atletik Bilbaon.

Në Barcelonë, Maradona u konfliktonte shpesh me drejtorët e ekipit, sidomos presidentin e klubit, Josep Luis Nunjez, që kulmuan me një kërkesë që do të transferohen nga “Camp Nou” në vitin 1984. Maradona u transferua te Napoli në Serie A e Italisë, për një shifër rekord, prej 6.9 milionë paundësh.

Në Napoli, Maradona arriti kulmin e karrierës së tij profesionale. Ai shpejt u bë një yll midis tifozëve të klubit dhe në kohën e tij, skuadra italiane shënoi epokën më të suksesshme në historinë e tij. Udhëhequr nga Maradona, Napoli fitoi titujt e kampionit të Serisë A  më 1986/87 dhe 1989/1990, duke u renditur si nënkampionë dy herë, më 1987/88 dhe 1988/89.

Gjatë periudhës që Maradona u aktivizuar në radhët e Napolit, ai fitoi edhe “Coppa Italia” në vitin 1987 (finalist në “Coppa Italia” në vitin 1989), Kupën UEFA në vitin 1989 dhe Superkupën e Italisë në vitin 1990. Maradona ishte gjithashtu edhe golashenuesi më i mirë në Serie A në sezonin 1987/88.

Maradona u largua nga Napoli në vitin 1992, për t’u bashkuar me ekipin spanjoll të Seviljes (1992-93), ku nuk arriti shkëlqimin e tij të mëparshëm në fushat e futbollit. Në vitin 1993 ai luajti për skuadrën argjentinase Newell’s Old Boys, nga ku në 1995, Maradona u kthye te Boca Juniors për 2 vjet.

Kjo është në mënyrë të përmbledhur, biografia sportive e yllit dhe legjendës së futbollit botëror, argjentinasit Diego Armando Maradona, të cilin shumëkush në mbarë globin, e konsiderojnë si futbollistin më të madh të planetit në gjithë historinë e futbollit botëror.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport diego armando maradona kampion i botes kupa e botes me 1986 legjenda e futbollit boteror napoli sevilja ylli i futbollit boteror diego armando maradona kampion i botes kupa e botes me 1986 legjenda e futbollit boteror napoli sevilja ylli i futbollit boteror

Sondazh

Poll

Sport 25 Nëntor 2020, 10:25

Napoli pa rroga, Federata i jep ultimatum …

ITALI – Sipas “Gazzetta dello Sport” skuadra e Napolit ende nuk ka marrë asnjë page nga ky sezon, as trajneri, as stafi dhe as lojtarët. Kjo është një tjetër ar...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave