LIVE UPDATES

cmim

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

100 euro për të mësuar nëse je i infektuar? Qeveria të vendosë çmim tavan për tamponin, ose të jenë falas - Ekonomi
LIVE UPDATES
Ekonomi

100 euro për të mësuar nëse je i infektuar? Qeveria të vendosë çmim tavan për tamponin, ose të jenë falas

15 Nëntor 2020, 14:12 Nga DOSJA
100 euro për të mësuar nëse je i infektuar? Qeveria të

Më herët vaksina e gripit do të konsiderohej si e përqendruar në një kompani të vetme dhe do të akuzohej nga Autoriteti i Konkurrencës për thyerje të ligjit të Konkurrencës.

Aktualisht Autoriteti po kryen hetim të thelluar në këtë treg. Më herët Autoriteti hetoi tregun e produkteve paramjekësore për çmimin e shtrenjtë si maska e dezinfektantë duke marrë masat përkatëse sipas ligjit.

Por, aktualisht, edhe pse situata me COVID-19 është agravuar në Shqipëri, shumë syresh nuk arrijnë të bëjnë dot tamponin në shtet, e në privat nuk kanë fuqi financiare sepse kushton 12 mijë lekë, çmim i njëjtë në të gjitha klinikat e licencuara për këtë qëllim. Edhe pse mediet e kanë ngritur si shqetësim duke marrë dëshmitë e njerëzve që e kanë hequr mbi kurriz, që shenjon një indicie sipas ligjit për ngritjen e një hetimi paraprak, Autoriteti i Konkurrencës nuk ka ndërmarrë asnjë veprim konkret deri më tani.

Por a ka të drejtë shteti/qeveria që në situata të jashtëzakonshme si kjo e pandemisë që po përjetojmë të vendosë një çmim tavan për produkte me rëndësi si tamponi apo medikamente në lidhje me kurimin e tij?

Eksperti në fushën e ekonomisë, Zef Preçi, thotë se është përgjegjësi e qeverisë dhe rregullatorit të ndërhyjë për çmimin.

“Në analogji me rregullimin financiar të medikamenteve mjekësore te të cilat rregullatori përkatës (qeveria nëpërmjet entit përkatës) lejon një normë të caktuar fitimi dhe brenda kësaj norme ofruesit e këtyre medikamenteve mund të konkurrojnë vetëm duke e ulur fitimin e tyre, duhej rregulluar edhe çmimin stratosferik i testeve të COVID-19. Më konkretisht, në kushtet e situatës kur tregu i Shëndetit nuk funksionon, por gjithçka mbulohet nga xhepat e popullsisë, liberalizimi i ofrimit të këtyre testeve nga operatorët ekonomikë privatë tingëllon si favor korruptiv që mundëson zhvatjen e konsumatorit, kuptohet me ndihmën e qeverisë”– thotë për gazetën “Si” Preçi.

Ai thekson se tamponët janë në duart e disa kompanive oligopolistike. Preçi gjykon se duhet të ketë vullnet qeveria që të vendosë tavan ose ti japë falas tamponët në këtë kohë pandemie, sepse tamponët që janë në grupin e produkteve mjekësore licencsohen nga shteti.

“Thënë këtë ato duhet të kenë standarte, sa të sigurt janë, skadenca dhe çmimi. Edhe sikur të mos kishin çmim tavan dhe të hidheshin në treg me kushtet e tregut, nësë do të ofronin shumë kompani, çmimi do të ishte konkurues i ulët, jo më i lartë se ç’shitet në vendet e tjera. Këtu nuk mbrohet konsumatori. Kemi arritur në një situatë ku mbrojtësi i vetëm i konsumatorit është Ilir Meta me ligjin për metrologjinë”- shprehet eksperti Preçi.

Më herët, doktori epidemiolog, Erion Dasho, do të shprehej se “Çmimi rreth 100 Euro i testit është goxha i lartë. Megjithatë, kompanitë që e ofrojnë në treg duhet të bëjnë transparentë markën e testit”.

Kompanitë private që ofrojnë testin e COVID-19 që janë licencuar më 10 gusht nga Ministria e Shëndetësisë janë Spitali Amerikan dhe Laboratori Itermedica. Të dy kompanitë e licencuara kanë vendosur të njëjtin çmim, 120 mijë lekë, më të lartin në rajon.

Në vendet e rajonit çmimi i tamponit kushton nga 20-70 euro. Në Europë, në Francë, kostoja e tamponit është 27 Euro dhe rimburoshet 100 % nga shteti. Ne Itali, tek laboratoret private, kushton 40 Euro. Në Maqedoni shteti i mbulon të gjitha nevojat për këtë analizë, por kush dëshiron e bën edhe tek privati. Kushton 40-50 Euro dhe përgjigja del për 24 orë.

Në Turqi, medikamentet për mjekimin e virusit janë falas. U dërgohen në shtëpi edhe pacientëve që trajtohen në kushtet e shtëpisë.

Marrë nga Gazeta Si

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale koronavirusi ne shqiperi tamponi i covid koronavirusi ne shqiperi tamponi i covid

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE