LIVE UPDATES

bashkite ne shqiperi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

BE nxit bashkitë në Shqipëri për integrimin, miliona dollarë për projekte - Politike
LIVE UPDATES
Politike

BE nxit bashkitë në Shqipëri për integrimin, miliona dollarë për projekte

15 Tetor 2021, 19:31 Nga DOSJA
BE nxit bashkitë në Shqipëri për integrimin, miliona

TIRANË– Bashkimi Europian njoftoi tre projekte të reja që mbështesin financiarisht në disa milionë dollarë bashkitë në Shqipëri. Projektet “Bashkitë për në Europë”, “BE për bashkitë” dhe “STAR 3” u shpallën në një Konferencë Kombëtare për rolin e qeverive vendore ne procesin e integrimit në Bashkimin Europian, të zhvilluar në Kalanë e Gjriokastrës.

Sipas ambasadorit të BE -së në Shqipëri, Luigi Soreca projektet mbështetesin financiarisht përparimin e reformave të qeverisjes vendore dhe synojnë të çojnë përpara procesin e decentralizimit dhe të demokracisë vendore.

Kryenegociatorit për Zhvillimim e Negociatave për antarësimin e Shqipërisë në BE, ambasadori Zef Mazi, tha se duhet që bashkitë të fusin dimensionin social të integrimit dhe të përmirësojnë cilësinë e administratës.

“Procesi i integrimit kërkon përgatitjen e duhur të administratës sonë, si qëndrore dhe vendore për të pasur jo thjesht një process negociatash për anëtarësim, por për të pasur, që është edhe më e rëndësishmja, cilësi që ne ofrojmë në këto negociata”, tha zoti ambasadori Zef Mazi.

Zv.Ministri i Brendshëm Andi Mahila tha se pushtei vendor ka një rol kyc në udhëtimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

“Sa më shumë që të thellohemi në këtë proces aq më qartë kuptojmë që integrimi real ka të bëjë me standartet që më së pari duhet të zbatohen në pushtetin vendor. Kapitujt e përafrimit të legjislacionit shqiptar me atë të BE-së përkojnë më së shumti me përmbushjen e standarteve që janë përgjegjësi e bashkive”, tha ai.

Ambasadori Soreca u tha gazetarëve se rreth 70% e legjislacionit që duhej përfaruar kishte të bënte me bashkitë dhe rrjedhmisht roli i tyre ishte tejet i rëndësishëm.

“Ndoshta pak vetë e dinë, por një fakt i rëndëishëm është se pothuaj 70% e legjislacionit që Shqipëria do të duhet të arrijë para se të pranohet në Bashkimin Europian duhet të zbatohet nga bashkitë”, tha zoti Soreca.

Shumë prej kryetarëve të bashkive ishin të pranishëm në konferencë ndërsa pjesa tjetër e tyre e ndoqën përmes internetit.

Kryetari i Bashkisë së Kolonjës, Erjon Isai tha se ishte i vetëdijshëm mbi sfidat por nevojitej më shumë mbështetje, sidomos për të rinjtë që punojnë në bashkitë si specialistë pasi i kanë pagat tejet të ulta.

Ndërsa kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës, Flamur Golemi vlerësoi përfshirjen në disa projekte të Bashkimit Europian por nga ana tjetër edhe nevojën e përmirësimit të burimeve njerëzore në bashki.

“Bashkia e Gjirokastrës ka një përvojë të mirë deri tani në zbatimin e projekteve të financuara nga BE me impakt direkt në zhvillimin social dhe ekonomik të qytetit. Por nuk do isha i sinqertë nëse nuk do pranoja që ne kemi mangësi në burimet njerëzore për t`u bërë më konkruent për të përfituar nga këto projekte”, tha ai.

Zyrtarërt europianë kanë parë nga afër disa projekte të financuara nga Bashkimi Europian në Gjirokastër që përfshijnë sidomos përmirësimin e shërbimeve dhe kanë nxitur rolin e të rinjve për t`u bërë pjesë më aktive e proceseve sidomos në fushën e mjedisit, edukimit dhe trashëgimisë kulturore.

Marrë nga Zëri i Amerikës 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike  anamaria bengaj be luigi soreca projektet e be ne shqiperi  anamaria bengaj be luigi soreca projektet e be ne shqiperi

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre