LIVE UPDATES
Ekonomi

Fondet e trashëguara nga viti i kaluar, drafti: Bashkitë 30% për borxhe dhe kredi

Konkretisht pas nenit 60 është shtuar neni 60/1 i cili sanksionon pikërisht mënyrën sesi do të ndahet ky detyrim pagesash.

9 Dhjetor 2022, 07:15 Nga DOSJA
Fondet e trashëguara nga viti i kaluar, drafti: Bashkitë 30% për
Foto Ilustruese

TIRANË- Qeveria ka vendosur të ndryshojë një pikë në ligjin e vetëqeverisjes vendore e cila saktëson se fondet e trashëguara nga viti i kaluar dhe të paangazhuara mund të përdoren nga Bashkitë deri në një masë të caktuar për nevojat e tyre pasi një pjesë tjetër do të shkojë për borxhet. Konkretisht pas nenit 60 është shtuar neni 60/1 i cili sanksionon pikërisht mënyrën sesi do të ndahet ky detyrim pagesash.

“Përdorimi i fondeve të trashëguara nga viti i kaluar”- në pikën 1 të këtij neni propozohet që fondet e trashëguara dhe të pa angazhuara jo më pak se 30 për qind e tyre përdoren për:

a) Shlyerjen e detyrimeve të prapambetura;

b) Pagimin e nënhuave të papaguara në kohë. Në pikën 2 të tij propozohet që procedurat dhe mënyra e përdorimit të fondeve të trashëguara nga viti i kaluar dhe të pa angazhuara, që do të përdoren për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura dhe pagimin e nënhuave të papaguara në kohë, bëhen me udhëzim të ministrit të Financave dhe Ekonomisë”.

Relacioni që shoqëron draftligjin nënvizon se në kushtet kur është vënë fokusi në mirëmenaxhimin e fondeve buxhetore në përgjithësi dhe atyre vendore në veçanti, menaxhimi i vështirësive financiare të njësive të vetëqeverisjes vendore vendoset në një fokus të ri shumë më real nëse përqindja që zë vlera e stokut të detyrimeve të konstatuara dhe të papaguara ndaj palëve të treta që kanë njësitë e vetëqeverisjes vendore, përllogaritet jo më kundrejt shpenzimeve vjetore të miratuara, por kundrejt shpenzimeve vjetore faktike.

“Duke qenë se shpesh herë shpenzimet e planifikuara (të miratuara) jo gjithmonë janë reale, përllogaritja e kësaj përqindjeje do të ishte më reale dhe do të paraqiste gjendjen e vërtetë financiare të njësisë së vetëqeverisjes vendore.

Po ashtu përdorimi i fondeve të trashëguara dhe të pa angazhuara nga viti i kaluar, jo më pak se 30 për qind e tyre të përdoren automatikisht për shlyerjen e detyrimeve të prapambetura dhe pagimin e nënhuave të papaguara në kohë, përcakton një tjetër masë për parandalimin dhe zgjidhjen e vështirësive financiare të njësive të vetëqeverisjes vendore”, thuhet në relacion.

Marrë nga Monitor.al

bashkite ne shqiperi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars