LIVE UPDATES

banoret ne panik

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Doni të përsërisni një Durrës apo Thumanë të dytë?”, pallatit në Kombinat i vihet dhe më pas i hiqet shiriti, ban - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

“Doni të përsërisni një Durrës apo Thumanë të dytë?”, pallatit në Kombinat i vihet dhe më pas i hiqet shiriti, ban

11 Dhjetor 2019, 21:29 Nga DOSJA
“Doni të përsërisni një Durrës apo Thumanë

TIRANË- Kombinati ishte një ndër zonat e prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit. Në këtë zonë pati me dhjetëra pallate dhe banesa private të dëmtuara. 10 pallate u evakuuan, pasi u cilësuan nga autoritetet përkatëse si të pabanueshme. Madje aty ka shkuar vetë kryeministri Edi Rama me kryebashkiakun Veliaj për të qetësuar qytetarët e zonës.

“Nëse na lini me durim dhe me qetësi do të bëhen gjërat më me qetësi. Shkoni tek të afërmit, kush do të shkojë te qendrat sociale të shkojë te qendrat sociale, mos rrini nëpër makina. Janë gjithë këto godina. Specialistët nuk janë të pafundmë”, deklaronte Rama para qytetarëve.

Emisioni “Stop” ka shkuar në atë zonë. Një nga këto pallate të dëmtuara është edhe ai që ndodhet në rrugën “Llambi Bonata”.  Pallati përbëhet nga 3 hyrje dhe banojnë 40 familje. Fillimisht Emergjencat Civile bashkë me njësinë numër 6 vendosën shirita tek këto pallate. Por këto ditë, inxhinieri Sabri Ibrahimi e ka shpallur të banueshëm.

Banorët kanë videon e shiritit të vënë dhe shenjat, pasi ai u hoq. Përgjigja e Kryetarit të Njësisë, Adriatik Merko, ishte se shiritat janë vënë gabimisht.

Banorja 1: Ka ardhur qendra e emergjencave. Kanë thënë që është i banueshëm me akt-ekspertimi që e kanë bërë vetëm me sy të lirë.

Banorja 2: Kemi 9 ditë që jemi larguar nga shtëpia dhe nuk jemi futur.

Banorja 3: U tmerruam. Thashë se burri luajti mendsh. Sa pushoi një çikë zbritëm poshtë. Ca me këpucë, ca pa këpucë, një me çorap, një pa çorap. Unë dua të di këtë që të rrimë apo mos të rrimë? Vjen ai me një çekiç dhe pastaj thotë futu ti. Ma jep garant që të futem brenda. Njëherë vendoset shiriti, njëherë nuk vendoset. Hipa lart, mora diçka, kur zbrita nuk ishte i banueshëm.

Banorja 1: Pasi është bërë akti-ekspertimit është siguruar me anë të një fotoje, ku inxhinieri ka konstatuar që ka dëmtime të suvave, bashkimeve, çarje. Por konkluzioni e ka nxjerrë të banueshëm. Inxhinieri Sabri Ibrahimi.

Banorja 4: Po atë ditë që e ka nxjerrë të banueshëm akti i konstatimit personalisht e kam marrë drejtuesin e Njësisë Administrative zotin Adriatik Merko. I kam dërguar foto.

Gazetarja: Cila ka qenë përgjigja e kryetarit?

Banorja 4: E kanë vendosur gabimisht. Më falni si mund të talleni me njerëzit. Jemi 40 familje apo doni të përsërisni një Durrës apo Thumanë të dytë? Ne duam një siguri, të futemi, mos të futemi.

Në katin e parë të një prej hyrjeve të pallatit dëmet fillojnë tek dera, më pas vazhdojnë me plasaritje muresh e deri te kuzhina ku kanë dalë hekurat.

“Sikur edhe njëherë të bjerë një tërmet i vogël, unë besoj se kjo shtëpi bie fare”, u shpreh një banore.

Në apartamentet e tjera dëmtimet janë kudo.

“Kërkojmë siguri me aparatura sepse me një çekiç nuk e kemi të sigurtë mendjen. Mosdarkordimi njëherë i pabanueshëm, njëherë i banueshëm kjo na ka hedhur dyshime. Flitet për jetë njerëzit që të mos ndodhin tragjedi të tjera si kanë ndodhur në Thumanë apo në Durrës”, tha një banore tjetër.

Tek Njësia Administrative, kryetari Adriatik Merko shprehet se nëse banorët nuk janë dakord me akt-verifikimin e parë, mund të kërkojnë rivlerësim dhe kjo kërkesë i paraqitet Emergjencave Civile dhe Institutit Ndërtimor.

“Nëse nuk janë të kënaqur me atë akt verifikimi të bëjnë një rikërkesë dhe ne i drejtohemi Emergjencave Civile dhe Institutit të Ndërtimit që të na sjellin një grup të ri për të ballafaquar këtë gjë”, tha ai.

Zëdhënësi i Bashkisë së Tiranës, Renato Kalemi, thotë, se Instituti Ndërtimor është institucioni më kompetent për këtë gjë, por për merak banorët mund të kërkojnë një rivlerësim të pallatit.

Zëdhënësi Renato Kalemi: Inspektimi i parë është bërë inspektim paraprak. I dyti është bërë nga “Instituti Ndërtimor”, i cili në fakt është instituti, që vlerëson tamam, nëse është apo s’është i banueshëm një godinë. Në qoftë se ata e kanë nxjerrë të banueshëm, do të thotë, që ato vendosin fjalën e fundit. Bashkia nuk ka çfarë të thotë në këtë pikë, sepse e vendosin ata. Por banorët, në qoftë se ndihen të pasigurtë dhe kanë nevojë për një rivlerësim, mund ta kërkojnë sërish një rivlerësim nga Instituti, që të vijë ta bëjë edhe njëherë rivlerësimin për merak.

Menjëherë pas kësaj deklarate banorët vendosën të çojnë kërkesën për një tjetër rivlerësim.

“E ndjekim këtë procedurë, kërkojmë rivlerësim për të parë dhe themelet e pallatit. I duam me aparatura. Ne këtë kërkojmë: siguri maksimale sepse mos të rrezikojmë. Direkt pas këtij informacioni do bëjmë kërkesën për rivlerësimin e pallatit”, tha një prej banoreve.

(Marrë nga TV Klan.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet pallati ne kombinat termet 26 nentor 2019 tragjedia e 26 nentorit 2019 pallati ne kombinat termet 26 nentor 2019 tragjedia e 26 nentorit 2019

Sondazh

Poll
Aktualitet 11 Dhjetor 2019, 15:30

TIRANË- Shkrimtari Visar Zhiti i dërgon një letër publike shkrimtarit Agron Tufa ku ndan me të zhgënjimin për largimin e Tufës nga Shqipëria. Në një shkrim...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre