LIVE UPDATES
Aktualitet

Sqarimi/ Pse arrestimet e protestuesve janë të paligjshme, përkufizohen si rrëmbime personi

11 Mars 2022, 15:23 Nga DOSJA
Sqarimi/ Pse arrestimet e protestuesve janë të paligjshme,

TIRANË– Akuza për bllokim rrugësh që po monton policia kundër protestuesve është e jashtëligjshme. Në një arsyetim ligjor, avokati Altin Goxhaj arsyeton se pengimi i mjeteve të transportit nuk ka të bëjë aspak me tubimin e protestës ashtu siç nuk ka të bëjë aspak me faktin që të prishet makina në mes të rrugës dhe as me momentin kur ndodh një aksident. Gjykata Kushtetuese në Maj 2021 e shpalli të paligjshëm penalizimin e tubimit paqësor i cili as ka kusht më njoftimin paraprak të policisë. Pra e drejta e tubimit duke qenë e drejtë kushtetuese dhe e ligjshme në çdo aspekt penal, duke qëllimi i protestuesve e bën nuk pretendimin e policisë për shkeljen e Nenit 293. Goxhaj shton se e drejta për tu grumbulluar, zhvilluar një tubim proteste para Kryeministrisë apo në një kryqëzim apo rrugë pa qenë nevoja për njoftimin paraprak të policisë garantohet nga Kushtetuta dhe Gjykata Kushtetuese.

Arsyetim ligjor nga Avokati Altin Goxhaj (Altin Goxhaj)

Akuza për bllokim rrugësh që po monton policia kundër protestuesve është e jashtëligjshme. Pengimi i mjeteve të transportit nuk ka të bëjë aspak me tubimin e protestës ashtu siç nuk ka të bëjë aspak me faktin që të prishet makina në mes të rrugës dhe as me momentin kur ndodh një aksident. Sipas kuptimit të nenit që bënë me qëllim socialistët në 2019 bllokimi i mjeteve të transportit ka kusht anën subjektive të veprës penale që është thjesht pengimi por këto 2 ditë pengimi i mjeteve të transportit është qëllim dhe jo pasojë e një qëllimi tjetër të ligjshëm që është tubimi paqësor. Sa herë ka marshim apo tubim ka dhe bllokim rruge pra i bie që sa herë protestohet të kemi vepër penale. Por Gjykata Kushtetuese në Maj 2021 e shpalli të paligjshëm penalizimin e tubimit paqësor i cili as ka kusht më njoftimin paraprak të policisë. Pra e drejta e tubimit duke qenë e drejtë kushtetuese dhe e ligjshme në çdo aspekt penal, duke qëllimi i protestuesve e bën nuk pretendimin e policisë për shkeljen e Nenit 293

“Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit” (Shtuar me ligjin nr. 44/2019, datë 18.7.2019) “Vënia e pengesave ose ndalimi, me çdo mjet e mënyrë, i qarkullimit të mjeteve të transportit automobilistik, hekurudhor, ujor e ajror, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.” Sepse Kushtetuta përcakton qartë në Nenin 47:

“1. Liria e tubimeve paqësore dhe pa armë, si dhe e pjesëmarrjes në to është e garantuar.

Pra e drejta për tu grumbulluar, zhvilluar një tubim proteste para Kryeministrisë apo në një kryqëzim apo rrugë pa qenë nevoja për njoftimin paraprak të policisë garantohet nga Kushtetuta dhe Gjykata Kushtetuese. Ky është arsyetimi ligjor që i shpall të paligjshme të gjitha arrestimet dhe akuzat e rrëmbimeve policore të qytetarëve! P.s. Gjykata Kushtetuese ka arsyetuar në Maj 2021 se Gjykata Strasburgut ka përcaktuar qartë që zhvillimi i një tubimi në rrugë apo kryqëzim është i mbrojtur si e drejtë tubimi për aq kohë sa qëllimi është realizimi i një tubimi paqësor dhe jo thjesht pengimi i mjeteve të transportit për një kohë relativisht të gjatë.

LAJMI KRYESOR: Rritja e çmimeve! PROTESTAT masive në qytetet e Shqipërisë, qytetarët organizohen

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet altin goxhaj kriza ekonomike prej luftes altin goxhaj kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim