LIVE UPDATES
Aktualitet

3 DITË! Shqipëria në revoltë për çmimet, dhunë e arrestime, nesër marshim (Zhvillimet)

11 Mars 2022, 10:05 Nga DOSJA
3 DITË! Shqipëria në revoltë për çmimet,

TIRANË– Kriza dhe rritja e çmimeve kanë ngritur qytetarët në këmbë edhe sot kundër qeverisë së kryeministrit Edi Rama. Për të tretën ditë, që në orët e para të mëngjesit, qytetarët kanë nisur protestat anembanë vendit. Fillimisht, mëngjesin e sotëm në Lushnje, fermerët bllokuan rrugën e njohur si ‘Shesh pushimi i Shoferëve’ mirëpo nuk zgjati shumë pasi ndërhyri Policia. Më pas, protestat nisën edhe në Korçë. Studentët e universitetit ‘Fan Noli’ marshuan në shenjë revolte kundër rritjes së karburantit dhe produkteve të shportës ushqimore. Ata lanë mësimin për t’iu bashkuar thirrjeve të qytetatëve për protestë, ndërsa tubimit të nisur prej tyre iu bashkuan dhe qytetarë të tjerë, e deputetët Edmond Spaho dhe Sotira Koti. Në Fier, po ashtu u zhvilluan protesta. Në orët e para të mëngjesit 70 drejtues të furgonëve që transportojnë nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme në Fier protestuan para bashkisë. Edhe në Bulqizë qytetarët dolën sot në rrugë me mjetet e tyre duke kundërshtuar rritjen e çmimit të naftës.

Në Tiranë nisi gjithçka në mesditë me marshimin nga studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës. Ata u nisën nga Instituti me këmbë drejt sheshit “Skënderbej” dhe bashkë me pjesën tjetër të qytetarëve nisën revoltën në orën 17:00. Fillimisht ata u grumbulluan përpara Kryeministrisë, ku një nga një, aktivistë të shumtë morën fjalën dhe u bënë thirrje shqiptarëve të jenë të bashkuar për të nisur nesër marshimin kombëtar në orën 11:00. Mes tyre ishte edhe aktori i humori Florjan Binaj. Si dy ditët e mëparshme, as sot nuk mungoi dhuna, terrori i efektivëve apo edhe shoqërimet me forcë. Madje në Durrës u filmuan edhe efektivë policie civilë që terrorizonin protestuesit me armët e shërbimit. Episode dhune u regjistruan në shumë qytete, në Berat një protestues u tërhoq zvarrë, në Lezhë një i ri u fut me forcë në makinë sepse po kundërshtonte shoqërimin e të motrës, në Durrës e Tiranë pati përplasje gjithashtu. Deri më tani, numërohen të paktën 300 të shoqëruar, ndërsa 15 janë shpallur në kërkim. Në Berat shoqërimet u bënë me mjetet luksoze ‘Range Rover’ që Policia e Shtetit i mori dhuratë nga Bashkimi Evropian për ‘të fortët’ e Operacionit Forca e Ligjit. Sikur kriza ekonomike të mos ekzistonte kurrë, qytetarët u hipën në fuoristradën që pagën e tyre të 30 ditëve e shpenzon brenda pak orëve. Kulmi i protestës ishte në orën 19:00 ku çdo aks rrugor në Tiranë ishte bllokuar dhe qytetarët synuan Zogun e Zi. Aty ndërhynë qindar efektivë për t’i zmbrapsur dhe situata u normalizua më pas. Protestuesit u zhvendosën në trotuare, ndërsa mjetet kalonin lirshëm.

Nafta kapi rekordin mbrëmjen e djeshme ku u regjistrua çmimi rekord prej 290 lekë për litër. Protestat e qytetarëve kanë detyruar shitësit e naftës të bëjnë një reflektim në çmim, ku sot ka nisur rënia. Çmimi për litër sot është 223 lekë të reja. Vetë Kryeministri Edi Rama, qytetarët e revoltuar nuk i konsideron popull. Në një postim në Tëitter nga Antalia, Turqi ku dhe ndodhet sot, Rama shkruan se protestuesit që kanë mbushur çdo shesh në Shqipëri nuk janë popull, janë hijet e ‘nongratas’ referuar Berishës. Sipas tij, këto protesta janë një përpjekje e ulët për të manipuluar njerëzit, por ndjekësit nuk e kursyen duke e quajtur edhe psikopat. Në komente, shqiptarët iu kundërvunë Ramës teksa shkruanin se jeta është bërë e pamunfur për ta me këto çmime. Thirrje ka pasur edhe nga ana e Presidentit Ilir Meta. Përmes një reagimi zyrtar, Meta dënoi dhunën ndaj protestuesve dhe i bëri thirrje qeverisë t’i dëgjojë. Nesër është paralajmëruar një marshim kombëtar që nis në orën 11:00. E për këtë, kryeministri Rama ka marrë masa, pasi ka fortifikuar Kryeministrinë me dyer metalike.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Resuli fton tifozët: Na u bashkoni nesër në marshimin kombëtar

Efektivët tërheqin zvarrë të riun: Policia jo, të lutëm nuk bëra asgjë

“Është motra ime, s’e prek kush me dorë”, momenti kur arrestohet i riu në Lezhë

Skandal/ Policia arreston dhunshëm qytetarin, efektivi: Avash se ka gazetarë

VD- Qytetarja ‘lumë’ mallkimesh ndaj Ramës e Bashës: Ju vraftë Zoti, kam 4 fëmijë pa bukë

Protesta kombëtare nesër, blindohen dyert e kryeministrisë me hekura

Stabilizohet situata në Tiranë, lejohen kalimi i lirshëm i makinave

Protesta, reagon Meta: Policia të tërhiqet nga dhuna ndaj qytetarëve

Protestuesit shkojnë para komisariateve: Lironi shokët tanë

Zogu i Zi i bllokuar, policia bën thirrje: Shpërndahuni se do ndërhyjmë

Gardh sigurie! Qindra efektivë nisin shtyrjen e protestuesve paqësorë

FOTOJA- Ç’pritet të ndodhë? FNSH zbret në terren, futen mes protestuesve

Policia krijon kordon në rrethrrotullimin e Zogut të Zi, vajzat me pankarta ulen në rrugë

VIDEO- Qytetari tërhiqet zvarrë, efektivët e kapin nga këmbët e duart dhe e fusin në furgon

Policia u zë pritë protestuesve, mbi 100 efektivë në rrethrrotullimin e Zogut të Zi

FOTO-LAJM/ Protesta për rritjen e çmimeve, qytetari i hedh krahun efektivit

Protestuesi: Delet janë bërë deshër Edvin Rama

Paralizohet Tirana! Bllokohet Rruga e Durrësit, synohet Zogu i Zi

Zhvendoset protesta nga kryeministria, bllokohet Rruga e Durrësit

VD- Kulmi i krizës ekonomike! Shefi i Beratit nxjerr “Range”-in luksoz për protestuesit

Protestuest para bashkisë Tiranë: O Erjon o hajdut!

VIDEO/ Përshkallëzon protesta, ndizet zjarri tek Kryeministria

FOTO/ Protesta në Durrës, qytetarët bllokojnë hyrjen e Portit të qytetit

Shqipëria në këmbë! Rama fajëson Berishën nga Antalia: S’është popull, po hija e non-gratas

VD-Mbarojnë furgonët! Drejtori i Policisë huazon ‘Range’-in për shoqërimin e protestuesve

VD-Agravohet protesta në Berat, policia përplaset me qytetarët, nisin arrestimet

300 të shoqëruar! Mbushen komisariatet, 15 shpallen në kërkim, numri pritet të shtohet

Të arrestuarit e protestës, policia i transferon në paraburgmin e Elbasanit

VIDEO- Civilët terrorizojnë qytetarët, dalin me armë para protestuesve

Rritja e çmimeve, banori i 5 Majit: Hajdeni shihni Ukrainën 3 km nga këtu

‘Shqiponjat’ u sulen qytetarëve me pranga në duar, vajza: Please, mos më arrestoni!

Kreu i sindikatës së taksistëve:Edi Rama liro të arrestuarit, kanë dalë për të mirën e tyre

Merin Mema u bashkohet protestuesve: Zemra e Shqipërisë janë shqiptarët e thjeshtë!

VD-Momenti kur qytetarët çajnë kordonin e policisë, marshojnë në autostradë!

FOTOLAJM/ Vogëlushja me biçikletë në protestë: Babi vrapo, nafta është çmendur

ME VIDEO- Dhunë në Lezhë! Qytetari futet në furgon, i kthehet efektivit: Mos prek me dorë

VIDEO! Civilët shtrijnë në tokë qytetarët, njërit i heqin atletet, vajza: E tmerrshme

VIDEO- Qytetari me ‘Audi’ luksoz tenton të shtypë protestuesit, policia ‘mbyll sytë’

VIDEO- Me flamurin kuqezi në duar, beratasit marshojnë: Duam të vdesim në atdhen tonë

Rritja e çmimeve, protestuesit bllokojnë Rrugën e Arbrit në Lezhë

Florian Binaj-Ramës: Kur sheh gjithë këta njerëz në shesh, nga cila anë do flesh

FOTO- Me telefon në vesh, Dashnor Sula u bashkohet protestuesve

Aktivisti: Hallin e kemi të përbashkët, ejani nesër në 11:00 për marshim kombëtar

Rritja e çmimeve, protesta në Durrës, bllokohet stacioni i trenit

Studenti: Do bojkotojmë mësimin çdo ditë, derisa të largohet Rama

“Poshtë Qeveria e oligarkëve”, qytetarët shpalosin pankartën gjigante poshtë Kryeministrisë

VD-Rritja e çmimeve, protestuesit bllokojnë aksin Lezhë-Shkodër

FOTO- Dita e tretë! Qytetarët grumbullohen para Kryeministrisë, protestë për çmimet

Protesta në Tiranë! Thirrjet: Fikni makinat, bashkohuni me ne! Taksoni oligarkët

Ilir Vrenozi poezi Ramës:Qeveri shkë**,jeni hajdutë! Barkun na e thatë,na ngordhët për bukë

TENSIONE të tjera në Korçë! Qytetarët bllokuan rrugën, ndërhyn policia

Studentët përballë Ministrisë së Arsimit, thirrjet: Na kanë vënë lakun në fyt

Policia rrethon Edmond Spahon,e marrin ta dërgojnë në Komisariat,deputeti:Mos prek me dorë!

REVOLTOHET qytetari me policinë në Tiranë: Pse po më prek me dorë? Jam kriminel?

Studentët i drejtohen efektivëve: A ju del rroga për të ngrënë bukë?

Formohet kordoni! Policia ndalon kalimin e studentëve të UBT-së te rruga e Durrësit

Marshimi nga Kamza! Studentët e UBT arrijnë te ‘Bulevardi Zogi I’

Spaho dhe Koti protestë në Korçë! Thirrja për efektivët: Hiqni kapelet, bashkohuni me ne

PROTESTA- Tjetër përplasje në Korçë, qytetarët përplasen me efektivët, nuk lëviz kordoni

TENSIONE në Korçë, përplasje fizike mes qytetarëve dhe policisë

Protestat e qytetarëve! Policia merr masa, “blindon” Korçën, në gatishmëri edhe FNSH

Në këmbë drejt Tiranës! Protesta e studentëve të UBT, ndërhyjnë forcat ‘Shqiponja’

PROTESTA/ Bllokohet qarkullimi te ‘Kthesa e Kamzës’, studentët ulen këmbëkryq në rrugë

MARSHIMI! Nga Kamza drejt Bashkisë së Tiranës, studentët: Fikin makinat

Arrestimet! Lapaj: Kemi ngritur një grup avokatësh në dispozicion të qytetarëve

PROTESTA/ Studentët e Bujqësorit bllokojnë rrugën te ‘Rrethrrotullimi i Kamzës’

Rritja e çmimeve! Ndjekin shembullin e Korçës, studentët e Bujqësorit bojkotojnë mësimin

Rritja e çmimeve! Qytetarët në Bulqizë dalin në protestë, lënë makinat në mes të rrugës

PROTESTAT! Nisin arrestimet, 23 në pranga në Tiranë, 5 në Mirditë, 50 të hetuar në Durrës

VD-Protesta në Korçë! Studentët lënë mësimin, marshojnë në qytet: Është e papranueshme

VD-Rritja e çmimeve!Studentët në Korçë bojkotojnë mësimin: Ju rrisni çmimet, ne rezistencën

Rritja e çmimeve! Fermerët e Lushnjes, Fierit & Divjakës protestojnë, përplasen me policinë

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet proteste kunder rritjes se cmimeve proteste kunder rritjes se cmimeve

Sondazh

Poll

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet