LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Lens i befason britanikët, Arsenalit të Artetës nuk i ndezin “Topat” në Francë...

Në disavantazh 1-0 nga Arsenali, Lens arriti t’i përmbysë “Topçinjtë” duke fituar 2-1. Falë Thomasson dhe Wahi, nënkampionët francezë kalojnë në krye të grupit “B” në Champions League.

4 Tetor 2023, 08:30 Nga DOSJA
VIDEO/ Lens i befason britanikët, Arsenalit të Artetës nuk i

FRANCE - Ishte çmenduri për të parë, fantastike për t'u dëgjuar dhe ishte edhe më e çmendur nga minuta e 69-të. Pas kthimin e saj të madh në Champions League, 21 vjet më vonë, Lens ka mposhtur 2-1 Arsenalin në stadiumin “Bollaert-Delelis”, duke ëndërruar për bëma më të mëdha në krye të grupit “B”.

Kush do ta kishte besuar këtë skenar pas pesëmbëdhjetë minutash? Arsenali sapo kishte hapur rezultatin përmes Gabriel Jesus (14’), duke i dhënë një goditje fillimit të mirë të francezëve, si dhe moralit të mbështetësve të tyre. 

Por ekipi i Franck Haise u kthye në betejë, i ndihmuar nga Brice Samba. Përcaktues, kapiteni i “Sang et Or” ishte vendimtar kundër Havertz, kur rezultati ishte 0-1 (20’), pastaj shkëlqyeshëm përballë Trossard (49’) dhe Tomiyasu (66’). Sakaq, Lens kishte barazuar në 1-1 nga një mrekulli e Thomasson (25’), duke ngritur nivelin, përpara se të arrinte të pamundurën.

Duke kërcënuar sërish me Abdul Samed, gjuajtja e të cilit dështoi në rrjetën anësore (64’), Lens e përmbysi Arsenalin me Wahi, i cili mori një krosim të përsosur nga Frankowski (69’). Kishte edhe më shumë se njëzet minuta për të përfunduar, Lens ishte afër thyerjes pak para kohës së shtuar, por Gradit bëri një pritje të mrekullueshme (90’). 

Katër minuta më vonë, të gjithë dashamirët e Lens-it dhe futbollit francez mund të bërtisnin me kënaqësi: Lens sapo kishte rrëzuar Arsenalin, deri atëherë i pamposhtur këtë sezon, dhe në të njëjtën kohë zuri vendin e parë në Grupin “B”.

I pasigurt, pasi u godit të shtunën, gjatë fitores së madhe të arritur në Bournemouth (4-0), Bukayo Saka u shfaq në formacionin startues të Arsenalit. Por Mikel Arteta padyshim do të pendohet për vendimin e tij. Sepse nëse anësori ishte vendimtar në këtë takim, duke nisur me saktësi të madhe Gabriel Jesus në portën e “Topçinjve”, ai nuk mundi të kalonte më shumë se gjysmë ore në lojë.

Në tokë, anglezi ndërkombëtar preku pjesën e pasme të kofshës së tij të majtë, përpara se të kërkonte të zëvendësohej nga Fabio Vieira (34’). Lajm shumë i keq për “Topçinjtë”, përballja e radhës është me Manchester Cityt të dielën në ndeshjen e Premierligës.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM