LIVE UPDATES
Aktualitet

Butrinti në Kuvend, Rama sulmon PD: Kope, bëhet siç themi ne! Opozita kërkon ndëshkim

28 Prill 2022, 05:51 Nga DOSJA
Butrinti në Kuvend, Rama sulmon PD: Kope, bëhet siç themi ne!

TIRANË– Debati për Butrintin është transferuar në Kuvendin e Shqipërisë sot dhe ka sjellë përplasje të forta mes deputetëve të Opozitës Ina Zhupa, Edmond Spaho e Enkelejd Alibeaj dhe kryeministrit Edi Rama e ministres Elva Margariti. Fillimisht Zhupa ka kërkuar interpelancë me ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçin. Zhupa kërkon që Çuçi të japë informacione dhe shpjegime ne seancë lidhur me arsyet e përjashtimit nga Komisioni Kombëtar për Azilin dhe Refugjatët të anëtarit përfaqesues të shoqërise civile, e në rastin konkret të përfaqësuesit te Komitetit Shqiptar të Helsinkit. Sipas deputetes në ligj është e përcaktuar përbërja e tij prej 7 anëtarësh, nder të cilët 5 përfaqësues te Ministrive, një përfaqësues i SHISH dhe një perfaqesues i shoqërisë civile, i cili në rastin konkret vinte nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit. Mirëpo ajo thotë se përfaqësuesi i Komitetit Shqiptar të Helsinkit, është hequr nga përbërja e Komisionit, duke lënë vetëm 4 përfaqesuesit e Ministrive dhe një perfaqësues të SHISH. Ministri Çuçi tha se kanë dorëzuar shkresën zyrtarisht, por kanë mbetur pa përgjigje për tre muaj dhe për rrjedhojë Komisioni u ngrit me pesë anëtarë.

Më pas, debati u fokusua tek Butrinti. Sipas Zhupës, Butrinti do të jepet me koncesnsion me procedura sekrete dhe do të përdoret si biznes nga qeveria për të gjeneruar të ardhura. Sipas Zhupës, Butrinti është kthyer në një minierë ari për qeverinë dhe se pjesë e bordit do të jetë dhe një person i njohur për interesat që ka për të marrë qytetin antik që në vitin 1993. Margariti iu përgjigj duke thënë se Zhupa në fakt nuk e kishte vizituar kurrë Butrintin, ndërsa demokratja e ftoi t’i vëzhgonte profilin në Instagram. Më pas fjalën e mori kryeministri Edi Rama që lëshoi një ‘lum’ me ofendime ndaj Opozitës. Rama i konsideroi anëtarët e PD-së ‘një tufë me budallenj’. Kreu i Qeverisë tha se budalllallëkun ata e trashëgojnë brez pas brezi dhe ia ngjisin njëri-tjetrit. Sipas Ramës, nuk ka rëndësi nëse janë apo jo të ndarë si parti, pasi mendimet i kanë të njëjta. tha se Partia Demokratike nuk mund të flasë për Butrintin pasi në kohën që ka qeverisur vetë ka njohur edhe pronësine subjekteve fizike brenda tij.

Nga foltorja e Kuvendit, Rama tha se madje PD-ja kishte deklaruar se kishin gjetur paardhësin e njerëzve që e kishin ndërtuar Butrintin e i kishin dhënë të drejtë. Por, nuk mohoi që në Butrint do të ngriheshin biznese, madje shtoi se nuk ka asnjë mëkat të hapësh gjëra që do të jenë fitimprurëse për vetë Butrintin. Ramës iu përgjigj deputeti Edmond Spaho që e konsideroi kryeministrin njeri të ‘rrjedhur’ e me ‘kartel’. Por, kreut të qeverisë nuk i bëri përshtypje. Ai madje tha se këto i ka dëgjuar që nga koha e ish-kryeministrot Sali Berisha e nuk habitej nga akuzat në fjalë. Kreu i qeverisë rikujtoi kalanë e Lezhës dhe Teatrin Kombëtar për të cilat tha se PD-ja i ktheu në disko, ambiente ku bëheshin shiringa droge e bingo. Me Butrintin tha se do të bëhet siç do të vendosë PS-ja!

Pas ofendimeve, demorkatët Tritan Shehu e Enkelejd Alibeaj kërkuan që t’i tërhiqej vëmendja Ramës e të ndërpritej seanca. Ndërkohë që debatet kanë vijuar me pas me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhin dhe ministret Elisa Spiropali dhe Bora Muzhaqi, ndërsa nuk kanë munguar as thumbat mes Enkelejd Alibeajt dhe ministrit Ulsi Manja lidhur me të persektuarit e Komunizimit. Ndërsa në fund, pas 10 orësh, zhvillime plenare, u miratuan dhe disa projektligje, mes tyre dhe huaja për rehabilitimin e Fierzës. 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Kuvendi kalon me 79 vota pro kredinë 40 mln euro për rehabilitimin e Fierzës (VENDIMET)

“S’kishte fasho, ferr!”/Manastirliu reagon pas letrës së holandezit, DEBAT me Shehun

“Do ju heq rrogën”/ Lodhja? Socialistët thyejnë “urdhrin” e Ramës, as 20 deputetë në Kuvend

I ngatërroi mbiemrin, Balla i del në mbrojte Muzhaqit: Monikë, ata kanë luftuar për vendin

Komunizimi/DEBAT në Kuvend,Alibeaj ‘ngacmon’ Manjën: Ke qëndrim për Havzi Nelën? Ke këllqe?

Me ngjyra të çelta, ‘parada e deputeteve’ në Kuvend, Kryemadhi e Duma sjellin pranverën

Kryemadhi: Vëmendja më e madhe duhet të jetë te inceneratorët

Sherr me Muzhaqin e Spiropalin në Kuvend, Kryemadhi: Vajzat po bëhen eskorta për kriminelët

Balluku: Diferencimin na e kërkuan qytetarët, mbi 700 kilovat i kalon nevojat familjare

‘Tre petët e lakrorit’/ Kriza energjitike, Bushati: Raporti i ERE e tregon keqmenaxhimin

Ahmetaj: Në 2008 qeveria s’mori asnjë masë për krizën, ne gjetëm zgjidhje me paketën

Rama prezanton trashëgiminë e Nolit&Konicës: Kope, budallenj, dele, kopje të një të vdekuri

Patronazhistët/ Balla-opozitës: Ata janë aty, presin vitin e ardhshëm që t’ju mundim prapë

I hoqi mikrofonin ministres, Zhupa: Ishte kundër rregullores, falë Zotit ruajta etikën

Duma: Tregova kulturë kur Rama përdori foton time personale, s’besoj se në PS ka kope

VD-Projekti i Butrintit/ Zhupa: Mos u habisni kur të jepet edhe Shqipëria me koncesion

VD-Zhupa: Butrinti jepet me koncension, do bëhen bare e restorante, s’e mohon as Rama

VD-Shehu: Kërkoj ndërprerjen e seancës, të merren masa ndaj Ramës

VD-Rama-PD: Kthyet kalanë në vend për shiringa droge, latë bingo, bingo e veç bingo

VD-Fjalët e Ramës! Alibeaj: Ndiej keqardhje për gjendjen e tij mendore, të merren masa

VD-Spaho-Ramës: Ke rrjedhur, BERZH refuzoi fondacionin, s’la gur pa lëvizur për Butrintin

VD-Rama i kërkon leje! Nikolla: Jo nuk flet dot

VD-Ndërtimet në Butrint/ Rama: Patjetër që do ketë aktivitete fitimprurëse, nuk është mëkat

Rama i prerë: Se ç’do të bëhet me Butrintin, e dimë ne që e shpëtuam prej jush

Spaho përmend ‘kartelën’ në Kuvend, Rama: E kam dëgjuar që nga koha e të vdekurit

‘Të mbaroi koha’/ Bardhi ‘detajist’ ndaj Ramës, Nikolla i tërheq vëmendje: E di unë këtë

Rama-PD: Budallallëkun e keni në familje, e trashëgoni e ia ngjisni njëri-tjetrit

Butrinti/ ‘Shyqyr që shkove një herë’, Zhupa-ministres: Më shiko Instagramin kur isha

Akuzat e Zhupës, Margariti: Keqardhje për ty, je një regjizore e humbur, s’kupton asgjë

Butrinti/ Zhupa: Minierë ari, dua të di kush është bordi? Një nga anëtarët është…

INTERPELANCA/ Largimi i anëtarit nga Komiteti, Çuçi-Zhupës: Ai u përfshi, s’morëm përgjigje

(a.b;f.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

kryesore politike kuvendi i shqiperise seanca plenare 28 prill 2022 kuvendi i shqiperise seanca plenare 28 prill 2022

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE