LIVE UPDATES
Politike

‘Zgjedhorja’, PD braktis mbledhjen, debate të forta Fino-Gjoni-Hajdari/ Bochardt: S’qeverisim ne por ju

25 Shtator 2019, 06:16 Nga DOSJA
‘Zgjedhorja’, PD braktis mbledhjen, debate të forta

TIRANËPër herë të parë pas gati 1 viti, opozita merr pjesë në një aktivitet politik ku ndodhet edhe Partia Socialiste. Që prej orës 09:00 nisi mbledhja në tryezën e ngritur nga OSBE për Reformën Zgjedhore.

Opozita u përfaqësua nga Ivi Kaso, Oerd Bylykbashi, dhe dy përfaqësuesit e PR dhe LSI.  Në mbledhje opozita kërkoi një strukturë të posaçme për Reformën Zgjedhore.

Ajo propozoi që procesi të drejtohet nga një strukturë e përbërë nga përfaqësues të organizmave ndërkombëtarë (OSBE/ODIHR, BE, SHBA, etj.), një përfaqësues i Parlamentit monopartiak dhe një përfaqësues i Opozitës së Bashkuar.

Pasi dhanë propozimin e tyre, përfaqësuesit e PD dhe LSI u largua, ndërkohë që Ivi Kaso, u shpreh për mediat, se politikanët e përfshirë në hetimet e dosjeve 339 dhe 184, të akuzuar për shitblerje votash, duhet të dënohen.

Pjesëmarrja e opozitës në këtë komision, u mbështet në kohë rekord edhe nga ambasada amerikane, e cila nuk ngurroi t’a quante edhe Bashën “një udhëheqës të vërtetë. Por jo e njëjta kënaqësi nuk u pa në sytë e ambasadorit të OSBE. Pas daljes së opozitës nga tryeza, vetë Borchard deklaroi se nuk është i lumtur për këtë vendim të opozitës.

Me daljen e opozitës nga tryeza, nisën debatet në komision mes Ralf Gjonit, i cili ishte i indinjuar për këtë pjesëmarrje të PD. Deputeti i përjashtuar nga PD, Myslim Murrizi, teksa largohej shkoi edhe më tej duke i thënë mazhorancës: Merrini votat tek PD-ja.

E gjithë pakënaqësia e tyre, u shkarkua nga Rudina Hajdari, e cila me tone të larta i kërkoi Ralf Gjonit të mos bënte “show politik”. Një pamje sa komike, aq edhe dramatike, për nivelet ku ndodhet sot politika shqiptare, të ofrohet teksa kupton arsyej pse u nxeh opozita e re.

Ralf Gjoni u kthye me të tijët në tryezë pas 2 orësh, dhe kërkoi ndjesë, pasi siç tha edhe vetë, bëhej fjalë për një keqkuptim. Opozita e re kishte ngatërruar Komisionin Parlamentar për Reformën Zgjedhore me këtë tryezë të thirrur nga OSBE.

Kjo solli edhe revoltën e hapur të deputetit socialist, Bashkim Fino, i cili nuk u kursye. Fino replikoi me Hajdarin dhe Gjonin, teksa i solli në dukje deputetit të opozitës së re, se e gjitha është shfaqje mediatike.

Debatit i vuri fre Damian Gjiknuri, i cili i tha Hajdarit të sqaronte se mbledhja është zhvilluar me dakordësinë e të gjitha palëve. Me përfundimin e tryezës, Gjiknuri tha se është i gatshëm të largohet nga posti i bashkëkryetarit.

Reforma Zgjedhore është prioriteti kryesor i ndërkombëtarëve aktualisht në Shqipëri, pas miratimit të Reformës në Drejtësi. Theksojmë se kjo reformë ishte edhe një nga nëntë kushtet e vendosura nga Gjermania për hapjen e negociatave me Shqipërinë.

(j.v/k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike damian gjiknuri reforma zgjedhore rudina hajdari tryeza per reformen zgjedhore damian gjiknuri reforma zgjedhore rudina hajdari tryeza per reformen zgjedhore

Sondazh

Poll
Politike 24 Shtator 2019, 20:56

TIRANË– Gazetari Arjon Sulo është përplasur me nënkryetarin e bashkisë së Tiranës, Arbjan Maznikun. Të ftuar në emisionin “Top Shoë”, ku ...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!