KRYESORET
Politike

Kuvendi Kombëtar i PD-së/ Basha: Kurrë s’do e njohim 25 prillin! Dora e shtrirë për kritikët, por s’kthej faqe. Mark M

17 Korrik 2021, 06:32 Nga DOSJA
Kuvendi Kombëtar i PD-së/ Basha: Kurrë s’do e njohim 25

TIRANË– Pas 7 orësh, ka përfunduar mbledhja e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike e cila nisi ditën e sotme në orën 11:30 në Pallatin e kongreseve. Fjalën i pari e mori kreu i PD-së, Lulzim Basha, i cili e nisi fjalimin e tij më atë që e quajti ‘masakër zgjedhore’.

Basha tha vjedhja e zgjedhjeve është provuar dhe është pjesë e raportit të OSBE dhe Këshillit të Evropës, teksa për herë të parë sot se nuk do ta njohë kurrë rezultatin e zgjedhjeve. Gjatë fjalës së tij, Basha nuk nguroi të ‘shtrijë dorën’ edhe për kritikët e tij, ku tha se dera për ta do të jetë gjithmonë e hapur.  Keu i Partisë Demokratik ka propozuar Platformën Qytetare për Demokracinë, ku tha se duhet bashkëpunim me të gjitha grupet shoqërore që kërkojnë ndryshim, pasi këtë rrugë PD nuk mund ta përshkojë e vetme. 

Pasi mbaroi fjalën mes duartrokitjesh nga demokratët, Lulzim Basha është përshëndetur miqësisht me liderin historik të Partisë Demokratike Sali Berisha. Ata janë përqafuar teksa të dy qeshin. Ajo që ra në sy në sallë ishte edhe mungesa e kritikut të Bashës, Bujar Nishanit. Karrigia e ish-presidentit u pa bosh në sallë dhe nuk dihet arsyeja e largimit të tij.

Pas fjalës së Bashës ka filluar diskutimi i ndryshimeve statutore. 

Mark Marku mbajti një fjalim të ashpër! Ai u shpreh se partia është në pikën e saj më kritike e se nëse vazhdohet me këto ritme do të mbetet në opozitë për 4 vite me radhë. Ai kritikoi me të madhe analizën e bërë nga partia, për objektivat që janë arritur apo jo në 12 qarqet e vendit. Marku tha se është ndjerë i fyer nga analiza se në qarkun e Lezhës nuk është arritur objektivi, kur PD atje fitoi 4-3 dhe u morën mbi 33 mijë vota. Marku kërkoi patjetër ndryshim, rithemelim, ristrukturim të partisë, ose ndryshe tha ai, PD do shkojë nga humbja në humbje.

Fatbardh Kadilli, nisi fjalimin e tij në Kuvendin Kombëtar të partisë blu, duke komentuar largimin e Bashës. Me ironi, Kadilli falenderoi të gjithë personat që ndodheshin ende në sallë, duke shpresuar që Lulzim Basha mos të jetë në gjumë, por duke reflektuar.

Gazmend Bardhi nga foltorja e Kuvendit Kombëtar të demokratëve tregoi se si u vodhën votat në qytetin e Elbasanit nga kryeministri Rama. Ai tha se kreu i qeverisë së bashku me bandat kriminale, iu sulën Elbasanit për të prodhuar vota, duke iu referuar kështu rasteve të denoncuara nga demokratët. Sipas Bardhit, bandat kriminale morën bekimin e policisë dhe të prokurorisë për t’i shërbyer Ramës dhe kthyen në eskortë të tij.

Fjalën e morën dhe politikanë të tjerë, si Grida Duma, Albana Vokshi, Jorida Tabaku, Enkeled Alibeaj e me radhë.

7 mijë e 500 delegatë u thirrën ditën e sotme për të marrë pjesë në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike për të diskuar mbi analizës e humbjes në zgjedhjet e 25 prillit që identifikohet sipas tyre si fajtor vetëm mazhoranca.

Ata gjithashtu miratuan propozimet e Lulzim Bashës për ndryshimet në statut. Me anë të këtyre ndryshimeve, Basha propozoi një formulë të re për zgjedhjen e kandidatëve për kryetar bashkie, ndërsa nuk kishte asnjë propozim në lidhje me mandatin e kryetarit. Brenda ditës së nesërme pritet të mësohen emrat e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të PD.

(a.b/kle.m./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme